AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

„Czyste powietrze = Twoje zdrowie”

Nauka

23 września w Forum synagoga odbyła się konferencja pod hasłem „Walczmy ze smogiem”. Spotkanie to było podsumowaniem projektu edukacyjnego „Czyste powietrze = Twoje zdrowie” realizowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Kwitnącej Myśli oraz dzieci z pracowni plastycznej Dzika Śliwka.

REKLAMA
REKLAMA

Patronem projektu jest Stowarzyszenie „Czas dla dzieci”. Zadania realizowane były w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020 dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

W przestrzeni publicznej pojawia się dużo informacji na temat zanieczyszczenia powietrza smogiem, jednocześnie informacji tych jest ciągle za mało, ponieważ problem ten cały czas istnieje. Mieszkańcom miast trudno jest czasami wyjść do ogrodu, czy pójść na spacer, ponieważ unoszący się dym z kominów utrudnia oddychanie, powoduje kaszel. Dlatego głównym celem projektu było zwiększenie świadomości mieszkańców naszego miasta na temat zagrożeń związanym ze smogiem, który jest dzisiaj poważnym problemem.

W okresie zimowym zjawisko smogu intensyfikuje się przez zanieczyszczenia powstałe w domowych piecach. Wynika to z wykorzystywania niskiej jakości opału, niskosprawnych pieców i palenia śmieci. Śmieci domowe składają z bardzo wielu różnych substancji. Nie wolno ich spalać w piecu domowym. Do tego celu przystosowane są specjalistyczne nowoczesne spalarnie odpadów, w których warunki spalania są tak dobrane, że podczas spalania nie powstają szkodliwe substancje. Natomiast w piecach domowych przy spalaniu w znacznie niższej temperaturze generujemy wiele szkodliwych substancji. Część ludzi o tym nie wie, część, bagatelizuje ten problem sądząc, że ich to nie dotyczy.

Smog oddziałuje na całe ciało. Z powodu bardzo małych rozmiarów zanieczyszczenia z łatwością wnikają do głębszych partii układu oddechowego, a także do układu krwionośnego. Niszczą układ odpornościowy. Powodują alergię, astmę, spada wydolność oddechowa, Mogą wywołać udary, zatory, czy zawał. Metale ciężkie gromadzą się w naszym organizmie i zostają na bardzo długi czas. Wdychając zanieczyszczone powietrze, wdychamy benzoalfapiren – substancję wielokrotnie bardziej szkodliwą niż dym papierosowy.

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka jest znacznie poważniejszy niż na ogół sądzimy. Choć często dostrzegamy wymienione wyżej skutki oddychania zatrutym powietrzem, rzadko jednak mamy świadomość ich przyczyn, gdyż zanieczyszczenie powietrza jest niewidoczne, przez co zbyt często bywa lekceważone.

Podczas wspomnianej konferencji kierownik Referatu Ochrony Środowiska UM Malwina Jędrzejak, przedstawiła działania jakie podejmowane są przez władze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w walce o czyste powietrze. Musimy jednak pamiętać, że na jakość powietrza w naszym mieście wpływ mamy my – jego mieszkańcy, a poprawa jakości powietrza przełoży się na poprawę jakości życia w naszym mieście.

Projekt „Czyste powietrze = Twoje zdrowie” realizowany jest w ramach projektu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara 2020, dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Poniedziałek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra
REKLAMA