AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Zmiany w połączeniach kolejowych do Łodzi

Kącik Prasowy

Bezpośrednie pociągi Polregio między Wrocławiem a Łodzią zostaną zastąpione lokalnymi połączeniami Wrocław – Ostrów i Ostrów – Łódź. Dodatkowe kursy na linii Poznań – Ostrów – Łódź uruchomią Koleje Wielkopolskie.

REKLAMA

Jak informuje branżowy portal Rynek Kolejowy w nowym rozkładzie jazdy PKP, który zacznie obowiązywać od 13 grudnia zajdzie kilka zmian dotyczących Ostrowa Wielkopolskiego.

Pociągiem studenckim do Łodzi i Poznania

Jak przekazał wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak:

W rozkładzie jazdy 2020/2021 zaplanowane zostało połączenie spółki Koleje Wielkopolskie z Poznania Głównego do Łodzi Fabrycznej z terminem kursowania w piątki i niedziele.

Pociąg ma wyjeżdżać z Poznania o 14:15, by dotrzeć stacji Łódź Fabryczna o 18:30. W kurs powrotny wyruszy o 18:46, a o 22:41 powróci na stację Poznań Główny.

Nowością będzie fakt, że pociąg ten będzie dojeżdżał do stacji Łódź Fabryczna zlokalizowanej w centrum miasta. Dotychczasowe połączenia Ostrowa z Łodzią kończą się bowiem na stacji Łódź Kaliska. Nowe połączenie to efekt porozumienia samorządów województwa wielkopolskiego i łódzkiego.

Do Łodzi - również ŁKA

Kolejnym efektem współpracy obu samorządów jest uruchomienie nowego połączenia z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego, o czym poinformowały z kolei władze Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Na linii komunikacyjnej Łódź Fabryczna/Łódź Kaliska – Ostrów Wielkopolski realizowane będą cztery połączenia – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – Kursy będą w całości finansowane przez samorząd województwa łódzkiego.

Będzie to pierwsze połączenie ŁKA wykraczające poza obszar województwa łódzkiego.

Z Wrocławia – tylko do Ostrowa

Tymczasem władze Dolnego Śląska poinformowały, że dokonują korekty w siatce połączeń kategorii Regio pomiędzy Wrocławiem a Łodzią. Pociągi kursujące dotąd z Wrocławia do Łodzi kończyć będą bieg w Ostrowie Wielkopolskim. Jak tłumaczy Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego – To województwo łódzkie odpowiada za zmianę przewoźnika i oferty.

Rzecznik marszałka zapewnia przy tym, że powyższe zmiany w żaden sposób nie dotkną pasażerów podróżujących na odcinku Wrocław – Ostrów Wielkopolski. Natomiast w przypadku pasażerów podróżujących między Wrocławiem a Łodzią konieczna będzie przesiadka w Ostrowie. Siatka połączeń ma być opracowana w taki sposób, by czas oczekiwania w Ostrowie mieścił się w przedziale 5-25 minut.

 

Powyższe zmiany świadczą o tym, że Ostrów Wielkopolski pozostaje dla ośrodków takich jak Łódź Poznań i Wrocław ważnym węzłem kolejowym, łączącym nie tylko te trzy duże ośrodki, ale również dający możliwość skomunikowania z południową i zachodnią Wielkopolską (Kępno, Leszno) co wydaje się szczególnie ważne z perspektywy aglomeracji łódzkiej.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Piątek
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana
REKLAMA