AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

55. Złaz Hufca – czyli 5 w 1

Turystyka

Rekordowa liczba zgłoszonych uczestników sprawiła, że 55. Złaz Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski odbył się w formule 5 odrębnych tras, których uczestnicy nie mieli co prawda okazji by spotkać się razem na wspólnym apelu czy ognisku, ale dzielnie przemierzali rajdowe trasy odkrywając nowe miejsca w najbliższej okolicy.

REKLAMA

55. Złaz Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski odbył się w dniach 9-10 października. Do udziału w tej najstarszej w powiecie ostrowskim imprezie turystycznej zgłosiło się w tym roku aż 21 drużyn i 260 uczestników. Mając na uwadze obowiązujące obostrzenia, a przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników, organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu 5 odrębnych tras dla poszczególnych grup wiekowych rezygnując z noclegów, wspólnego apelu czy ogniska.

 

Nieprzetarty Szlak

Nowością tegorocznej edycji złazu była trasa Nieprzetartego Szlaku, w której udział wzięła 23 Drużyna Harcerska NS działająca w Zespole Szkół Specjalnych. Uczestnicy tej trasy pod wodzą hm. Lidii Góralskiej wyruszyli z Zielonego Rynku i wędrowali w kierunku Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”, gdzie czekał na nich obiad i zakończenie trasy.

 

Zuchy

Pięć gromad zuchowych spotkało się również na Zielonym Rynku, skąd po apelu wyruszyły w różnych kierunkach miasta na poszukiwania ostrowskich jabłuszek. Przy niektórych jabłuszkach czekały na uczestników tajemnicze postacie, u których trzeba było popisać się wiedzą na wybrane tematy. Zuchy na stanicę przywędrowały o godzinie 16, gdzie podczas apelu ogłoszono wyniki rywalizacji. Zwyciężyła 10 Gromada Zuchowa „Jagodowe Smerfy” działająca w Szczepie Jedyneczka przy Szkole Podstawowej nr 6. Wszystkie gromady otrzymały nagrody, a każdy uczestnik – pamiątkową plakietkę. Organizatorem trasy był Krąg Instruktorski „Kuluary” i Namiestnictwo Zuchowe, a jej komendantką phm. Małgorzata Hnatyk.

 

Harcerze

Drużyny harcerskie zameldowały się na starcie złazu również w liczbie 5, a apel inaugurujący ich trasę odbył się na placu przy siedzibie Komendy Hufca ZHP na ul. Staszica. Drużyny harcerskie podobnie jak zuchy wyruszyły po apelu w różnych kierunkach miasta, ale ich celem było poszukiwanie wieżyczek wieńczących ostrowskie budynki. Trasa została opracowana na bazie albumu „Ostrowskie wieżyczki” zawierającego fotografie ponad 60 ostrowskich wież i wieżyczek, wydanego przez Romana Bochniaka. Harcerze na Stanicę Harcerska przywędrowali o 17. Tam czekało ich ognisko i apel końcowy, a najlepszymi poszukiwaczami okazali się harcerze ze 131 Lotniczej Drużyny Harcerskiej „Desant” działającej w Szczepie Jedenastka przy Szkole Podstawowej nr 14. Trasę harcerska przygotował Krąg Instruktorów i Starszyzny „Jedyneczka”, a komendantką była dh. Alicja Paprocka.

 

Harcerze Starsi

Na trasie starszoharcerskiej rywalizowało najwięcej, bo aż 8 drużyn. Harcerze starsi wystartowali z Rynku i w pierwszej części trasy wędrowali szlakiem miejsc będących w przeszłości siedzibami Komendy Hufca, miejsc związanych z działalnością pierwszych ostrowskich drużyn oraz harcerskimi ulicami czyli ul. Harcerską i ul. Olgi Małkowskiej. Tematyka tej trasy związana była ze 100-leciem powołania Ostrowskiego Hufca ZHP, które przypada w grudniu tego roku. W drugiej części rajdowych zmagań drużyny wyruszyły na trasę krajoznawczą przez Pruślin, Trąbę, Bagatelę, Czekanów i Karski by o 18 dotrzeć na stanicę. Na całej trasie na harcerzy starszych czekały punkty kontrolne z QR-kodami, gdzie zaszyfrowano zadania rajdowe. Najlepiej z ich realizacją poradziła sobie 113 Drużyna Starszoharcerska również ze Szczepu Jedenastka. Organizatorem tej trasy był Krąg Instruktorów i Seniorów im. Szarych Szeregów, a jej komendantem hm. Maciej Maśliński.

 

Wędrownicy

Najstarsza grupa wiekowa rozpoczęła zmagania złazowe w liczbie 3 drużyn już w piątek w Skrzebowej koło Raszkowa. Tam po apelu uczestnicy mieli okazję wysłuchać Karola Marszała, który przybliżył im historię i tradycję okolic Moszczanki i Skrzebowej kultywowane przez miejscowe stowarzyszenie. Następnie wędrownicy zwiedzili wystawę poświęconą 100-leciu Bitwy Warszawskiej zorganizowaną w skrzebowskiej „Starej Oborze”, by w końcu wyruszyć na trasę pieszego Questu, na którym mieli okazję poznać miejscowe ciekawostki i atrakcje turystyczne. Drugiego dnia wędrownicy wędrowali trasą harcerzy starszych i również zakończyli zmagania rajdowe na Stanicy „Zielona Polana”. Ze względu na wyrównany poziom rywalizacji na tej trasie nie przyznano miejsc, wszystkie drużyny jednak podobnie jak na pozostałych trasach otrzymały nagrody i plakietki złazowe.

 

55. Złaz Hufca oficjalnie zakończył sezon biwakowy ostrowskich harcerzy. Komendant Złazu hm. Dariusz Potasznik za pośrednictwem Tuby Ostrowa składa podziękowania za pomoc w jego organizację komendantom tras oraz instruktorom wymienionych kręgów instruktorskich, a także pani sołtys Karsek Monice Orzechowskiej za udostępnienie miejsca na organizację obiadu na trasie starszoharcerskiej oraz panu Pawłowi Jaskule z firmy „Pozytywka-Catering” za sprawną obsługę posiłków na wszystkich trasach złazu.

Zadanie było dofinansowane z budżetu miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA