AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

„Optymiści” na Mazurach /foto/

Turystyka

Mazury potrafią oczarować każdego, kto tam zawita. Mając tego świadomość członkowie Klubu Seniora "Optymiści" w Ostrowie Wielkopolskim wybrali tę malowniczą Krainę Wielkich Jezior na wrześniowy wypoczynek. Wcześniej, dostosowując się do nowych uwarunkowań związanych z pandemią i przestrzegając obowiązujących zasad bezpieczeństwa odwiedzili Dźwirzyno, Mrzeżyno, Rewę i Ustronie Morskie, pozostawiając za sobą sympatyczne przeżycia i wspomnienia.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Na ostatni letni wypoczynek 50-osobowa grupa "Optymistów" wybrała się na Mazury, gdzie zamieszkała w przytulnym ośrodku wczasowym z pięknym widokiem na stadninę koni i lasów położonym nad Jeziorem Nidzkim w Puszczy Pilskiej.

- Tam codziennie wyjeżdżaliśmy autokarem do pobliskich i bardziej odległych miejscowości, łącząc zwiedzanie pięknych okolic i zabytków z miło spędzanym czasem - stwierdziła Magdalena Konowalska, prezes Klubu Seniora "Optymiści, koordynatorka wszystkich wyjazdów.  W naszej pamięci pozostanie każdy dzień pobytu na Mazurach, zachwycające widoki krajobrazu, niezapomniane zielone wzgórza, kwitnące łąki, łańcuch płaczących wierzb czy setki jezior ukrytych wśród leśnych odstępów. Wrażenia niesamowite.

Pierwszą nowinką turystyczną dla "Optymistów" było Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu, w przeszłości ulubione miejsce pobytu poety, w którym powstały ważne utwory poetyckie. Muzeum pełni obecnie funkcję ośrodka kultury (organizacja koncertów i spotkań literackich) oraz edukacji. Z dużym zaciekawieniem seniorzy zwiedzili zabytkowy Ratusz w Piszu - neogotycki, przepiękny obiekt wybudowany w roku 1900, w którym aktualnie mieści się Muzeum Ziemi Piskiej i Starostwo Powiatowe. Kolejny dzień przeznaczyli na zwiedzenie z przewodnikiem centrum Augustowa, miasta królewskiego starostwa augustowskiego w 1795 roku i Puszczy Augustowskiej nazywanej Zielonymi Płucami Polski. To była okazja, aby nie tylko zobaczyć rynek Zygmunta Augusta, najstarszy drzewostan zabytkowego parku zwanego Ogrodem Saskim, stare kamienice wokół rynku, w tym kamieniczkę z 1800 roku zwaną "Domem Napoleona, w której nocował Napoleon Bonaparte, restaurację "Albatros", rozsławioną przez Janusza Laskowskiego piosenką "Siedem dziewcząt z Albatrosa", ale też płynąc statkiem ze śluzowaniem na Kanale Augustowskim, aby zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, przy której jest studnia z uzdrowiskową wodą, a przede wszystkim zobaczyć augustowską przyrodę z innej perspektywy. Gdy płynęli Kanałem mogli podziwiać Oficerski Jacht Club Pacyfik z 1935 roku oraz Willę Prezydenta, w której przebywał w przeszłości kilkakrotnie Ignacy Mościcki. W kolejnym dniu ostrowscy "podróżnicy" pojechali do Ełku, największego i najludniejszego miasta na Mazurach, otwartego dla turystów w każdym wieku. Tam nasi seniorzy zwiedzili wiele obiektów i atrakcji m.in. Muzeum Ełckiej Kolei Wąskotorowej i Park Wodny.

Stęsknieni za aktywnością mogli dotlenić się, zahartować i zadbać o sprawność fizyczną. Wiedząc, że ruch na świeżym powietrzu jest ważnym elementem rozwoju człowieka korzystali z nadmorskiego powietrza podczas spacerów, biegania czy jazdy na rowerze.  Przebywając codziennie w Porcie w Krzyże nad Jeziorem Nidzkim pływali motorówkami, rowerami wodnymi i kajakami. Dobrze wspominają wieczory przy grillu, wypady na grzyby  i świętowanie poczwórnych urodzin. Było głośno i wesoło jak za młodych lat. Czas relaksu  w bajkowym otoczeniu wśród pięknej zieleni pozostanie na długo w pamięci ostrowskich "Optymistów". To była dla nich wspaniała chwila oddechu i zapomnienia o troskach dnia codziennego.

- Wróciliśmy do domów zdrowi i wypoczęci - dodaje Małgorzata Konowalska. – Teraz oczekujemy na obchody "Dnia Seniora", które odbędą się już w listopadzie.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Małgorzata Konowalska

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA