Piąte zwycięstwo Stali

Koszykarze Arged BMSlam Stali pewnie pokonali GTK Gliwice 83:61 w zaległym meczu 8. kolejki Energa Basket Ligi.

Wynik niedzielnego meczu otworzyli goście, ostrowianie zaś w pierwszych akcjach mieli problem z trafieniem do kosza. Dopiero po dwóch minutach faulowany Green wykorzystał dwa rzuty wolne, a ponieważ gliwiczanie po pierwszym trafieniu zgubili drogę do ostrowskiego kosza, w kolejnych minutach odblokowani ostrowianie odskoczyli rywalom na 11:2. Goście z czasem odzyskali skuteczność i zaczęli trafiać częściej od Stali zbliżając się na 16:15 na minutę przed końcem kwarty. Faulowany Florence oddalił jednak niebezpieczeństwo wykorzystując dwa rzuty wolne i pierwsza część meczu zakończyła się wynikiem 18:15.

Z początkiem drugiej kwarty gliwiczanie udawało się „trzymać kontakt”, ale przy wyniku 24:21 za trzy trafił Green rozpoczynając festiwal trójek w wykonaniu Stali – w jego ślady poszli Smith i Garbacz, a szturm ten efektownym wsadem zwieńczył Smith. Gliwiczanie odpowiedzieli na to tylko jednym trafieniem i na trzy minuty przed przerwą Stal prowadziła 35:23. Wywalczoną w ten sposób przewagę udało się ostrowianom utrzymać do końca kwarty i na przerwie gospodarze prowadzili 40:28.

Po przerwie stalowcy dali prawdziwy pokaz siły popisując się 14-punktową(!) serią. Punktowali na zmianę Smith i Garbacz, dwa trafienia dołożył Sobin i przy wyniku 54:28 zanosiło się na pogrom GTK. Gliwiczanie potrafili się jednak odgryź i w kolejnych minutach to oni zdobyli 10 punktów z rzędu (54:38). Przerwał te gliwickie harce Florence rzucając trójkę, a chwilę później jego wyczyn skopiował Garbacz i choć wcześniejszej 26-punktowej przewagi żółto-niebieskim nie udało się już odzyskać, to i tak przed ostatnią kwartą Stal prowadziła 64:46.

Jeśli goście mieli jeszcze jakiekolwiek nadzieje na korzystny wynik przed czwartą kwartą, to pierwsze jej minuty pozbawiły ich tej nadziei. Przez dłuższy czas gliwiczanie nie potrafili zdobyć punktu, ostrowianie natomiast zdobyli ich 5 (69:46) i w tym momencie losy spotkania zostały definitywnie rozstrzygnięte. Przez ostatnich siedem minut ostrowianie utrzymywali przewagę w granicach 20 punktów. Na minutę przed końcową syreną Smith rzucił dwójkę na 83:61 i jak się okazało ustalił w ten sposób wynik meczu.

Arged BMSlam Stal Ostrów – GTK Gliwice 83:61 (18:15, 22:13, 24:18, 19:15)

Stal: T. Green 13, J. Sobin 5, J. Garbacz 21, S. King 6, C. Smith 15, J. Florence(C) 19, M. Pławucki 0, S. Ryżek 2, M. Dymała 2, K. Nawrot 0

GTK: M. Rhett 9, J. Perkins 7, D. Gołębiowski 7, S. Szymański 4, J. Varnado 11, T. Henderson Jr. 18, M. Szlachetka 3, S. Heliński 0, B. Majewski 2, K. Radwański(C) 0, S. Wąsik 0, Ł. Diduszko 0