AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Zdrowi, bezpieczni i aktywni /foto/

Turystyka

Seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, skupieni w kole turystyki pieszej i rowerowej Turystocykliści udowodnili niejeden raz, jak ważna jest dla nich aktywność fizyczna wpływająca na poprawę jakości ich życia.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Jazda na rowerze i spacery techniką nordic walking daje im wiele radości i przyjemności, a także zwiększa wydolność organizmu, wzmacnia układ odpornościowy i krążeniowy oraz wpływa pozytywnie na ogólną kondycję i sprawność umysłową, na integrację osób uczestniczących we wspólnych ćwiczeniach i wycieczkach rowerowych.

Kierując się takimi przesłankami Turystocykliści stanowią dobrze rozumiejącą się grupę, która z wewnętrznej motywacji i chęci działania realizuje swoje pasje oraz zainteresowania turystyką pieszą i turystyką rowerową.

- Uwielbiamy jeździć na rowerze, spacerować z kijkami, a także oglądać spektakle teatralne, zwiedzać historyczne obiekty, podziwiać piękne krajobrazy naszej ziemi ostrowskiej, poznawać nowoczesne i innowacyjne procesy produkcyjne oraz nawiązywać pomiędzy sobą relacje towarzyskie, integrować i zaprzyjaźniać się – mówi Ryszard Dolata, profesor oświaty, członek Zarządu OUTW.

Ważną wartością edukacyjną członków Koła jest realizacja, we współpracy z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, programów zadań publicznych powiatu ostrowskiego. W roku ubiegłym rezultatem tej współpracy, szczególnie w formach debaty była m.in. kampania antysmogowa, w której młodzież i seniorzy propagowali czyste powietrze i środowisko naturalne wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. Okazało się, że młodzież i osoby starsze potrafią ze sobą rozmawiać i nawzajem wysłuchać, potrafią współpracować w tworzeniu nowych rzeczywistości. Z jednej strony młodzież, pełna zapału i energii, mająca ogromny potencjał i niepoddająca się schematom, a z drugiej strony ludzie dojrzali wyróżniający się doświadczeniem i mądrością. To dla wszystkich wspaniałe doświadczenie.

W dniu 2 października 2020 roku, w ramach kontynuacji takich działań, w sali wykładowej na Piaskach-Szczegliczka zrealizowano modułowy program zadania publicznego pt. Zdrowi, bezpieczni i aktywni.

O zagrożeniach bezpieczeństwa osób starszych w przestrzeni publicznej mówiły w formie prezentacji multimedialnej przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim Patrycja Strumińska i Ewa Golińska. Policjantki, przedstawiając niebezpieczeństwa czyhające na seniorów, zwróciły uwagę na metody stosowane przez coraz bardziej kreatywnych złodziei, których celem jest wyłudzenie od osób starszych pieniędzy lub innych wartościowych przedmiotów, jak również na zasady postępowania pozwalające na właściwą ochronę przed zagrożeniami. Wskazówki te, przedyskutowane w szczerej rozmowie z seniorami, pozwolą im na uniknięcie, lub przynajmniej ograniczenie najbardziej niebezpiecznych dla nich zagrożeń. Seniorzy obecni na tym spotkaniu wyrażali przekonanie, że zdobyta wiedza w tym zakresie przyczyni się do tego, że będą mogli świadomie i rozważnie reagować, kiedy znajdą się w trudnej i niebezpiecznej sytuacji. Do dyspozycji zebranych były również, ulotki i broszurki informacyjno-edukacyjne.

W kolejnym punkcie Ryszard Chmielina, prezes stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny, współautor uchwał antysmogowych dla Wielkopolski, koordynator inicjatywy społecznej - Ostrowski Alarm Smogowy, inicjator budowy pierwszej w Ostrowie Wielkopolskim sieci czujników mierzenia jakości powietrza oraz konsorcjum ostrowskich firm, omówił warunki środowiskowe naszego miasta w okresie pandemii COWID-19 oraz zbliżającej się jesieni i zimy, podczas których wzrośnie zanieczyszczenie powietrza. Przedstawił seniorom zagadnienie bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu podczas intensywnych burz i opadów. Zaprezentował nowoczesny system regionalnego ostrzegania przed groźnymi pogodowymi zjawiskami.

W trzecim module. Janina Grobelna nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim omówiła zagadnienie bezpieczeństwa seniorów w cyfrowym świecie. Podkreśliła, że w XXI wieku elektronika zdominowała każdą dziedzinę egzystencji człowieka, podała, jakich zasad należy przestrzegać podczas przeglądania Internetu, robienia zakupów internetowych oraz dokonywania operacji bankowych. Jej prelekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Było wiele pytań i ciekawa wymiana poglądów na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Na zakończenie spotkania Ryszard Dolata, koordynator zadania publicznego pn. Zdrowi, bezpieczni i aktywni, przedstawił publikację pt. Prozdrowotna i odkrywcza aktywność słuchaczy Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w której autorzy (Ryszard Dolata z uczniami Zespołu Szkół Technicznych) przedstawili atrakcyjne, turystyczne szlaki spacerowe - nordic walking, przyjazne dla osób starszych. W kolejnym roku akademickim 2020/2021 członkowie Koła Turystyki Pieszej i Rowerowej wymienione w publikacji trasy będą pokonywać. R. Dolata poinformował, że do nowej grupy nordic walking zapisały się 32 osoby. Wszyscy obecni na tym spotkaniu otrzymali przedmiotową publikację.

- Bezpieczeństwo każdego człowieka ma wiele obszarów, w których mogą wystąpić zagrożenia dla zdrowia, życia i mienia.  Dlatego pragniemy uczulać ostrowskich seniorów na czyhające na nich niebezpieczeństwa w różnym wymiarze – podsumowuje Ryszard Dolata.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Barbara Peukert, Eugeniusz Śniegocki

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Lord Nelson
Witamy w świecie Illuminati. Sprowadzanie biednych, potrzebujących i utalentowanych w blask sławy i bogactwa Zdobądź wiedzę, władzę, pieniądze, bezpieczeństwo, zdobądź uznanie w biznesie, wyścigu politycznym. Wznieś się na szczyt we wszystkim, co robisz, bądź chroniony duchowo i fizycznie! Wszystko to osiągniesz w mgnieniu oka, gdy zostaniesz inicjowany w WIELKIEJ ŚWIĄTYNI ILLUMINATI. Kiedy zostaniesz wprowadzony do ILLUMINATI EMPIRE, będziesz miał wiele korzyści, takich jak bogactwo, sława, dobre zdrowie. I więcej. Skontaktuj się ze świątynią przez WhatsApp +1(646)328-7046
obodubu monday
Witam każdego, mój Chcę użyć tego medium, aby docenić doktora obodubu w poniedziałek, wspaniałego rzucającego zaklęcia, który pomógł mi odzyskać mój związek z moim byłym kochankiem, kiedy skończył i odwrócił się ode mnie przez długi czas (6 miesięcy temu) On rzucił dla mnie zaklęcie iw ciągu 48 godzin po rzuceniu zaklęcia otrzymuję SMS-a od mojego byłego z informacją, że jest mu przykro z powodu bólu i łez, które mi zadał i że nie zrobi mi czegoś takiego w swoim życie. Byłem zaskoczony, ale później ponownie go przyjąłem. Każdy, kto ma ten sam problem lub inny, kto chce skontaktować się z rzucającym zaklęcia, powinien z radością skontaktować się z dr obodubu w poniedziałek teraz na ten adres e-mail: babadoctorobodubuspiritualhome@gmail.com lub możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem jego linii WhatsApp +2349058774809

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA