AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Seniorzy szlakiem ostrowskich jabłuszek /foto/

Turystyka

Stanica Harcerska "Zielona Polana" w Ostrowie Wielkopolskim to tętniący życiem ośrodek zlokalizowany w kompleksie Piaski-Szczygliczka, znany z różnorodnych wydarzeń bliskich lokalnej społeczności. Po „Wakacjach z uśmiechem” dla dzieci i młodzieży, którym towarzyszył gwar i radość ze wspólnie spędzanego czasu, na progu jesieni przyszedł dzień relaksu dla pełnych werwy i pasji najstarszych mieszkańców miasta i powiatu od lat zasłużonych dla rozwoju Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W dniu 12 października 2020 roku grupa 80 seniorów, dbających o jakość swego dojrzałego życia, zachowując zasady bezpieczeństwa ze względu na epidemię koronawirusa, spotkała się w Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana” na podsumowaniu zadania publicznego otrzymanego przez ostrowski uniwersytet ze Stowarzyszenia - Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego pt. Integracyjny spacer słuchaczy OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek. Koordynatorem zadania była Aleksandra Biegańska wiceprezes Zarządu OUTW.

Impreza miała charakter spotkania integracyjnego z elementami edukacji i rozrywki. Józef Kozan prezes Zarządu OUTW omówił dokonania ostrowskiego uniwersytetu w dotychczasowych 16. edycjach grantowych. Podkreślił, że niezwykle ważną formą wzbogacającą działalność merytoryczną uniwersytetu były granty otrzymane w ramach konkursów ze Stowarzyszenia - Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego, które w znacznym stopniu wzbogacały środki finansowe stowarzyszenia, dzięki czemu można było zwiększać i uatrakcyjniać bieżącą jego działalność organizacyjną i edukacyjną. Każde zadanie grantu miało swoją formę realizacji. Były to m.in. warsztaty tematyczne, wykłady o tematyce zdrowotnej, sportowej, kulturalnej, krajoznawco-turystycznej, z zakresu bezpieczeństwa, zajęcia terenowe, rajdy rowerowe, plenery plastyczne, a także imprezy integracyjne i uroczystości okolicznościowe. Te formy zajęć prezentowane były w sposób szczególny w postaci zdjęć i prezentacji zamieszczanych na stronie internetowej OUTW oraz jako materiały informacyjne w ogólnopolskiej i lokalnej prasie i telewizji. Wpływało to korzystnie na promocję działalności Uniwersytetu w zakresie integracji seniorów w mieście, powiecie, województwie i w kraju. Przykładem tego jest realizacja przyznanego po raz 10. zadania publicznego  pn. Integracyjny spacer słuchaczy OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek. Za przyznanie grantu oraz za okazywaną pomoc       i wsparcie podczas jego realizacji podziękował Karolinie Krawczyk, prezes Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla  Ostrowa Wielkopolskiego.

Ryszard Dolata, profesor oświaty, członek Zarządu OUTW zaprezentował publikację Prozdrowotna i odkrywcza aktywność turystyczna słuchaczy OUTW. Publikacja ta - stwierdził - przedstawiająca atrakcyjne, turystyczne szlaki spacerowe - nordic walking, przyjazne dla osób starszych, przygotowana została przy współdziałaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Podkreślił wagę dialogu międzypokoleniowego grupy Turystocyklistów - koła turystyki pieszej i rowerowej, działającego w ostrowskim uniwersytecie, która wspólnie z młodzieżą tej szkoły realizuje programy zadań publicznych powiatu ostrowskiego na temat wpływu bezpieczeństwa seniorów na ich jakość życia. Przypomniał w tym miejscu prowadzoną wspólnie kampanię antysmogową w roku ubiegłym, w której młodzież i seniorzy propagowali czyste powietrze i środowisko naturalne wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

Informację na temat historii ostrowskich jabłuszek przedstawiła Agnieszka Lisiak "Skórka", autorka rzeźb ostrowskich jabłuszek, której prace można podziwiać w wielu miastach w kraju i zagranicą.  Czerwone uśmiechnięte jabłuszko -  zauważyła -  to maskotka miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W sumie na terenie Ostrowa rozmieszczonych jest czternaście jabłek w miejscach związanych z ważnymi historycznymi i kulturalnymi wydarzeniami.  To ostatnie znajduje się właśnie przy stanicy, która usytuowana jest przy alei Siwego Sokoła 1 (ks. Lecha Ziemskiego) – przedwojennego i pierwszego po II wojnie światowej komendanta ostrowskiego hufca ZHP.

W ramach realizacji zadania publicznego pt. Integracyjny spacer słuchaczy OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek grupa Tańczących Seniorek wyruszyła w dniu 8 października br. na spacer w celu poszukania ostrowskich jabłuszek mając świadomość, że motyw jabłuszka jako symbolu obfitości umieszczony w herbie miasta wraz z kluczem grodowym stał się inspiracją do stworzenia szlaku zwanego "Ostrowskim Szlakiem Kultury". Tańczące Seniorki, idąc wytyczonym szlakiem, miały okazję przypomnieć sobie ciekawe miejsca pod względem historii i kultury miasta oraz regionu, a także zapoznać się z nowo oddanymi obiektami upiększającymi nasze miasto, takimi jak: amfiteatr, tężnia czy ogródek jordanowski.

W drugiej części spotkania integracyjnego miał miejsce poczęstunek i  muzyczka „do tańca i zabawy”.  Zaprezentowała się także sekcja kształtowania sylwetki, pokazując układy taneczne i ćwiczenia rytmiczne. Seniorki i seniorzy przypomnieli sobie dobre czasy bez pandemii, pyszne jedzenie na łonie natury i ruch będący najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Przy obecnych ograniczeniach związanych z epidemią koronawirusa, kiedy seniorzy zaliczani są do grupy podwyższonego ryzyka, relaks na świeżym powietrzu, to ich zdaniem, dobry sposób na aktywne spędzanie czasu  w otoczeniu lasów i zbiorników wodnych, tam, gdzie cisza i spokój, czyste powietrze, woda i wspaniałe krajobrazy. Towarzysząca uczestnikom spotkania muzyka i śpiew stworzyły niezapomniany nastrój, uwolniły ich od napięć i stresu, dodały im energii tak ważnej w tych trudnych czasach.

To spotkanie pokazało, jak szare i smutne życie seniorów w otoczeniu pandemii nabiera rumieńców, kiedy mają oni okazję spędzić czas w towarzystwie przyjaciół i znajomych. Miło było popatrzeć na ich uśmiechnięte buzie patrzące z optymizmem w przyszłość, wyrażające chęć do życia i realizacji swoich pasji i zainteresowań oraz posłuchać słów nadziei o szybkim powrocie do czasów pozwalających im na pełną aktywność.

 

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Irena Szczembara, Adam Ulichnowski

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Lord Nelson
Witamy w świecie Illuminati. Sprowadzanie biednych, potrzebujących i utalentowanych w blask sławy i bogactwa Zdobądź wiedzę, władzę, pieniądze, bezpieczeństwo, zdobądź uznanie w biznesie, wyścigu politycznym. Wznieś się na szczyt we wszystkim, co robisz, bądź chroniony duchowo i fizycznie! Wszystko to osiągniesz w mgnieniu oka, gdy zostaniesz inicjowany w WIELKIEJ ŚWIĄTYNI ILLUMINATI. Kiedy zostaniesz wprowadzony do ILLUMINATI EMPIRE, będziesz miał wiele korzyści, takich jak bogactwo, sława, dobre zdrowie. I więcej. Skontaktuj się ze świątynią przez WhatsApp +1(646)328-7046
obodubu monday
Witam każdego, mój Chcę użyć tego medium, aby docenić doktora obodubu w poniedziałek, wspaniałego rzucającego zaklęcia, który pomógł mi odzyskać mój związek z moim byłym kochankiem, kiedy skończył i odwrócił się ode mnie przez długi czas (6 miesięcy temu) On rzucił dla mnie zaklęcie iw ciągu 48 godzin po rzuceniu zaklęcia otrzymuję SMS-a od mojego byłego z informacją, że jest mu przykro z powodu bólu i łez, które mi zadał i że nie zrobi mi czegoś takiego w swoim życie. Byłem zaskoczony, ale później ponownie go przyjąłem. Każdy, kto ma ten sam problem lub inny, kto chce skontaktować się z rzucającym zaklęcia, powinien z radością skontaktować się z dr obodubu w poniedziałek teraz na ten adres e-mail: babadoctorobodubuspiritualhome@gmail.com lub możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem jego linii WhatsApp +2349058774809

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Piątek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza
REKLAMA