AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Sytuacja jest bardzo trudna

Powiat

Gwałtownie rośnie liczba pacjentów, a równocześnie ubywa personelu medycznego. Mimo uruchamiania kolejnych łóżek brakuje sprzętu. Szpital pracuje w systemie ostro dyżurowym tocząc heroiczną walkę z koronawirusem.

REKLAMA

Starosta ostrowski Paweł Rajski oraz dyrektor szpitala Dariusz Bierła podczas konferencji prasowej online poinformowali o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w powiecie ostrowskim.

O tym, że sytuacja ta jest poważna informujemy w naszych codziennych „Raportach COVID – Wielkopolska”, gdzie publikujemy bieżące informacje statystyczne. W trakcie poniedziałkowej konferencji mieliśmy okazję poznać sytuację od strony praktycznej. Heroiczna walka toczy się na terenie ostrowskiego szpitala.

- Sytuacja w ostrowskim szpitalu jest bardzo poważna – mówił dyrektor Dariusz Bierła. – W ostatnich dniach notujemy gwałtowny wzrost pacjentów z potwierdzonymi wynikami testów. Uruchomiliśmy dodatkowe dwa oddziały zakaźne na łączną liczbę 65 łóżek i w ciągu kilkudziesięciu godzin wszystkie te miejsca zostały zajęte. Wolne mamy obecnie tylko 1 stanowisko respiratorowe.

Jak mówił dyrektor Bierła stan pacjentów covidowych jest różny – od średniego po bardzo ciężki. Niestety „bardzo ciężki” jest również stan kadrowy ostrowskiego szpitala – aktualnie 60 pracowników przebywa na zwolnieniach lekarskich, a kolejnych 30 przebywa na kwarantannie, co sprawia że personel obecny w szpitalu toczy heroiczną walkę aby zapewnić opiekę pacjentom. Sytuację utrudnia fakt, że co jakiś czas pojawiają się ogniska koronawirusa na poszczególnych oddziałach, co powoduje konieczność ich zamykania. Aktualnie szpital odwołał wszelkie planowane zabiegi i przyjmuje pacjentów wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia działając w trybie ostro dyżurowym.

Z myślą o uruchomieniu dodatkowych łóżek covidowych „wygaszono” oddział psychiatryczny, gdzie trwają obecnie prace niezbędne do przyjęcia pacjentów zakaźnych. Pozwoli to na przyjęcie kolejnych 50 pacjentów, aczkolwiek jak podkreślił dyrektor szpitala – wymaga to zarówno personelu jak i sprzętu. Aktualnie sprzęt zakupiony wiosną jest już wykorzystywany w 100%, a nowe dostawy np. z Agencji Rezerw Materiałowych są kroplą w morzu potrzeb.

Dramatycznie wygląda również sytuacja w ostrowskim Sanepidzie, gdzie 22 z 30 pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działania covidowe przebywa na zwolnieniach lekarskich lub kwarantannie. Choć od kwietnia jest to jednostka podporządkowana bezpośrednio wojewodzie, Starostwo Powiatowe wydelegował tam swoich 14 pracowników.

O sytuacji w instytucjach powiatowych poinformował starosta Paweł Rajski. Jeśli chodzi o pracę Starostwa Powiatowego to już od dwóch tygodni połowa urzędników wykonuje pracę zdalnie. Na chwilę obecną nie jest przewidywane całkowite zamknięcie urzędu dla interesantów.

- W szkołach mamy pojedyncze przypadki zakażeń koronawirusem, ale wiosenne doświadczenia sprawiają , że praca zdalna jest skuteczna. – mówił P. Rajski. – Prosiłbym uczniów aby zaangażowali się w te lekcje, bo wiem ile trudu kosztuje nauczycieli by przygotować zajęcia

Podobnie jak Starostwo Powiatowe, również pozostałe powiatowe jednostki funkcjonują w trybie pracy częściowo zdalnej. Od poniedziałku 9 listopada Powiatowy Urząd Pracy będzie funkcjonował w trybie dwuzmianowym w godzinach od 7 do 12 i od 13 do 19, w związku z planowaną obsługą nowych wniosków w ramach tarczy antycovidowej.

Ponad połowa pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Gimnazjalnej zakażona jest koronawirusem (21 z 40) jednak nikt z zakażonych nie wymaga leczenia szpitalnego. Placówka została zamknięta dla osób z zewnątrz. Dużo lepiej wygląda sytuacja DPS-u w Psarach, gdzie wystąpiły tylko pojedyncze przypadki nowych zakażeń.

Zarówno starosta jak i dyrektor szpitala podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w walkę z koronawirusem, podkreślając że sytuacja jest bardzo trudna i wymaga od nas wszystkich zachowania szczególnej ostrożności i odpowiedzialności.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

ANNA CHROMA FINANSOWANIE
CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję Bogu że ponownie postawiłeś ANNA CHROMA na mojej ścieżce. W przypadku wszystkich Twoich potrzeb finansowych lub masz kłopoty finansowe, po prostu skontaktuj się z tą wspaniałą ANNA CHROMA, a będziesz miał pełną satysfakcję.Ta kobieta właśnie pomogła mi niewielką sumą 55 000 zł, a to mi wystarczy. Jest kobietą serca, dzięki tej wspaniałej kobiecie mogłem podnieść standard życia i zadłużenie. Jeśli potrzebujesz małej pożyczki, skontaktuj się tylko z nimi, a nie zawiedziesz się. E-mail: annachroma1949@gmail.com Dziękuję Ci UWAGA NIE POLSKI, wstrzymaj się

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Poniedziałek
Listopad 2020
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka
REKLAMA