AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Rating Ostrowa utrzymany, mimo niepewnych czasów

Miasto

Agencja Fitch Ratings dokonała kolejnej analizy finansów Ostrowa Wielkopolskiego. Fitch utrzymał oceny z poprzedniego zestawienia: BBB+ i AA(pol). Nowy rating uwzględnia pożyczkę zaciągniętą przez miasto w Europejskim Banku Inwestycyjnym jak również bieżące skutki pandemii koronawirusa i polityki władz centralnych.

Dla zadłużenia w walucie zagranicznej rating Ostrowa Wielkopolskiego Fitch Ratings ustalił na poziomie „BBB+”, potwierdził też międzynarodowy długoterminowy rating miasta dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „BBB+”, natomiast długoterminowy rating krajowy Ostrowa został utrzymany na poziomie „AA(pol)”.  Równocześnie Fitch określił perspektywę ratingów jako stabilną.

Jak czytamy w uzasadnieniu:

Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony pogląd Fitch, że wyniki operacyjne oraz wskaźniki długu Ostrowa Wielkopolskiego w średnim okresie pozostaną zbieżne z wynikami podmiotów z grupy porównawczej z ratingiem na poziomie „BBB+”, pomimo oczekiwanego pogorszenia koniunktury gospodarczej wywołanego pandemią koronawirusa oraz wcześniejszymi decyzjami władz centralnych w zakresie obniżenia stawek podatku od osób fizycznych (PIT) i podwyżek płac nauczycieli.

Fitch ocenia Samodzielny Profil Kredytowy Miasta (Standalone Credit Profile; SCP) na poziomie „bbb+”. Najnowsze dane otrzymane od emitentów z sektora jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce nie wskazują na znaczące pogorszenie się ich sytuacji finansowej. Jednak zachodzące negatywne zmiany w ich dochodach i wydatkach mogą się pogłębiać w nadchodzących tygodniach i miesiącach z uwagi na spadek działalności gospodarczej oraz niektóre ograniczenia nakładane przez władze centralne, które mogą zostać zaostrzone, bądź wydłużony okres ich obowiązywania.

Agencja Fitch publikuje swoje oceny dwa razy w roku. Obecna jest zbieżna z opublikowaną w kwietniu tego roku. W listopadzie roku 2019 agencja podwyższyła prognozę ratingu Ostrowa ze stabilnej na pozytywną, ale już w kwietniu prognoza ta powróciła do „stabilnej” i taką pozostaje nadal.

Kompleksowe omówienie poszczególnych parametrów dostępna jest na portalu investing.com

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Lutosława, Normy, Pauliny