AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Ostrów Wielkopolski 27. na liście miast z autami o najmniejszym przebiegu

Kącik Prasowy

Na liczniku pojazdu zmotoryzowanego mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego jest prawie 182 tys. km. To dobry wynik, dzięki czemu miasto znalazło się na 27. miejscu zestawienia. W porównaniu do średniego stanu licznika pojazdu z Warszawy, która otwiera zestawienie, różnica wynosi 23 tys. km.

Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Ostrów Wielkopolski zajął na niej 27. miejsce. Pozostałe wyniki prezentują się następująco:


Ostrów Wielkopolski w pierwszej części zestawienia

Kierowcy z Ostrowa Wielkopolskiego korzystają na co dzień z pojazdów, które na liczniku mają średnio niemal 182 tys. km. W rezultacie miasto znalazło się w pierwszej części zestawienia. Lepszy wynik osiągnął Konin (25. miejsce) i Poznań (3. miejsce). Wyższy średni przebieg pojazdów odnotowano w pozostałych miastach woj. wielkopolskiego uwzględnionych w zestawieniu, czyli Kaliszu (182 tys. km), Lesznie (186 tys. km), Pile (191 tys. km) i Gnieźnie (201 tys. km).

Dla porównania, miasta na najwyższych miejscach zestawienia to Warszawa i Kraków. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys. i 161 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.

Wielkopolskie na podium rankingu

Województwo wielkopolskie znalazło się na 3. pozycji zestawienia. Pojazdy z tego województwa od wyjazdu z fabryki przejechały średnio 183 tys. km. Z deklaracji złożonych przez kierowców wynika, że zbliżony średni przebieg mają pojazdy z województwa śląskiego. Na kolejnych miejscach rankingu znalazły się województwa: łódzkie (190 tys. km), dolnośląskie i podkarpackie (195 tys. km) oraz pomorskie (197 tys. km).

Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. W województwie mazowieckim ta wartość jest większa o 4 tys. km. Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.

Ile za OC w Ostrowie Wielkopolskim?

W III kwartale bieżącego roku zmotoryzowani mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego płacili za obowiązkową polisę średnio 577 zł. To najniższa stawka w całym województwie wielkopolskim i jednocześnie niższa o 101 zł od średniej krajowej. Średnio o 2 zł więcej płacili kierowcy z Gniezna. Drożej było również w Pile (590 zł), Kaliszu (612 zł), Lesznie (621 zł), Koninie (638 zł) i Poznaniu (816 zł)

Kalkulując cenę ubezpieczenia OC, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele czynników, m.in. liczbę zarejestrowanych pojazdów, sieć dróg oraz statystyki wypadkowe. Niskie ceny ubezpieczeń OC w Ostrowie Wielkopolskim nie powinny specjalnie dziwić. To miasto o wiele mniejsze niż Poznań – mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

Lista powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna pod adresem:

https://rankomat.pl/files/ranking-oc-iii-kwartal-2020.pdf

Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Lutosława, Normy, Pauliny