AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

9. Grand Prix Komeda – krok po kroku

Rozrywka i kultura

W najbliższy weekend odbędzie się 9, wyjątkowa edycja Grand Prix Komeda. Wszystkie wydarzenia odbędą się w formule online. Filmy konkursowe będzie można obejrzeć na platformach filmowych.

Zmiana terminu tegorocznej edycja festiwalu filmowego Grand Prix Komeda nie pomogła w przeprowadzeniu go w tradycyjnej formule, w związku z czym cała impreza odbywać się online. W dniach 27 i 28 listopada organizatorzy zaplanowali kilka wydarzeń, do udziału w których gorąco zapraszamy.

Transmisje z wydarzeń festiwalowych udostępniać będziemy na stronie FB Tuby Ostrowa, a będzie je można oglądać również na FB OCK, FB Grand Prix Komeda, You Tube OCK, w Telewizji Proart oraz portalu wlkp24.info.                        

Już w piątek 27 listopada o godzinie 19:30 odbędzie się transmisja spotkania z Małgorzatą Kożuchowską, której przedstawiać specjalnie nie trzeba. Nie mniej warto odnotować, że to aktorka teatralna i filmowa, absolwentka warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (1994). Od 2005 roku w pracuje w zespole Teatru Narodowego. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in.: nagrody Akademii Teatralnej w Warszawie dla absolwentki, która w pięć lat po jej ukończeniu osiągnęła najlepsze wyniki w zawodzie (1999), Super Jantara za najlepszy debiut aktorski ostatniego dziesięciolecia (za rolę Ewy Szańskiej w filmie „Kiler” Juliusza Machulskiego) na 27. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, głównej nagrody za rolę Żony w przedstawieniu Teatru Telewizji „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie (2016). Jest też dwukrotną laureatką Telekamery dla najlepszej aktorki (2004, 2005), laureatką Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki (2004). Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Małgorzata Kożuchowska będzie nie tylko gościem tegorocznej edycji festiwalu, ale także jurorką w konkursie Grand Prix Komeda. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski, autor m.in. książki „Aktorki. Odkrycia”, której bohaterką jest właśnie Małgorzata Kożuchowska.

W sobotę 28 listopada o godz. 19:00 będziemy świadkami transmisji z rozstrzygnięcia Konkursu Grand Prix Komeda 2020 na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

W bieżącej edycji w festiwalowe szranki stanęło siedem obrazów:

- Eastern, ’19, reż. Piotr Adamski, muz. Hubert Zemler (75’)

- Ikar. Legenda Mietka Kosza, ’19, reż. Maciej Pieprzyca, muz. Leszek Możdżer (122’)

- Interior, ’19, reż. Marek Lechki, muz. Jan Sanejko (92’)

- Sala samobójców. Hejter, ’20, reż. Jan Komasa, muz. Michał Jacaszek (130’)

- Supernova, ’19, reż. Bartosz Kruhlik, muz. Endy Yden (Andrzej Strzemżalski) (78’)

- Szarlatan, ’20, reż: Agnieszka Holland, muz. Mary Komasa, Antoni Komasa Łazarkiewicz (120’)

- W lesie dziś nie zaśnie nikt, ’20, reż.: Bartosz M. Kowalski, Muz. Radzimir Dębski – Jimek (105’)

Filmy konkursowe widzowie będą mogli obejrzeć na platformach: MOJEEKINO, NC+ GO, HBO GO

 

W konkursie oceniana jest muzyka w filmie. O tym, który z kompozytorów wygra konkursową rywalizację, zdobywając tytuł Grand Prix Komeda, statuetkę oraz nagrodę w wysokości 30 tys. zł, zadecyduje jury w składzie:

- Tomasz Lach – przewodniczący jury,

- wokalista i kompozytor Ralph Kaminski,

- aktorka Małgorzata Kożuchowska,

- kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz,

- reżyserka Jagoda Szelc,

- kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda – Marcin Stańczyk.

 

Również w sobotę po raz trzeci wręczona zostanie nagroda za całokształt twórczości. Dwa lata temu otrzymał ją Zygmunt Konieczny, rok temu – Jan A.P. Kaczmarek. W tym – podczas 9. edycji festiwalu – wręczona zostanie wybitnemu kompozytorowi Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi.

JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ to wybitny muzyk, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor i współautor utworów  autonomicznych szeroko rozumianej klasyki, także fuzji rocka, popu i jazzu. Artysta malarz. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu „Anawa”. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane. Pawluśkiewicz jest kompozytorem muzyki teatralnej, związanym z wieloma polskimi scenami. Skomponował też muzykę do wielu polskich filmów, reżyserowanych przede wszystkim przez Kazimierza Kutza, a także m.in.: Feliksa Falka, Janusza Zaorskiego, Waldemara Krzystka, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszkę Holland. W 1992 r. stworzył „Nieszpory Ludźmierskie” do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, następnie – „Harfy Papuszy”, „Nowy Radosny Dzień”, oratorium „Droga. Życie. Miłość”. Przez lata związany jest z Piwnicą pod Baranami. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku. Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo. Jego obrazy prezentowane były na wystawach w Polsce, Brukseli, we Włoszech oraz na Węgrzech.
Zdobywca Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu w 2014 roku za muzykę do filmu „Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Po zakończeniu ceremonii rozstrzygnięcia konkursu odbędzie się Koncert Marcin Wasilewski Trio w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas oraz Michał Miśkiewicz – perkusja to niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium.

W roku 2019 trio obchodziło 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z wieloma koncertami z okazji 50. rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat byli towarzyszami Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Muzycy mający własny bardzo bogaty dorobek płytowy oraz liczne kooperacje z gwiazdami światowego jazzu.

Organizatorem festiwalu jest Ostrowskie Centrum Kultury, dyrektorem festiwalu jest Maria Szeląg, a dyrektorem artystycznym Łukasz Maciejewski.

Więcej informacji o imprezie znaleźć można na: www.grandprixkomeda.pl

www.ockostrow.pl oraz FB Grand Prix Komeda i FB Ostrowskiego Centrum Kultury.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy