AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Kino Komeda kończy działalność

Rozrywka i kultura

Z dniem 1 stycznia Kino Komeda zakończy swoją działalność. Projekty kulturalne takiej jak Dyskusyjny Klub Filmowy „Na Wolności” czy Filmowy Klub Seniora realizowane przez tą miejską placówkę przeniesione zostaną do Ostrowskiego Centrum Kultury.

Jak poinformowała prezydent Beata Klimek:

- Ten rok był wyjątkowo trudny dla naszego Kino Komeda, na co złożyła się również pandemia i ograniczenie, a ostatecznie zamknięcie placówek kulturalnych. W tej sytuacji nie jesteśmy wyjątkiem na kinowej mapie naszego kraju. Wybiegając w przyszłość musimy, poza sercem, które zwłaszcza w części kulturalnej w całości bije po stronie kina, kierować się rozumem i podejmować decyzje racjonalne, choć bardzo trudne. Od 1 stycznia działalność kina przenosimy do Ostrowskie Centrum Kultury.

Jak uzasadnia prezydent Ostrowa, warunki techniczne obiektu nie zapewniały już komfortowego odbioru widzom, natomiast ewentualny remont wymagałby potężnych nakładów finansowych rzędu kilku milionów złotych. Tymczasem Programy Ministerstwa Kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dają szansę na pozyskanie co najwyżej kilkuset tysięcznych dotacji na tego rodzaju inwestycje. Nie bez znaczenia jest fakt, że budynek, w którym znajduje się Kino Komeda, tylko w części jest własnością miasta, co znacznie ogranicza możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych.

Wyróżnikiem ostrowskiego kina były seanse filmowe organizowane w ramach Klubu Filmowego „Na Wolności” oraz Filmowego Klubu Seniora. Działalność ta ma być kontynuowana w Ostrowskim Centrum Kultury, dodatkowo OCK poszerzyć ma ten repertuar o program edukacji filmowej oraz propozycje wartościowych seansów filmowych dedykowanych dla dzieci i całych rodzin.

Kino Komeda budowane było przez… 23 lata(!). Uroczystość jego otwarcia zbiegła się w czasie z obchodami stulecia kina i odbyła się 13 lipca 1996 roku. od 2012 roku można było w nim oglądać filmy w technologii cyfrowej oraz 3D. W sali kinowej zmieścić można 400 widzów, choć kompletu publiczności nie widziano w nim dawno, do czego w dużym stopniu przyczyniło się uruchomienie w Kaliszu Multikina Helios, zaś losy ostrowskiego kina przesądziła prócz wspomnianych problemów finansowych, budowa Mulitikina Helios przy Galerii Ostrovia.

Co ważne, od początku swojej działalności Kino Komeda nie ograniczało swojej działalności do komercyjnej projekcji filmów. To właśnie tutaj odbywał się między innymi Muzeum Jazz Festiwal, a sala kinowa Komedy była świadkiem występów wielu sław muzyki jazzowej.

Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

ccc
po kolei "zdechły" : ROMA --> SŁOŃCE --> KOMEDA ....Miejmy nadzieję,że i to , które buduja zostanie zabite przez VOD i nelegalne strony internetowe z filmami .....Waże,ze Centrum Rozrywkowo-Przesiadkowe działa :-) hahahhaa

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy