AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Laury Kultury 2020 rozdane

Rozrywka i kultura

W piątek 4 grudnia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Laurów Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego. Ze względu na obecną sytuację odbyła się ona w wersji on-line.

W tym roku była to już 10. edycja Laurów Kultury nagród adresowanych do twórców i animatorów kultury. Uroczystość ta jest także symboliczną inauguracją roku kulturalnego w powiecie.

- Pamiętam pierwszą edycję, pierwsze wręczone statuetki…. Wszystko odbywało się w świeżo odrestaurowanej ostrowskiej synagodze. Później były inne miejsca na mapie powiatu, Lewków, Antonin... i coraz większe sale, bo budując markę tej nagrody z latami impreza się rozrosła do wielkiego wydarzenia kulturalno-artystycznego. To co nie zmienia się od dekady to spotkania z wyjątkowymi ludźmi. Często używam sformułowania, że są wśród nich twórcy kultury przez małe i duże K. Tej, kultury która zdobywa już salony, znana jest w kraju poza granicami. Ale także tej kultury powstającej gdzieś w domowym zaciszu, czasem nawet w tajemnicy przed najbliższymi czy znajomymi. Piękne jest to odkrywanie ludzkich pasji. Piękne jest to, że zawsze kandydatów do nagrody jest więcej niż możemy przyznać statuetek. Nie zależy nam na masowości, ale na budowaniu marki – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wśród tegorocznych nagrodzonych są zaledwie dwie kobiety, a także dwa podmioty instytucjonalne. Reszta laureatów to mężczyźni.

Poniżej lista nagrodzonych:

Za staranność zarówno pod względem architektonicznym jak i przestrzennym przy renowacji kościoła ewangelickiego w Odolanowie i stworzenie dzięki temu wysoce atrakcyjnej przestrzeni do działalności kulturalnej, edukacyjnej i społecznej o znaczeniu regionalnym Laur Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego otrzymała Gmina i Miasto Odolanów.

- W imieniu swoim, Przewodniczącego Rady, bardzo dziękuję Panu Staroście za to, że dostrzegł i postanowił uhonorować nas za remont tego obiektu. To bardzo ważny element naszego miasta i kultury, znajdujący się w najlepiej odrestaurowanej części Placu Kościuszki – powiedział Marian Janicki, Burmistrz Odolanowa.

 

Za i umiejętność odnajdywania okruchów ludzkich losów i dokumentowania na ich podstawie dziejów najnowszych Lewkowa oraz okolicznych miejscowości Laur Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego otrzymała Danuta Jonak.

- To dla mnie duże wyróżnienie. Ludzie czasem narzekają na samotność, która im doskwiera. I sytuacja ta świadczy, że nie znaleźli przestrzeni, którą mogliby wypełnić pustkę. Ja ją wypełniam swoimi pracami i nie mam czasu na myślenie o samotności. Życzę każdemu, żeby odnalazł się w kręgu swoich zainteresowań i odnalazł czas, żeby poświęcić się drugiemu człowiekowi lub danej sprawie – powiedziała D. Jonak po otrzymaniu nagrody.

Za konsekwencję w wypracowaniu rozpoznawalnego warsztatu malarskiego, który jest wyrazem artystycznej osobowości autora, za odnoszone sukcesy Laur Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego otrzymał Jakub Godziszewski.

- Z jednej strony to przeogromne wyróżnieni utwierdza mnie w słuszności kierunku, którą wybrałem i podążam, a więc sztukę i pedagogikę. Podsumowuję to, co udało mi się osiągnąć, a z drugiej strony nagroda motywuje do dalszych działań i dodaje skrzydeł  - powiedział po odebraniu nagrody J. Godziszewski.

Za kilkadziesiąt lat muzycznej pasji, za działalność na rzecz organizacji kulturalno-społecznych na terenie Gminy Nowe Skalmierzyce, za propagowanie muzyki Laur Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego otrzymał Edmund Dębicki.

- Nie potrafię wyrazić emocji. Jest miło, jeżeli po tylu latach pracy ktoś to potrafi docenić i dostrzec, że bezinteresownie człowiek poświęca tyle czasu i wiedzy. Jest miło, że ktoś to widzi - powiedział E. Dębicki po odebraniu Lauru.

Za interdyscyplinarną działalność artystyczną, za znajdowanie i nadawanie w swoich działaniach szczególnego miejsca Małej Ojczyźnie Laur Kultury Starosty Ostrowskiego 2020 otrzymał Marcin Biegański.

- Sztuka i twórczość bez udziału publiczności i sympatyków jest połowiczna, dlatego zachęcam, aby wspierać regionalnych twórców, ponieważ mamy ich sporo. Mam też apel do włodarzy naszego miasta. Zachęcam do tego, aby nie rezygnować do inwestowania w promocję sztuki wśród mieszkańców naszego regionu. Jestem przekonany, że każda złotówka wydana na ten cel przyniesie wielokrotnie większy plon - powiedział M. Biegański po odebraniu nagrody. .

Za profesjonalizm, za konsekwencję w rozwijaniu talentu wokalnego Laur Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego otrzymała Wiktoria Prajzner. 

- Nie spodziewałam, że zostanie przyznana mi ta nagroda. To dla mnie wielka niespodzianka. Każda taka nagroda jest czymś niezwykłym i docenieniem pracy artystycznej. Jest to motywacja do dalszej pracy i chciałabym dalej coś w tym kierunku robić. Mam nadzieję, że jeszcze państwa zaskoczę. Ale zobaczymy, co będzie w przyszłości. Co jest mi pisane - powiedziała po odbiorze nagrody W. Prajzner.

Za kilkadziesiąt lat interdyscyplinarnej i wyjątkowo aktywnej działalności na rzecz Małej Ojczyzny, za udowodnienie, że nawet w małej miejscowości mogą być realizowane projekty wielkie, wartościowe i wyrosłe z historii i tradycji przodków Laur Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego otrzymał Karol Marszał.

- Jest to z jednej strony docenienie mojej pracy na rzecz lokalnej społeczności, ale uznaję ją też za docenienie tego, co moje stowarzyszenie robi od 15 lat, bo właśnie taką rocznicę w tym roku świętujemy - powiedział K. Marszał po odebraniu nagrody.

Za kilkadziesiąt lat pracy na rzecz ostrowskiej chóralistyki, za podtrzymywanie i kontynuację chóralnej marki miasta i powiatu, za odnoszone sukcesy, Laur Kultury Starosty Ostrowskiego 2020 otrzymał Janusz Lipiński.

- Informacja, że otrzymałem to wyróżnienie, była dla mnie bardzo radosną wiadomością dlatego, że się jej nie spodziewałem, a tym bardziej w okolicznościach, w których przyszło nam wszystkim żyć. A artystom w szczególności, ponieważ nie mamy możliwości się zaprezentować. W tym kontekście laur ma podwójną wartość i powoduje wielką radość i satysfakcję. Świadczy też o tym, że mimo naszej artystycznej nieobecności, jesteśmy w dalszym ciągu w pamięci słuchaczy i osób, które mogą nas w ten sposób honorować - powiedział po odebraniu nagrody J. Lipiński.

Za udowodnienie, że wielka pasja i talent dobrze spożytkowane mogą prowadzić na szczyty sławy, za niekwestionowane sukcesy artystyczne, Laur Kultury 2020 Starosty Ostrowskiego otrzymał pochodzący z Raszkowa Jarosław Bothur.

- Czuję się niezwykle doceniony i bardzo wyróżniony. To wspaniała nagroda i bardzo się z niej cieszę zwłaszcza, że otrzymałem ją w tym roku, bo mija właśnie 10-lecie mojej profesjonalnej pracy artystycznej. Drugi aspekt jest taki, że 20 lat temu właśnie w Ostrowie Wielkopolskim pierwszy raz przyszedłem na cykl koncertów Jazz w Muzeum organizowanych przez pana Jerzego Wojciechowskiego. I wtedy zapaliła się ta pochodnia mojej największej pasji. Te koncerty mnie wychowały i dzięki tej miłości jestem tu, gdzie jestem - powiedział po odebraniu nagrody J. Bothur.

W roku 25-lecia działalności, za stworzenie lokalnej, w najlepszym tego słowa znaczeniu, marki medialnej, za rzetelność informacyjną, różnorodność tematyczną przyczyniająca się do budowania wspólnoty LAUR KULTURY 2020 Starosty Ostrowskiego za całokształt działalności otrzymała Telewizja Pro-Art.

- Ta nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie i nie ukrywam, że również zaskoczenie. Jest mi tym bardziej miło, że rok 2020 jest rokiem jubileuszu. Telewizja Proart działa w Ostrowie Wielkopolskim od 25 lat. Od początku swojego istnienia bardzo duży nacisk kładliśmy na to, by promować kulturę na naszej antenie. W Telewizji Proart pracują ludzie, dla których ta dziedzina życia jest niezmiernie ważna i swoją pasją starają się zarazić również mieszkańców Południowej Wielkopolski. Szczególnie dzisiaj, kiedy jesteśmy pozamykani w domach, kina, teatry, sale koncertowe również są zamknięte, myślę, że ta nasza misja jest jeszcze bardziej istotna - powiedziała Anna Okrój, dyrektor Generalny Stacji po odebraniu nagrody.

Za kilkadziesiąt lat twórczej aktywności, za konsekwencję, która zaowocowała nie tylko oryginalnym stylem przekazu, ale także za umiejętność wywoływania u odbiory emocji Laur Kultury Starosty Ostrowskiego 2020 za całokształt działalności otrzymał urodzony w Granowcu (Gmina Sośnie) Jerzy Gąsiorek ,,Gąsior’’.

Jako jedyny nie mógł osobiście odebrać nagrody.

- Jest to ogromne zaskoczenie po pierwsze dlatego, że lubuski wojewoda chyba nawet nie wie, kim ja jestem, a tu nagle otrzymuję laur z innego województwa. Nie ukrywam, że jestem zaskoczony, a nawet uradowany - powiedział J. Gąsiorek po przyznaniu mu nagrody.

Za kilkadziesiąt lat twórczego zaangażowania na rzecz kultury muzycznej Powiatu Ostrowskiego i regionu. Za ponad dwadzieścia lat dyrygowania Orkiestrą Młodzieżową Zespołu Szkół Technicznych. Za stworzenie muzycznej marki, która przyniosła tak wiele sukcesów i słała się kuźnią do powstania chociażby takich zespołów jak Big Band Powiatu Ostrowskiego Laur Kultury Starosty Ostrowskiego 2020 za całokształt działalności otrzymuje Zbigniew Piekarski.

- Powiem nieskromnie, że jestem przyzwyczajony do nagród. Z orkiestrą pięć razy wygraliśmy Grand Prix Polski, więc tych nagród trochę miałem. Ale ta nagroda w mojej sytuacji i w moim wieku podsumowuje działalność, którą prowadziliśmy w szkole dla miasta i dla Polski przez te 36 lat. To była najważniejsza rzecz, która przydarzyła mi się w życiu. W czasach szaro-burych jedyną ucieczką od marazmu było zajęcie się muzyką, młodzieżą i wspaniałymi ludźmi, z których jestem dzisiaj tak dumny, że w ogóle nie ma o czym mówić - powiedział Z. Piekarski po odebraniu nagrody.

Szczegółowe opisy nagrodzonych oraz zdjęcia na stronie

www.powiat-ostrowski.pl

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy