AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Nagrody Burmistrza Gminy i Miasta Raszków w dziedzinie sportu i kultury

Gm. Raszków

30 listopada w kameralnym gronie w ratuszu burmistrz Jacek Bartczak wręczył nagrody za osiągnięcia i zasługi dla Gminy Raszków i jej mieszkańców. Tym razem statuetki trafiły w ręce Pani Alicji Duczmal i Pani Justyny Briske-Dutkowskiej.

W tym roku konkurs został ogłoszony już po raz trzynasty. Zespół nominujący zdecydował o przyznaniu nagród za wybitne osiągnięcia dla Gminy i Miasta Raszków w dwóch dziedzinach:

kultury fizycznej i sportu – Pani Justynie Briske-Dutkowskiej, nauczycielce wychowania fizycznego

oraz

w dziedzinie kultury– Pani Alicji Duczmal – dyrektorowi szkoły podstawowej w Raszkowie, prezesowi raszkowskiego chóru.

- To wielki zaszczyt dla mnie uhonorować Panie. Obie poprzez swoją pracę, ogromne zaangażowanie oraz sukcesy, które odnosicie Wy oraz  Wasi podopieczni, rozsławiacie naszą gminę w powiecie, regionie, kraju i za granicą. Bardzo za to dziękuję  - powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Jacek Bartczak podczas spotkania.

 

Pani Alicja Duczmal od 36 lat związana jest z Raszkowem. Pracuje jako nauczyciel, obecnie jest Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera i Armii Krajowej w Raszkowie.  Od 2008 roku jest Prezesem Chóru Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie. Ze śpiewem związana była już od najmłodszych lat szkolnych. Śpiewała w chórze szkolnym w SP w Dobrzycy, w chórze jarocińskiego liceum, o od 1994 roku - w chórze w Raszkowie. Swoją prezesurę oparła na ścisłej współpracy z dyrygentem Jerzym Wojtaszkiem, zarządem i śpiewakami, co umożliwiło szybki rozwój Towarzystwa Śpiewu.  Jej umiejętności organizacyjne i duże zaangażowanie w życie społeczne na ziemi raszkowskiej zaowocowały uroczystościami, które wpłynęły na poszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Gminy Raszków. Zorganizowała pięć jubileuszy chóru - powstania i reaktywacji, od 20 lat organizuje koncerty kolęd w raszkowskiej świątyni, a od 12 lat Raszkowskie Spotkania Muzyczne, które na stałe wpisały się do gminnego kalendarza imprez. W 2014 roku koordynowała organizację XXVII Przeglądu Chórów Południowej Wielkopolski, które odbyły się w Raszkowie. 

Chór z dumą reprezentuje naszą Małą Ojczyznę, koncertując w Polsce i za granicą. Pani Alicja Duczmal zorganizowała wiele wyjazdów zagranicznych. Nasi chórzyści występowali w najważniejszych miejscach kultu Maryjnego w Polsce i w Europie. Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie uświetnia uroczystości o charakterze patriotycznym, religijnym i okolicznościowym – m.in. Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości, czy Dożynki Gminne. Dokonania chóru zostały utrwalone na dwóch płytach – w 2004 r. (utwory sakralne) oraz w roku 2015 (muzyka rozrywkowa - ,,Jak za dawnych lat”). W 2018 roku chór został wyróżniony nagrodą starosty ostrowskiego - Złotym Laurem Kultury. Działalność chóru pod prezesurą Pani Alicji Duczmal ma znaczący wpływ na promocję Gminy Raszków w Polsce i za granicą, jednocześnie przysparzając mieszkańcom Raszkowa korzyści duchowych.

 

Pani Justyna Briske–Dutkowska w Gminie Raszków pracuje od 1985 roku. Jest organizatorem i współorganizatorem wielu imprez sportowych o zasięgu wojewódzkim (Finał Mistrzostw Wielkopolski Szkół w biegach na orientację w latach 2005, 2006, 2007 i 2011,  Mistrzostwa Wielkopolski Szkół w siatkówce dziewcząt w 2016 r.), a także rejonu kaliskiego (Mistrzostwa Rejonu Kaliskiego w latach 2017, 2018, 2019). Każdego roku organizuje również wiele imprez powiatowych (Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego w tenisie stołowym, biegach przełajowych, siatkówce i aerobiku). Od lat dba o życie sportowe szkoły przygotowując (również w swoim wolnym czasie) wiele szkolnych zawodów i pokazów. Głównym celem tych imprez jest aktywizacja jak największej liczby dzieci, a osiągnięty wynik jest sprawą drugorzędną. Jest organizatorką wielu szkolnych zawodów: w biegach przełajowych, tenisie stołowym, unihokeju, siatkówce, tańcu, czwórboju, lekkiej atletyce, biegach na orientację, aerobiku i warcabach. Jest również pomysłodawczynią i organizatorką corocznego Crossu Fiedlera. Przygotowywana od 32 lat impreza wrosła w tradycję szkoły, gminy, powiatu i województwa. Corocznie startuje w nim nawet1000 zawodników z kilkunastu szkół w województwie. Biegi przeznaczone są dla dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych od przedszkola aż do biegu głównego dla dorosłych. Od 3 lat Cross rozpoczyna się ,,Biegiem  dla Transplantacji”, w którym uczestniczą zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych. Jest to idea wsparcia tej właśnie formy ratowania życia. Od kilku lat wraz prowadzi szkolną grupę aerobiku MARIPOSA, która promuje szkołę oraz Gminę i Miasto Raszków na imprezach sportowych, również ogólnopolskich. W roku szkolnym 2019/2020 zespół zdobył dwa I miejsca w Mistrzostwach Wielkopolski Szkół w aerobiku w swoich kategoriach wiekowych.  Od lat szkoła w Raszkowie, dzięki punktom zdobytym przez jej uczniów, zajmuje wysokie miejsca w punktacji SZS Wielkopolska na najbardziej usportowioną szkołę w Wielkopolsce. Uczniowie Justyny Briske-Dutkowskiej byli także medalistami Mistrzostw Wielkopolski w biegach przełajowych - drużynowych i indywidualnych. Współpraca z UKS Arkady zaowocowała medalami Mistrzostw Wielkopolski Szkół w biegach na orientację.

Pani Justyna angażuje się także w pomoc dla bezdomnych zwierząt. Od 2011 roku poprzez akcję Podaj Łapę pomaga mieszkańcom  Międzygminnego Schroniska Psów w Wysocku Wielkim. Tylko w ostatnim roku zebrano i przekazano do schroniska ponad 2500 kg karmy.

Pani Justyna Briske-Dutkowska jest niezastąpionym animatorem życia sportowego w Gminie i Mieście Raszków, angażując się w prawie każe wydarzenie sportowe na naszym terenie.

Inf. UiM Raszków

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Sobota
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy