AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Teleopieka po raz szósty

Miasto

W ubiegłym roku, w ramach systemu ostrowskiej teleopieki, wykonane zostały 132 połączenia alarmowe. W niektórych przypadkach konieczne było wezwanie karetki pogotowia. System pozwala na wezwanie pomocy w każdych okolicznościach – niezależnie, czy jest to pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo, czy po prostu potrzebne jest wsparcie. 18 stycznia br. rusza już szósta edycja teleopieki.

REKLAMA

- W 2016 roku wprowadziliśmy w naszym mieście pilotażowy program dla seniorów, który miał na celu zwiększenie ich poczucia bezpieczeństwa, ale także zagwarantować, że w potrzebie nie zostaną bez pomocy. W tym pierwszym, testowym roku, wzięło w nim udział 30 ostrowian. Program się sprawdził, zatem liczba ta została zwiększona do 60. I tak jest do dziś. Warto pamiętać, że teleopieka finansowana jest z budżetu Miasta - użytkownik nie ponosi żadnych kosztów - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Usługa adresowana jest do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych po 60. roku życia. System ten oparty jest na działaniu dwóch elementów składowych - to bransoletka wyposażona w przycisk SOS oraz urządzenie GPS i detektor upadku.

- By wezwać pomoc należy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje połączenie z całodobowym telecentrum opieki, które stanowi drugi element systemu. Dzięki zgromadzonym wcześniej informacjom centrum od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje - imię, nazwisko, adres - są w razie potrzeby przekazywane służbom ratunkowym skracając ich czas dotarcia na miejsce – wyjaśnia Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”. 

Dzienny Dom dysponuje 60. urządzeniami do świadczenia usługi teleopieki. Jako pierwsze otrzymają je osoby, które wcześniej z systemu nie korzystały.

Co należy zrobić, by zostać użytkownikiem systemu teleopieki?

1. Zgłosić się do Dziennego Domu „Senior+” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 17, (tel. 62 720 48 26), by zapoznać się z usługą teleopieki.

2. Wypełnić i podpisać stosowne formularze niezbędne do realizacji usługi.

By móc przystąpić do programu należy być osobą sprawną do użycia czerwonego przycisku alarmowego.

Statystyki - 2020 r.

- 90 połączeń zostało wykonane przez seniorów i zweryfikowane przez telecentrum to kontrola działania systemu teleopieki, ale także połączenia przypadkowe,

- 42  połączenia wykonane przez seniorów zostały zakończone interwencją. To:

* 4 połączenia z lekarzem – konsultacja odnośnie stanu zdrowia,

* 7 razy operator telecentrum wezwał pogotowie ratunkowe,

* 31 połączeń dotyczyło przeprowadzenia rozmowy wspierającej/kontrolnej odnośnie stanu zdrowia z operatorem telecentrum.

 

Inf. Biuro Prasowe UM

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy
REKLAMA