AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Młodzi fachowcy się egzaminują

Nauka

Ponad 780 uczniów szkół technicznych prowadzonych przez Powiat Ostrowski przystąpiło do egzaminów zawodowych. Pozytywny wynik jest dla nich nie tylko weryfikacją umiejętności nabytych przez lata nauki, ale także formalnym otwarciem drogi zawodowej.

REKLAMA

Egzaminy podzielone są na dwa etapy. Pierwsza obejmuje egzamin pisemny, druga to część praktyczna. Utrudnieniem zarówno dla uczniów jak i szkół jest obowiązujący w tym roku reżim sanitarny, w którym egzaminy muszą się odbyć.

zdjecie

Uczniowie ZSTE podczas egzaminu w latach poprzednich. Fot. archiwum szkoły.

- Stres i nerwy są niemałe, nie tylko z powodu samego faktu egzaminu, ale także tego, że odbywa się on w najtrudniejszym momencie pandemii, bez żadnej taryfy ulgowej – powiedziała Magdalena Wojtasz - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie. – Matury, egzaminy dla uczniów klas ósmych, zostały zmienione właśnie z powodu pandemii. Egzaminy zawodowe – nie! Robimy je w środku pandemii, w momencie największych obostrzeń. Nie jest to łatwe zadanie. Tym bardziej, że wielu młodych ludzi nie miało praktyk z prawdziwego zdarzenia – powiedziała Dyrektor.

Dyrekcje poszczególnych szkół podkreślają jednocześnie, że czynią wszystko, aby niedogodności dla uczniów były jak najmniejsze.

- Wprowadziliśmy bardzo rygorystyczne procedury. Maseczki i dystans, są wiadomo, obowiązkowe. Ale też mamy oddzielone stanowiska komputerowe, na których trwają egzaminy. Mamy też przygotowane pakiety z przyborami, bo nie można ich sobie pożyczać między uczniami. Musimy zadbać o każdy szczegół, tak by było bezpiecznie. Ale też ważna jest atmosfera. By uczniowie, mimo stresu, czuli się dobrze – powiedziała Beata Matuszczak Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Egzaminy są dla uczniów szkół technicznych przepustką do wykonywania zawodu. Aby tę przepustkę uzyskać konieczne jest uzyskanie 50 procent z części pisemnej i 75 procent z części praktycznej. Dla przypomnienia, do zdania matury wystarczy 30 proc.

Do egzaminów zawodowych przystąpiło w Powiecie Ostrowskim łącznie 786 uczniów. Z tego w Zespole Szkół Ekonomicznych 144. W Zespole Szkół Usługowych 118. W Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych 276. W Zespole Szkół Technicznych 71. W Zespole Szkół Transportowo Elektrycznych 92. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach 85.  

Źródło: www.powiat-ostrowski.pl

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy
REKLAMA