AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Budżet Powiatu na 2021 rok

Powiat

Budżet Powiatu Ostrowskiego na nowy rok po raz pierwszy w historii przekroczył próg 200 mln zł po stronie wydatków. Rekordowo zapowiada się poziom inwestycji. Radni przyjęli jednogłośnie tak zaplanowane finanse powiatu.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Fot: nowa część szpitala, budowa DPS przy ul. Staroprzygodzkiej, droga Rososzyca - Wielowieś Klasztorna, droga Janków Zaleśny - Łąkociny

Sesja budżetowa Rady Powiatu Ostrowskiego, uważana za jedno z najważniejszych posiedzeń w roku, odbyła się 26 stycznia 2021 roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną w formule on line.

Starosta Ostrowski przedkładając projekt uchwały w tej sprawie podkreślił, że prace nad kształtem budżetu trwały od kilku miesięcy, a w projekcie uwzględnione zostały uwagi zgłaszane na różnych etapach powstawania. Główne założenia oraz wskaźniki i planowane inwestycje Starosta przedstawił w prezentacji.

- Pod względem wielkości wydatków to budżet przełomowy, przekroczyliśmy bowiem pułap 200 mln wydatków. Ważne jest również to, że jest to budżet zrównoważony i odpowiedzialny, zachowujący realizm pod względem tego, co dzieje się wokół nas w gospodarce – powiedział starosta Paweł Rajski.

Wpływy budżetowe zaplanowano na poziomie 178 mln złotych, a wydatki na poziomie przekraczającym 217 mln zł. Planowany deficyt pokryty zostanie z wolnych środków, emisji obligacji oraz dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych. W nowym budżecie kwotę 4 mln zł planuje się wydać na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Na inwestycje drogowe przeznaczono ok. 21 mln zł. Biorąc pod uwagę specyfikę dochodów zarówno Zarząd Powiatu, jak i radni mają nadzieję, że kwota ta w ciągu roku znacznie się zwiększy. Jak podkreślał Starosta ok. 2 mln złotych w tej sumie stanowi wsparcie od samorządów gminnych, które dokładają się do realizacji zadań drogowych. Największe inwestycje to dokończenie budowy drogi Janków Zaleśny – Łąkociny wraz z powstaniem ścieżki rowerowej. Modernizacja drogi w Biskupicach Ołobocznych oraz remont drogi Rososzyca – Wielowieś Klasztorna. Każdy z tych projektów to zadanie opiewające na kilka milionów złotych. W wydatkach drogowych zaplanowano także remont ul. Raszkowskiej w Odolanowie. Pod względem wartości to nie największe zadania, ale remont jest zakończeniem remontu powiatowej drogi Kaczory – Baby – Wierzbno. 

Powiat chce także termomodernizować Bursę Szkolną, kontynuować remonty w szkołach przeznaczając na ten cel ponad 2,3 mln zł. Jeśli chodzi o wydatki na zdrowie to największe dotyczyć będą budowy nowego bloku operacyjnego (ok. 14 mln. złotych) w ostrowskim szpitalu, remontu ortopedii oraz dokończenia pracowni elektrofizjologii.

- Zadaniem szczególnym naszym przysłowiowym ,,cztermasztowcem’’ jest budowa nowego Domu Pomocy Społecznej. W tym roku z budżetu przeznaczamy na ten cel 12 mln złotych. Inwestycja idzie planowo do przodu. Do końca roku chcemy zamknąć stan surowy i w przyszłym skupić się już tylko na wyposażeniu – powiedział P. Rajski jednym ze źródeł, z których chce pozyskiwać dodatkowe środki budżetowe jest zagospodarowanie terenów inwestycyjnych. 

Projekt budżetu był przedmiotem oceny poszczególnych klubów radnych.

- Pomimo ograniczeń spowodowanych koronawirusem jest to budżet odpowiedzialny i przewidujący aktywność inwestycyjną w różnych obszarach. Nie przestajemy inwestować w szpital, budujemy i remontujemy drogi, powstaje nowy DPS – powiedziała Karolina Dera Szyman ska w imieniu Klubu PiS.

- Przechodzimy przez magiczny pułap 200 mln złotych. Wierzymy, że uda się zrealizować wszystkie zadania.  Czeka nas jeszcze przejęcie pałacu w Lewkowie zadanie ważne z punktu widzenia świadomości historycznej i naszej tożsamości – powiedział Andrzej Leraczyk w imieniu klubu Samorządny Powiat. Wskazał także na równoważone wydatki, w których niemal równo po ok. 30 proc. zajmują wydatki na zadania drogowe, budowę DPS i szpital. Radny Michał Wilczura z PSL analizując zaplanowane wydatki majątkowe podkreślił, że mimo gospodarczej niepewności

- To nie będzie zachowawczy budżet, w którym patrzymy jak przeżyć, ale jest to budżet, w którym chcemy robić wiele konkretnych rzeczy.

W opinii radnego siłą tego budżetu są także środki zewnętrzne oraz bezpieczny poziom zaciąganych zobowiązań. Z kolei Bartosz Ziółkowski z Klubu ,,Przyjazny Powiat’’ wskazał, że nowy budżet Powiatu Ostrowskiego

- Powstawał w nadzwyczajnej sytuacji, w której trudno przewidzieć, w jaką stronę będzie ewaluować dochody samorządu. Uważamy, że obecnej sytuacji potrzeba współdziałania. Chcemy wspierać Starostę Zarząd Powiatu w sprawnej realizacji budżetu i jak tylko sytuacja epidemiologiczna pozwoli wrócić do realizacji ważnych dla nas projektów – powiedział szef Klubu. 

W głosowaniu radni jednogłośnie zaakceptowali projekt budżetu.

 

Źródło: Biuro Promocji i Relacji Społecznych Starostwa Powiatowego

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Środa
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Maryna, Tycjana
REKLAMA