AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Inteligentnych pomysłów nie brakuje

Nauka

Sześć projektów zgłoszono do tegorocznej, V edycji konkursu Techno-Grantów adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowskiego. Laureatów tego innowacyjnego konkursu powinniśmy poznać w kwietniu 2021 roku.

REKLAMA

Konkurs Techno-Grantów organizowany jest od pięciu lat.  Pomysł zrodził się pod wpływem organizowanego w ZST w Ostrowie szkolnego konkursu Elektronik, w którym uczniowie przygotowują swoje wynalazki. Uznano, że aby projekty były bardziej ciekawe warto młodych twórców wesprzeć finansowo. Na ten cel władze powiatu przeznaczyły 50 tys. Regulamin przewiduje, że o pieniądze ubiegać się mogą uczniowie wszystkich szkół prowadzonych przez powiat.

- Nasze Techno-Granty są projektem innowacyjnym nie tylko w skali regionu. Jest to konkretne wsparcie dla młodych wynalazców. Koronawirus pokrzyżował ubiegłoroczne plany w tym zakresie, dlatego cieszę się, że mimo tej sytuacji, nasi uczniowie znów pozytywnie nas zaskoczyli i mamy zgłoszone bardzo ciekawe projekty. Wierzę, że uda się je zrealizować – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Wszystkie zgłaszane prace oceniane są zawsze przez panel ekspertów, w skład którego w tym roku weszli: przedsiębiorcy-praktycy: Andrzej Jaroń, Ryszard Masłowski, Andrzej Tanaś, Rafał Tyszko. W dniu 3 lutego 2021 r. Zarząd Powiatu Ostrowskiego zaakceptował rekomendowane przez nich kwoty dofinasowania w wysokości od 2,6 do ok. 6 tys. zł na poszczególne projekty.

W tym roku 5 projektów zgłoszonych zostało przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Po raz pierwszy w historii jest także praca z liceum ogólnokształcącego. Uczeń I LO chce skonstruować inteligentną  kulę ortopedyczną dla niepełnosprawnych. Ponadto zgłoszono projekt zautomatyzowanego drona z funkcją przenoszenia defibrylatora na miejsce wypadku. Powstanie systemu przywoławczego na potrzeby pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. SensoPark obejmujący parking z wykorzystaniem sieci sensorycznych. Budowę robotycznego ramienia oraz łazik marsjański.   

Gotowe już projekty powinniśmy poznać w kwietniu br. Wtedy także najlepsi otrzymają nagrody finansowe i tytuły  Techno-Innowatora, Techno-Idei oraz Techno-Kreatora.  

Inf. Biuro Promocji i Relacji Społecznych Starostwa Powiatowego

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Poniedziałek
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy
REKLAMA