AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

KS Stal LA najlepsza w Halowych Mistrzostwa Polski!

Lekkoatletyka

Lekkoatleci Stali LA zdobyli aż 9 medali w Halowych Mistrzostwach Polski zwyciężając w klasyfikacji medalowej. Ostrowianie zdobyli 4 medale złote, 2 srebrne i 3 brązowe.

REKLAMA

Ostrowscy kibice lekkiej atletyki przyzwyczaili się już do medali zdobywanych przez zawodników Stali LA w zawodach rangi mistrzostw Polski, aczkolwiek w tym roku w Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U 20 pretendentów do medali było wyjątkowo dużo i wydawało się, że w tej sytuacji każdy krążek będzie sukcesem. Jak się okazało w trakcie rozgrywanej w Toruniu imprezy, ostrowianie spisali się najlepiej z grona owych pretendentów i zdobyli prawdziwy worek medali zwyciężając w klasyfikacji medalowej.  

Jako pierwsza swoją szansę wykorzystała Oliwia Klar. Ostrowianka w pierwszej fazie biegu finałowego na 60 metrów U18 zajmowała miejsce poza pierwszą trójką. Rozpędzała się jednak z każdym metrem i ostatecznie linię mety minęła na drugim miejscu ustępując tylko faworytce Olivii Greiner z Opola. Czas ostrowianki 7,80 sek. jest jej nowym rekordem życiowym.

Chwilę później Dawid Grząka w finale biegu na 60 m U18 dobrze wyszedł ze startu i szybko pozbawił rywali złudzeń. Już w połowie dystansu miał wyraźną przewagę nad resztą stawki i zwyciężył pewnie z rekordem życiowym 6,89. Jako jedyny z finalistów uzyskał czas poniżej 7 sekund.

Emilia Twardowska konkurs skoku wzwyż U18 rozpoczęła od czterech bezbłędnych prób i dopiero na wysokości 1,70 m będącej jej dotychczasowym rekordem życiowym rozpoczęły się „schody”. Na tej wysokości zameldowało się aż 6 zawodniczek. Dwie z nich pokonały ją w pierwszej próbie, a dwie kolejne w drugiej. Ostrowianka rekord życiowy wyrównała dopiero w trzecim podejściu, ale i szósta z zawodniczek zaliczyła tą wysokość co oznaczało, że walka o medale zaczyna się od nowa. Wysokość 1,72 Hanna Grabowska ze Słupska jako jedyna pokonała w pierwszym podejściu. Emilia zmobilizowała się w drugiej próbie i pokonała tą wysokość, zaś pozostałe cztery rywalki musiały podejść do trzeciej próby. Za trzecim razem 1,72 pokonała tylko Katarzyna Kokot z Opola, a to oznaczało, że te trzy zawodniczki podzielą między siebie medale. 1,74 pokonała tylko zawodniczka ze Słupska, a to oznaczało srebrny medal dla Emilii Twardowskiej.

Jakub Robotnikowski w skoku w dal U18 od razu w pierwszej próbie ustanowił swój nowy rekord życiowy skacząc na 6,74 m. i obejmując przodownictwo w konkursie. Kolejne dwie próby spalił, a do ścisłego finału wszedł z drugim wynikiem, gdyż w międzyczasie wyprzedził go jeden z rywali. Czwarta próba również okazała się dla Jakuba nieudana i dopiero piąty skok sędziowie mogli zmierzyć, aczkolwiek był on dość krótki. W ostatniej serii ostrowianin zmobilizował się jeszcze bardziej niż w pierwszej próbie i uzyskał fantastyczny wynik 6,82 m. o 2 centymetry lepszy od wyniku swojego rywala do złota i jak się chwilę później okazało zapewnił sobie tym skokiem tytuł Mistrza Polski.

Jakub Tuczyński konkurs skoku w dal U20 rozpoczął wynikiem 6,43 dającym mu miejsce 3. W drugiej serii poprawił się o 7 cm, mimo to spadł na miejsce 4. Dopiero trzeci skok na odległość 6,83 pozwolił mu awansować na miejsce 2. Pierwsza seria w wąskim finale okazała się dla zawodnika Stali nieudana, ale w kolejnej próbie pofrunął na odległość 7,07 metra wyprzedzając dotychczasowego lidera Wojciecha Tomczyka z Białegostoku o 12 cm. W ostatniej serii rywal Jakuba poprawił się o 1 cm, co oznaczało złoto dla zawodnika Stali LA.

 

 

Kacper Cegła w niedzielnym finale biegu na 200 metrów U18 pobiegł bardzo ambitnie i przez większość dystansu ścigał faworyta Marka Zakrzewskiego z AML Słupsk. Na prostej finiszowych sam jednak musiał bronić się przed atakami rywali. Ostatecznie wyprzedził go Mateusz Glaza z Czapli Białe Błota, ale trzeciego miejsca udało się Kacprowi wybronić i w pełni zasłużenie zdobyć brązowy medal.

W sztafecie mieszanej 4x400 w ostrowskiej ekipie wystąpiła trójka zawodników mająca w nogach niedzielne występy w swoich koronnych dyscyplinach – wspomniany Kacper Cegła na 200 m, Dagmara Adamcio w skoku w dal, a Kacper Zimniak w biegu na 300 m. i tylko dla Oliwii Klar był to pierwszy występ tego dnia. Ostrowska ekipa stoczyła pasjonujący bój w gronie trzech sztafet walczących o miejsca na podium zajmując ostatecznie miejsce 3. Do srebrnego medalu zabrakło ekipie Stali 0,04 sek, a do złota 0,32 sek. Mimo to brązowy medal należy uznać za sukces młodych biegaczy.

Marcin Karolewski nie był faworytem bardzo nerwowego finału biegu na 200 metrów U20. Zawodnicy aż pięć razy stawali w blokach startowych, a sędziowie wykluczyli z powodu falstartów dwóch zawodników. Gdy już udało się prawidłowo wystartować, biegnący na piątym torze ostrowianin musiał się mocno starać by skutecznie uciekać przed dwójką faworytów, którzy w pierwszej części biegu mocno się do niego zbliżyli. Przy wyjściu na finiszową prostą okazało się, że Marcin pozostawił sobie zapas sił na finisz i z dużą swobodą pokonał ostatnie metry zwyciężając z rekordem życiowym 21,51 sek.

W ostatnim niedzielnym finale – w biegu na 800 metrów U20 Jakub Chmielarz już na pierwszych metrach usadowił się za dwójką faworytów: Krzysztofem Różyckim z Kartuz i Kacprem Lewalskim z Elbląga. Ostrowianin przez ponad dwa okrążenia utrzymywał się w stawce liderów. Później musiał nieco odpuścić, ale był na tyle szybki, że zdystansował pozostałych rywali i zajął miejsce 3. z czasem 1:53,35 o ponad sekundę lepszym od dotychczasowego rekordu życiowego.

9 medali zdobytych przez Stal LA dało ostrowianom zwycięstwo w klasyfikacji medalowej Halowych Mistrzostw Polski. Dorobek ten znacznie przyczynił się też do zwycięstwa Wielkopolski w klasyfikacji medalowej województw.

Wyrazy uznania należą się wszystkim ostrowskim zawodnikom, którzy w liczbie 24 zjawili się w Toruniu, jednak podziękowania należy skierować również do trenerów: Michała Walczaka, wspieranego przez Katarzynę Walczak oraz Marka Walczaka i Kamili Grzegorowskiej

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Środa
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Maryna, Tycjana
REKLAMA