AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Czy Ostrów przystąpi do „Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii”?

Miasto

„Porozumienie Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii” to oddolna inicjatywa samorządów lokalnych zmierzająca do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz redukcji skutków zmian klimatu. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do tej inicjatywy Ostrowa Wielkopolskiego złożył radny KO Jakub Paduch.

REKLAMA

„Porozumienie Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii” zostało zainicjowane już 2008 roku przez Komisję Europejską w celu podjęcia przez europejskie miasta i gminy dobrowolnych działań na rzecz ochrony klimatu. Od tego czasu do Porozumienia przystąpiło ponad 10 tysięcy miast i gmin. Polskę jak na razie reprezentuje w tym gronie 80 samorządów. Są to nie tylko duże miasta jak Łódź, Katowice, Wrocław, Warszawa, czy Kraków, ale również liczące po kilka tysięcy mieszkańców Chorzele, Łękawica, czy Hel.

Sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów łączy wspólna wizja na rok 2050, w którym miałoby zostać znacznie ograniczony proces globalnego ocieplenia, upowszechniony dostęp do bezpiecznych i zrównoważonych usług energetycznych i ochrona obszarów gmin przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych.

Z inicjatywą przystąpienia Ostrowa Wielkopolskiego do „Porozumienia Burmistrzów” wystąpił w imieniu Klubu Radnych KO Jakub Paduch. Jak uzasadnia J. Paduch:

- Zgodnie z Porozumieniem, zobowiązujemy się jako miasto do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 roku. Co istotne, Porozumienie obliguje nas do sporządzenia w ciągu dwóch lat od przystąpienia, Planu Działań na Rzecz Zrównoważonej Energii i Klimatu (SECAP). Jest to dokument strategiczny, który już dzisiaj pojawia się jako wymagany przy pozyskiwaniu funduszy unijnych (głównie programów innowacyjnych poza programami operacyjnymi jak WRPO). Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że będzie on obligatoryjny przy ubieganiu się o środki w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Nasz projekt otwiera drogę do tego, abyśmy jako miasto byli gotowi formalnie na absorpcję tych środków.

O przystąpieniu Ostrowa Wielkopolskiego do Porozumienia zadecydują radni Rady Miejskiej.

W załączniku poniżej prezentujemy treść „Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii”

ZałącznikiREKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Środa
Marzec 2021
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Maryna, Tycjana
REKLAMA