AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Co z „obwodnicą” Czekanowa?

Gm. Ostrów Wlkp

Mieszkańcy i samorząd swoje, a GDDKiA swoje – tak najkrócej podsumować można batalię o przebieg DK 25 przez Czekanów.

Radni Gminy Ostrów Wielkopolski na Sesji Rady Gminy Ostrów Wielkopolski 23 lutego wystosowali apel do GDDKiA o odrzucanie w planach rozbudowy drogi krajowej nr 25 wariantu po śladzie istniejącej DK25. Chodzi o budowę obwodnicy przez Czekanów, w kierunku Kalisza i dalej na Konin.

Mieszkańcy Czekanowa od co najmniej trzech lat toczą batalię z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, by inwestycja powstała po stronie południowej tej miejscowości. To rozwiązanie tzw. społeczne, wskazane przez mieszkańców, które najmniej ingeruje w zabudowę wsi. Takiego samego zdania są władze Gminy Ostrów Wielkopolski, które również popierają wariant południowy.

W styczniu, na spotkaniu online Zespołu Opiniowania Projektów Inwestycyjnych, GDDKiA poinformowała zarówno mieszkańców jak i władze gminy Ostrów Wielkopolski o ostatecznym odrzuceniu budowy obwodnicy po stronie południowej z powodów technicznych.

- Wyrażamy niezadowolenie i rozczarowanie z powodu ostatecznego wyłączenia z dalszych prac projektowych wariantu południowego, który uważamy za najlepszy. Apelujemy o odrzucenie wariantu po śladzie istniejącej DK25, bo jest on w naszej ocenie wariantem najgorszym, jednocześnie nie wskazujemy  poparcia dla budowy dla wariantu północnego – mówił podczas sesji (dn. 23 lutego) Piotr Śniegowski, przewodniczący rady Gminy Ostrów Wielkopolski.

W spotkaniu online ZOPI obecni byli m.in.: senator RP Ewa Matecka, wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk, przewodniczący rady gminy Piotr Śniegowski, z-ca wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Antoni Hadryś, radna Izabela Banach, sołtys Czekanowa Marek Jagodziński.

GDDKiA przedstawiła wówczas dwie propozycje budowy obwodnicy dla Czekanowa. Pierwszy, to wariant rozbudowy drogi krajowej nr 25 po istniejącym śladzie, drugi to wariant „północny”.

- Z dwóch zaproponowanych wariantów przez GDDKiA, przebudowa drogi po starym śladzie jest dla nas nie do przyjęcia. To rozwiązanie niesie za sobą liczne wyburzenia, bo prawie 20 domów, wprowadza drogi serwisowe do centrum miejscowości, gęsto zabudowanej, wykorzystuje się drogi gminne wewnętrzne. Takie rozwiązanie spowoduje duży hałas, według projektu drogi przebiegają w pobliżu szkół, nowo budowanych osiedli. Poza tym ten wariant komplikuje komunikację miejską. Nie komunikuje drogi powiatowej z drogą krajową 25, tutaj byłby kłopot dla mieszkańców Lewkowa, Karsek i Kołątajewa, dlatego ten wariant z tych dwóch zaproponowanych jest dla nas najgorszym rozwiązaniem – tłumaczy z-ca wójta Gminy Ostrów Wielkopolski Antoni Hadryś.

Co z rozwiązaniem północnym? Ten wariant zdaniem władz gminy jest trochę lepszym rozwiązaniem dla miejscowości. To nowy przebieg drogi, który daje dobrą komunikację. Droga powiatowa jest wówczas skomunikowana z sąsiednimi miejscowościami, również w kierunku Kalisza. Inwestycja zakłada budowę jednego wiaduktu nad drogą powiatową i wyburzenia około czterech domów. Takie rozwiązanie nie zakłóca również pracy firm zlokalizowanych w Czekanowie. Przedsiębiorstwom nie grozi wyburzenie, pozostaną i będą miały możliwość dalszego rozwoju.  

Mieszkańcy Czekanowa nie poddają się i nadal walczą o wariant południowy. 14 lutego w świetlicy wiejskiej zorganizowano głosowanie, w którym mieszkańcy mieli opowiedzieć się czy są za aktywnym udziałem w proteście przeciwko budowie drogi wariantem północnym oraz po starym śladzie. Ich zdaniem oba rozwiązania zniszczą istniejącą zabudowę Czekanowa oraz podzielą miejscowość. W anonimowym głosowaniu wzięło udział 271 osób. 221 głosów była na „tak”, 47 osób odpowiedziało „nie”.  Drugie pytanie brzmiało: Czy jesteś za całkowitym wyprowadzeniem budowy drogi poza obszar istniejącej zabudowy? Wyniki głosowania: 227 głosów na „tak”, 40 odpowiedziało „nie”.

- Zarówno jeden jak i drugi wariant, który proponuje GDDKiA są dla nas bardzo złym rozwiązaniem.  Patrząc na ulice Szkolną i Krańcową - te dwie ulice przy wariancie północnym będą po obu stronach otoczone drogą. Ruch bowiem będzie odbywał się zarówno starym śladem jak i nową obwodnicą, bardzo to spotęguje hałas w tej części miejscowości,. Przy wariancie po starym śladzie wyburzonych zostanie wiele domów, brak  komunikacji miejskiej, drogi techniczne są rozrysowane po istniejących drogach wewnętrznych i  gminnych – mówi sołtys Czekanowa, Marek Jagodzińśki

Podczas lutowej sesji (23 lutego) Rady Gminy, rajcy większością wystosowali apel do GDDKiA o odrzucanie w planach rozbudowy drogi krajowej nr 25 wariantu po śladzie istniejącej DK25.

- W styczniu, na posiedzeniu Zespołu Opiniowania Projektów Inwestycyjnych GDDKiA przedstawiła nam ocenę wielokryterialną dwóch wariantów, czyli starą drogą i wariantu północnego. Z tej oceny wynika, że GDDKiA wyżej ocenia na dzień dzisiejszy wariant po istniejącym śladzie. Przyjęcie tego apelu jest zatem o tyle zasadne, że można się obawiać wyboru przez GDDKiA wariantu najmniej korzystnego dla mieszkańców (…) – mówił podczas sesji Piotr Śniegowski, przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski.

Głos w sprawie zabrała po raz kolejny radna z Czekanowa, Izabela Banach.

- Zostały nam ostatnie trzy miesiące nadziei na to, że być może mielibyśmy tyle szczęścia co  mieszkańcy wokół których toczy się sprawa S11, że zostałby wzięty pod uwagę głos większości mieszkańców, czyli jednak wyprowadzenie tej drogi poza obszar zabudowany, poza obszar wsi. Ponieważ jak wiadomo zarówno wariant północny jak i wariant starym śladem wiąże się z poważnymi wyburzeniami we wsi Czekanów i tak naprawdę nieodwracalną zmianą charakteru tej wsi. Nie jest mi znany taki przypadek gdzie w tak bliskiej odległości od tego typu drogi pozostałyby zabudowania mieszkalne (…). Każdy z tego typu wariantów jest dla nas bardzo niekorzystny, dlatego korzystając z ostatniego już etapu jaki przed nami został, chcielibyśmy do Państwa radnych zaapelować o wstrzymanie się jednak z wystosowaniem tego apelu jeszcze chociażby o miesiąc, ponieważ jesteśmy w trakcie procedur odwoławczych. Mamy złożone pisma w ministerstwie, chcemy również odnieść się do oceny wielokryterialnej wznosząc swoje zastrzeżenia (…). Chcemy zaapelować do Państwa żeby dać mieszkańcom jeszcze szansę powalczenia o realizację ich marzeń i tego projektu żeby wyprowadzić tą drogę, która na setki lat będzie determinowała życie ludzi, którzy tam zostaną i żebyśmy mogli wszystkie możliwe według nas procedury zrealizować – mówiła Izabela Banach radna gminy.   

Ostatecznie za  przyjęciem apelu głosowało 9 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu (E. Kubiak, R. Ryfa), 2 radnych było przeciwko (I. Banach, M. Orzechowska).

- Decyzje i prace nabierają tempa, dlatego wyrażenie stanowiska  Rady Gminy Ostrów Wielkopolski jest zasadne. Wyrażamy niezadowolenie i rozczarowanie z powodu ostatecznego wyłączenia z dalszych prac projektowych wariantu południowego, który uważamy za najlepszy. Apelujemy o odrzucenie wariantu po śladzie istniejącej DK25, bo jest on w naszej ocenie wariantem najgorszym, jednocześnie nie wskazujemy  poparcia dla budowy dla wariantu północnego (…) musimy w tej chwili zrobić wszystko by wariant po starym śladzie zablokować – mówił  podczas sesji Piotr Śniegowski, przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski.

GDDKiA poinformowała, że do końca czerwca zostanie ostatecznie wybrany wariant przebiegu drogi i tylko on będzie rozpatrywany i objęty projektem budowlanym.

Źródło: www.ostrowwielkopolski.pl /Anna Woźnica/

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Sobota
Kwiecień 2021
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfina
REKLAMA