AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Co ma Ostrów do Zanzibaru? /video/

Turystyka

Dwójka ostrowian – Mateusz i Kinga Grochowscy zorganizowali niecodzienną akcję „sprzątania Zanzibaru”. I nie chodzi bynajmniej o nowy rodzaj zdalnej akcji online, ale jak najbardziej realne sprzątanie śmieci zalegających w kraju kojarzonym przez turystów z „rajem na ziemi”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Ostrowianie Mateusz i Kinga Grochowscy wraz z półtorarocznym synkiem w październiku minionego roku odwiedzili Zanzibar jako turyści. Postanowili jednak obejrzeć ten kraj nie tylko z perspektywy pokazywanej na co dzień klientom biur podróży. Rozmiary ubóstwa jakie zobaczyli w miejscowych wioskach skłonił ich do zainicjowania w Polsce zbiórki odzieży dla mieszkańców Zanzibaru. Choć wydawało się to pomysłem niemożliwym do zrealizowania przez dwójkę turystów, to z czasem okazało się tylko wstępem do dużo szerszej akcji.

Dzięki wielkiej determinacji udało im się zebrać ponad 600 kg odzieży, które przetransportowali z Polski do Zanzibaru. Tutaj zamiast radości czekało ich bolesne zderzenie z rzeczywistością.

- Celnicy na lotnisku stwierdzili, że mamy za dużo paczek i oni je oclą – mówi Mateusz Grochowski - a kiedy usłyszeli naszą odmowę ostentacyjnie zażądali łapówki.

Po kilku godzinach spędzonych na lotnisku okazało się, że cła płacić nie muszą, jednak kolejna szokująca informacja czekała ich w miejscowej organizację humanitarną, gdzie mimo dużej życzliwości usłyszeli wprost, że rozdawanie darów miejscowej ludności, pomimo panującego tam ubóstwa, to bardzo zły pomysł i najlepiej, gdyby przywiezione rzeczy zabrali z powrotem do Polski. Zamiast jednak załamywać ręce postanowili pójść krok dalej.

- Po takiej lekcji otrzymanej od organizacji humanitarnej postanowiliśmy zorganizować nową akcję – mówi Kinga Grochowska – akcji polegającą na tym, by mieszkańcy posprzątali swoją wioskę z zalegających tam śmieci i w zamian za to otrzymają od nas rzeczy przywiezione z Polski.

To wymagało kolejnych działań jak chociażby zorganizowanie śmieciarki, przekonania mieszkańców poszczególnych wiosek by zechcieli zaangażować się w taką akcję, ale również przełamania oporu lokalnych władz. Mimo tych trudności akcja „fanty za śmieci” się udała.

- Wiemy że jedną akcją i jedną śmieciarka nie zmienimy świata, mamy jednak nadzieję, że damy mieszkańcom w ten sposób impuls do działania i pokażemy im, że warto być niezależnym – mówią Kinga i Mateusz.

Oboje podkreślają, że było to dla nich niesamowite doświadczenie, z którego z pewnością wyciągną wnioski do dalszych działań.

Nam pozostaje pogratulować determinacji i podziękować partnerom akcji – firmie turystycznej Itaka oraz firmie Mercedes Garcarek, bez których całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe.

Poniżej prezentujemy film nakręcony przez dwójkę ostrowian przedstawiający kulisy ich akcji „sprzątania Zanzibaru”.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Piątek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza
REKLAMA