Wygrana w Poznaniu na koniec sezonu

Koszykarze Nabzdyk BMSlam Stali pokonali w ostatnim meczu II ligi Eneę Basket Junior 100:92 i zakończyli rozgrywki na 11. miejscu rzutem na taśmę ratując drugoligowy byt.

To był mecz o być albo nie być dla obu drużyn zajmujących miejsca 11-12 z dorobkiem 29 punktów. W pierwszej minucie na trójkę gospodarzy trójką odpowiedział Kucharek, później jednak do kosza trafiali tylko gospodarze uciekając na 11:3. Mozolna gonitwa ostrowian pozwoliła im na dwie minuty przed końcem kwarty odrobić straty, a nawet objąć prowadzenie (16:17), ale na tym dorobek punktowy ostrowian w pierwszej odsłonie się zakończył, co pozwoliło gospodarzom zaliczyć 10-punktową serię i wygrać pierwsze dziesięć minut 26:17.

Na początku drugiej kwarty Wojciechowski i Pławucki szybko zdobyli 5 punktów (26:22), a w połowie kwarty dwoma trójkami popisał się Kucharek odzyskując prowadzenie Stali (32:33). Chwilę później dwójkę dołożył Wojciechowski powiększając przewagę Stalówki. Od tego momentu ostrowianie utrzymywali kilkupunktowy dystans, który udało im się nawet powiększyć do 8 oczek (40:48). Końcówka jednak znów należała do gospodarzy, którzy zbliżyli się na 46:48.

Po przerwie przez chwilę mieliśmy remis, ale raz jeszcze dał znać o sobie Kucharek gnębiąc rywali trójkami i odbudowując przewagę, która po czterech minutach urosła do 7 punktów (53:60). Ambitni poznaniacy ruszyli do ofensywy i akcja po akcji niwelowali straty zbliżając się na 61:62, ale ostrowianie nie dali sobie wydrzeć prowadzenia i przeszli do kontrofensywy zwieńczonej akcją 2+1 Mikołaja Zaremby na minutę przed końcem kwarty (63:72). Wystarczyły jednak dwa błędy w ofensywie by gospodarze odrobili 4 punkty i odzyskali nadzieję na odwrócenie losów mecz w ostatniej kwarcie przy wyniku 67:72.

I faktycznie na początku czwartej odsłony poznaniacy kontynuowali dobrą passę. W dwie minuty zdobyli 6 punktów przy zerowym dorobku ostrowian wychodząc na prowadzenie 73:72. Impas Stali przerwał Szymon Ryżek zdobywając trójkę, ale miejscowi potrafili odpłacać pięknym za nadobne i dopiero przy wyniku 78:77 raz jeszcze trójką przypomniał o sobie Kucharek. Trafienia z rzutów wolnych dołożył Ryżek, a trójką popisał się Zaremba (78:85). Myliłby się ten, kto by myślał, że na tym emocje się zakończyły. Miejscowi zagrali agresywnie na całym parkiecie i wymuszali błędy ostrowian, po których raz jeszcze zbliżyli się na 1 oczko (84:85). Tym razem Pławucki wziął na siebie odpowiedzialność za wynik i zdobył dwie trójki skutecznie przerywając harce rywali (84:91). Chwilę później Stal prowadziła już 10 punktami (86:96) i był to moment, w którym rywale stracili wiarę w końcowy sukces, a zwycięstwo przypieczętował Ryżek trafiając jeden z dwóch rzutów wolnych.

Enea Basket Junior Poznań – Nabzdyk BMSlam Stal Ostrów 92:100 (26:17, 20:31, 21:24, 25:28)

Basket Junior: J. Fiszer 20, P. Stankowski 8, W. Szymański 1, S. Sobiech(C) 18, M. Marek 27, I. Maćkowiak 3, I. Lewandowski 3, J. Jakubiak 6, O. Bednarek 6, P. Matera

Stal: M. Pławucki 18, S. Ryżek 23, M. Zaremba 19, Ł. Wojciechowski(C) 16, M. Kucharek 22, M. Semczyszyn, T. Marek 2