AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Wielkanoc w maju!

Kącik Prasowy

Tego się można było spodziewać – kolejna fala pandemii koronawirusa sprawiła, że Święta Wielkanocne zostały przeniesione na maj. Możliwe, że nowy termin świąt zostanie utrzymany w kolejnych latach.

REKLAMA

To już kolejny rok, w którym Święta Wielkanocne miałyby się odbyć w warunkach totalnego lockdownu. Trudno się dziwić, że w tych okolicznościach władze kościelne podjęły decyzje o przeniesieniu Wielkanocy na maj.

Doświadczenia ubiegłoroczne wskazują, że w maju fala pandemii jest już zdecydowanie niższa i łatwiej wówczas o godne przeprowadzenie liturgii najważniejszego dla katolików święta. Nawet jeśli wiązałoby się to z ograniczonym udziałem wiernych, to łagodniejsza majowa aura pozwoli zainteresowanym uczestniczyć w liturgii bez konieczności wchodzenia do budynku kościoła.

W tej sytuacji w tym roku 40-dniowy Wielki Post zostanie wydłużony o 1 miesiąc i 1 tydzień. Dodatkowe 37 dni Wielkiego Postu dają liczbę 77 – symboliczną liczbę biblijną podkreślającą wagę wydarzenia i pozwalającą wiernym w sposób głębszy przygotować się do tegorocznych świąt.

Ten dodatkowy czas Wielkiego Postu będzie miał również aspekt praktyczny. W kościołach zamiast zwyczajowej spowiedzi wielkanocnej mają zostać zorganizowane punkty masowych szczepień, co w sposób znaczący pozwoli przyspieszyć Narodowy Program Szczepień, a dodatkowo sprawi, że większość wiernych w nowym terminie Świąt Wielkanocnych mieć już będzie wzmocnioną odporność na koronawirusa.

Z takiego rozwiązania cieszą się nie tylko medycy ale również, co może wydawać się zaskakujące, przedstawiciele branży rozrywkowej. Sugerują oni, by majowy termin Świąt Wielkanocnych wprowadzić na stałe, co pozwoliłoby o miesiąc wydłużyć karnawał, a co za tym idzie w kolejnych latach odrobić straty tej branży poniesione w trakcie pandemii. Jak wiadomo Wielkanoc i tak jest świętem ruchomym, w związku z czym nie powinno być problemu z wprowadzeniem takiej zmiany do kalendarza.

Czy w tej sytuacji w najbliższy poniedziałek będziemy musieli pójść do pracy? Okazuje się, że nie! Dzień 5 kwietnia 2021 roku już wcześniej został określony jako dzień wolny od pracy. Za to w maju będziemy mieć dwa długie weekendy, a stosowne zmiany wprowadzające dodatkowy wolny Poniedziałek Wielkanocny w terminie majowym ma zostać zatwierdzony przez Sejm na najbliższym posiedzeniu.

W tej sytuacji pozostaje nam wszystkim życzyć Wesołych Świąt!

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
REKLAMA