Pszczółka boleśnie ukąsiła Stal

Tego nikt się nie spodziewał. Po wysoko wygranym pierwszym meczu koszykarze Arged BMSlam Stali w drugim spotkaniu a Arenie Ostrów przegrali z Pszczółką Lublin 94:100, co oznacza, że będą musieli się sporo napracować by awansować do półfinału Energa Basket Ligi. Do kolejnego starcia obu drużyn dojdzie we wtorek w Lublinie.

Piątkowy mecz od pierwszych minut potoczył się zupełnie inaczej niż pierwszy pojedynek obu drużyn. Jego wynik otworzył rzutami wolnymi Kamil Łączyński, do wyrównania doprowadził Sobin, ale później lepiej grali lublinianie uzyskując w czwartej minucie 6-punktowe prowadzenie (3:9). W połowie kwarty ostrowianie zbliżyli się na 2 oczka (10:12) i wydawało się, że „wszystko wraca do normy”, goście jednak nie tylko nie pozwolili odebrać sobie prowadzenia, ale w ciągu kolejnych kilku minut odjechali na 9 punktów (13:22). Złą passę Stali przerwał Andersson zdobywając najpierw 2 punkty po rzutach wolnych, a chwilę później trafiając trójkę. To dodało skrzydeł reszcie zespołu i na minutę przed końcem kwarty do remisu 22:22 doprowadził Smith, a trzy rzuty wolne Ogdena dały ostrowianom zwycięstwo w pierwszej kwarcie 25:22.

Wydawało się, że w drugiej kwarcie może być już tylko lepiej, tym bardziej że w niewiele ponad minutę Stal odskoczyła rywalom na 30:22. Lublinianie pokazali jednak, że odrobili lekcje z pierwszego meczu i  po okresie wyrównanej gry zaczęli systematycznie odrabiać straty. I tak z wyniku 45:36 w połowie kwarty zrobiło się 54:53 na jej zakończenie.

Początek trzeciej kwarty nie zapowiadał przełomu – na dwa rzuty wolne Sobina lublinianie trójką doprowadzili do remisu 56:56, a chwile później Start objął prowadzenie (58:61). W kolejnych minutach wynik oscylował wokół remisu i żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na dystans większy niż jeden kosz W połowie kwarty przy wyniku 65:67 lublinianie zaczęli popełniać błędy, co pozwoliło Stali zdobyć 7 punktów i odskoczyć na 72:67. Ostatecznie ofensywa ostrowian dała im 8-punktowe prowadzenie (77:69), ale i to nie uspokoiło sytuacji, gdyż celne trójki lublinian sprawiły, że na pół minuty przed końcem kwarty znów zapachniało remisem (78:77). Wynik 79:77 po trzech kwartach ustalił Florence, aczkolwiek dwa razy z rzędu Amerykanin wykorzystał tylko 1 z 2 rzutów wolnych.

W pierwszych minutach czwartej odsłony punkty dla Stali zdobywał tylko Florence, co wystarczało by równoważyć trafienia Startu. Później zaczął trafiać Kell, ale wynik cały czas był na styku. Kilka błędów ostrowian kosztowało ich utratę prowadzenia, aż po kolejnej trójce Startu, przy wyniku 89:93 na cztery minuty przed końcem meczu o czas poprosił trener Milicić. Po przerwie ostrowianie szybko odrobili straty, ale szansę na objęcie prowadzenia zmarnowali kolejno Smith i Andersson nie trafiając rzutów za trzy. Szwed przestrzelił również jeden z dwóch rzutów wolnych, ale drugi trafił i na niespełna dwie minuty przed końcem meczu Stal odzyskała prowadzenie 94:93. Ostrowianie za wszelką cenę próbowali rzucać z dystansu co niestety nie było w tym meczu ich mocną stroną. Kolejne dwa rzuty spudłowali Andersson i Kell, zaś lublinianom wystarczyło celnie rzucać z linii rzutów wolnych by przechylić szalę meczu na swoją stronę i sprawić mega niespodziankę pokonując Stal na jej terenie.

Kolejne dwa mecze odbędą się w Lublinie, a jeśli po nich w rywalizacji będzie remis piąty mecz odbędzie się w Ostrowie.

Arged BMSlam Stal – Pszczółka Start Lublin 94:100 (25:22, 29:31, 25:24, 15:23)

Stal: T. Kell 12, J. Mokros 5, J. Sobin 12, J. Garbacz 7, C. Smith 6, J. Florence(C) 17, D. Andersson 17, M. Kucharek, M. Ogden 18

Start: S. Dorsey-Walker 16, K. Łączyński 9, K. Borowski 5, R. Szymański 6, M. Laksa 22, D. Jeszke 2, M. Dziemba(C) 3, D. Ware 9, T. Davis 8, D. Searcy 20