To nie był spacerek…

Po ciężkim boju koszykarze Arged BMSlam Stali pokonali na wyjeździe Pszczółkę Start Lublin 87:83 i w czwartek staną przed szansą zakończenia rywalizacji w pierwszej rundzie play-off.

Mecz w Lublinie ostrowianie rozpoczęli tak jakby chcieli już w pierwszych minutach pokazać, że przedświąteczna porażka w Arenie Ostrów była wypadkiem przy pracy. Wynik meczu trójką otworzył Smith, po trzech minutach Stal prowadziła 5 punktami (3:8), a w połowie kwarty 6 (8:14). Jednak wystarczyła jedna niewykorzystana akcja by lublinianie zbliżyli się na 12:14. Później po obu stronach toczyła się wyrównana gra. Na pół minuty przed końcem kwarty zrobiło się 23:24, ale ostatnie słowo należało do Florence’a, który trafił równo z syreną na 23:26.

Drugą odsłonę gospodarze rozpoczęli akcją 2+1 doprowadzając do remisu (26:26), natomiast ostrowian dopadła strzelecka niemoc trwająca przez długie cztery minuty. W tym czasie Start objął prowadzenie 30:26. Impas Stali przełamał Kell zdobywając trójkę i wydawało się, że ostrowianie najgorsze mają już za sobą, tym bardziej że w następnej akcji zapunktował również Sobin. Jak się okazało było to chwilowe przebudzenie, a najgorsze dopiero czekało podopiecznych Igora Milicića. Od stanu 32:31 w trzy minuty lublinianie odjechali na 44:31 wykorzystując kolejną serię nieudanych akcji Stali. 12-punktową serię rywali przerwał Smith akcją 2+1, a chwilę później Amerykanin dołożył dwójkę (44:36). Na pół minuty przed przerwą żółto-niebiescy zbliżyli się na 48:42, tym razem jednak ostatnie słowo należało do gospodarzy , którym rzut za trzy w ostatnich sekundach pozwoliła w pierwszej połowie przekroczyć barierę 50 punktów (51:42).

Gra po przerwie rozpoczęła się wymianą trzypunktowych akcji. Po trzech minutach gry Start prowadził 58:50, ale w kolejnych dwóch trafienia Kella i Sobina pozwoliły ostrowianom zbliżyć się na 58:57. O odzyskanie prowadzenia stalowcy musieli jeszcze trochę powalczyć, ale w końcu po trójce Smitha na tablicy pojawił się wynik 60:62. I kiedy wydawało się, że Stal dowiezie 2-punktową przewagę do końca kwarty, trójkę równo z syreną zdobyli gospodarze i to oni przed ostatnią odsłoną prowadzili 68:67.

Czwarta kwarta rozpoczęła się od trafienia Smitha, na które tym samym odpowiedzieli lublinianie. Ale chwilę później dwoma trójkami popisał się Florence, co pozwoliło Stali odskoczyć na 70:75. Przewaga ostrowian nie utrzymała się długo – gospodarzom wystarczyły dwie minuty by doprowadzić do remisu 77:77, a skuteczność stalowców wyraźnie się zacięła. Pudłowali Florence, Garbacz, Smith, Mokros i Kell. Na szczęście dla nich gospodarze również nie grzeszyli skutecznością, choć na cztery minuty przed końcem meczu objęli prowadzenie 79:77. W tym momencie niemoc Stali przełamał Garbacz zdobywając trójkę (81:82) i zaczęła się gra kosz za kosz – pudło za pudło. Na niespełna pół minuty przed końcem meczu przy wyniku 83:84 piłkę mieli gospodarze jednak zmarnowali swoją akcję, a faulowany Mokros wykorzystał dwa rzuty wolne (83:86) i jedyną szansą dla lublinian pozostało szybkie zdobycie trójki. Zamiast tego szybko popełnili błąd 5 sekund, a wynik końcowy ustalił Mokros wykorzystując kolejny rzut wolny.

Zwycięstwo pozwoliło Arged BMSlam Stali „wrócić do gry”, choć zespół z Lublina pokazał raz jeszcze, że zbyt szybko został spisany na straty, a losy awansu do półfinału wcale nie muszą rozstrzygnąć się w czwartym meczu, który odbędzie się w czwartek o godzinie 20:00.

Pszczółka Start Lublin – Arged BMSlam Stal Ostrów 83:87 (23:26, 28:16, 17:25, 15:20)

Start: S. Dorsey-Walker 9, K. Łączyński 3, K. Borowski 15, R. Szymański 2, M. Laksa 3, D. Jeszke 3, M. Dziemba(C) 6, D. Ware 7, T. Davis 12, D. Searcy 23

Stal: D. Andersson 3, T. Kell 10, J. Sobin 7, J. Garbacz 11, C. Smith 28, J. Florence(C) 14, J. Mokros 9, M. Kucharek, M. Ogden 5