AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Odżywianie w sporcie to podstawa

Kącik Prasowy

Zbilansowane odżywianie szczególnie w czasach pandemii jest bardzo ważne. Wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne. Odgrywa również ono kluczową rolę w przypadku wyczynowych sportowców

REKLAMA

- W sporcie odpowiednie odżywianie odgrywa kluczową rolę. Ciało sportowca jest jego głównym narzędziem pracy, dlatego uprawiając zawodowo bieganie zwracam szczególną uwagę na to, aby moja dieta była zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i energetyczne. Podstawowym źródłem energii są węglowodany, które stanowią ok 70% diety biegacza. Są one wykorzystywane przez organizm podczas treningu, dlatego bardzo ważne jest dostarczanie dla organizmu odpowiednich proporcji węglowodanów, białka i tłuszczy. Trzeba pamiętać, że aby trening był efektywny nasz organizm musi być odpowiednio odżywiony. - mówi Katarzyna Jankowska, mistrzyni Polski na 5.000 i 10.000 metrów.

Ważnym aspektem w zdrowym odżywianiu się jest regularność posiłków, które uzupełniają zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby. W przypadku zawodowych sportowców dieta oparta jest na dobrej jakości produktach. Zbilansowane i odpowiednio dobrane posiłki mają ogromne znaczenie podczas treningów czy zawodów.

- Współpracuję na co dzień z dietetykiem sportowym który, udziela mi porad w kwestii żywienia i łączenia treningu z dietą. Analizuje on, ile składników pokarmowych, płynów oraz energii potrzebuję podczas codziennych treningów i w poszczególnych etapach przygotowań do zawodów. Przed intensywnych treningach zwraca szczególną uwagę na spożycie większej ilości węglowodanów, natomiast po aktywności w celu przyśpieszenia regeneracji organizmu zaleca spożycie większej ilości białka np. serek wiejski wysokobiałkowy z Piątnicy – dodaje Katarzyna Jankowska.

Jak się okazuje ważnym elementem jest czas w którym spożywamy dany posiłek przed zintensyfikowanym wysiłkiem fizycznym.

- Ostatni posiłek najlepiej spożyć do 2h przed planowana aktywnością fizyczną. Nasz organizm nie może być dodatkowo obciążony bagażem żywnościowym. Na treningu musimy czuć się komfortowo i lekko aby nasza aktywność była jakościowa i przebiegała bez niezbędnych niepowodzeń. Musimy tez pamiętać aby nasz posiłek był lekkostrawny i zapewnił nam energię podczas treningu –  tłumaczy zawodowa biegaczka.

Jak wygląda żywieniowy plan dnia zawodowego sportowca?

- Moja dieta opiera się głównie na węglowodanach złożonych oraz białku. Unikam produktów ciężkostrawnych, po których czuję się ciężko na treningach. Bardzo lubię rozpoczynać dzień dobrym wartościowym śniadaniem. Przeważnie sięgam po owsiankę z dodatkiem masła orzechowego Maslove  oraz serka wiejskiego z Piątnicy. Takie pełnowartościowe śniadanie dostarcza mi energii na treningu przez co jego efektywność tez znacząco wzrasta. - kończy Katarzyna Jankowska.

Inf. Łukasz Roszkowski /Lumanmax/

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Środa
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ady, Wiwiany, Sylwiusza
REKLAMA