AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Wsparcie kadry medycznej w walce z COVID-19

Zdrowie

Blisko 200 osób – na podstawie wydanych decyzji wojewody wielkopolskiego – zgłosiło się do pracy w szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To jedna z większych lecznic w Wielkopolsce, w której obecnie hospitalizowanych jest ponad 300 osób zakażonych koronawirusem.

Z uwagi na rozbudowę szpitala tymczasowego oraz sygnalizowane ze strony jego dyrekcji potrzeby zapewnienia personelu,  wojewoda wielkopolski wydał od 24 marca ponad 400 decyzji o skierowaniu do pracy. Skierowania dotyczyły lekarzy, pielęgniarek, studentów pielęgniarstwa i położnictwa, ratowników medycznych.

- Powołania są warunkiem niezbędnym, umożliwiającym rozszerzenie działalności szpitala tymczasowego, gdyż wykorzystaliśmy wszystkie dostępne rezerwy kadrowe. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy, ale także studentów starszych roczników – tłumaczy dr Szczepan Cofta - dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, zarządzający szpitalem tymczasowym.

- Staramy się uzupełnić nie tylko kadrę medyczną dla szpitala na MTP, ale także niezbędny sprzęt specjalistyczny dla wszystkich wielkopolskich szpitali, które walczą o życie i zdrowie pacjentów – mówi wojewoda Michał Zieliński.

Tylko do siedmiu szpitali „marszałkowskich” na terenie Wielkopolski z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafił sprzęt o wartości ponad pięciu i pół miliona złotych. Z magazynów przekazano m.in.: respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz środki ochrony osobistej w tym rękawiczki, półmaski czy płyny dezynfekcyjne. 

Na bieżąco analizowana jest sytuacja epidemiczna województwa oraz stopień zajętości łóżek. Aktualnie, (8 bm.) liczba dostępnych łóżek w Wielkopolsce dla pacjentów z  zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi 3795.  Na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest ponad 600 łóżek wolnych. Obecnie około 300-350  osób dziennie w Wielkopolsce przechodzi hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem.  

W ostatnich dniach sprawdzono również procedury na wypadek konieczności dyslokacji pacjentów z Covid-19 z Wielkopolski do szpitala tymczasowego w Szczecinie. – Na razie nie zachodzi taka konieczność i nasi pacjenci z Wielkopolski są hospitalizowani w wielkopolskich lecznicach. Musimy być jednak przygotowani na różne scenariusze. Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z wojewodą zachodniopomorskim. – wyjaśnia wojewoda Michał Zieliński.

 
Inf. Tomasz Stube
kierownik oddziału
Mediów i Komunikacji Społecznej
Gabinet Wojewody

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Czwartek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Beniny, Filipa, Judyty
REKLAMA