AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Wolontariat to lek na trudne czasy

Nauka

Pomoc przynosi korzyści nie tylko tym, którzy ją otrzymują, lecz także tym, którzy obdarowują innych swoim czasem, energią, datkami. Daje poczucie szczęścia i zapobiega depresyjnym nastrojom. Jak wzbudzić w sobie pasję pomagania?

To prawda, że pandemia już po raz trzeci odebrała ludziom na całym świecie radość świąt. Zamiast poczucia bezpieczeństwa, możliwości przebywania z bliskimi, dała często samotność, strach przed jutrem, cierpienie i poczucie straty.

Te negatywne emocje są jak najbardziej zrozumiałe i wiele osób im się poddało. Ale takie pandemiczne święta dały jednak możliwość odkrycia ich prawdziwego sensu. Bo przecież święta to nie tylko upragniony odpoczynek, obfitość zastawionego stołu i miło spędzony czas. To przede wszystkim odkrycie tego, co w życiu jest naprawdę ważne. A ważny jest przede wszystkim drugi człowiek. Okazanie dobra komuś jest oczywiście zbawienne dla tej osoby, która otrzymuje nasz dar, ale pomaganie innym ludziom ma wpływ także na tych, którzy pomagają. Bezinteresowne pomaganie innym jest często źródłem gigantycznej satysfakcji, poczucia spełnienia i lekiem na trudne czasy.

Taką receptą na szczęście kierują się z pewnością wolontariusze IV Liceum Ogólnokształcącego, którzy po raz kolejny włączyli się do akcji charytatywnych organizowanych przez Fundację Wolne Miejsce, która od wielu lat przygotowuje „Wigilie dla samotnych” i „Śniadania wielkanocne dla samotnych” w wielu polskich miastach, również w Ostrowie Wielkopolskim. W związku z pandemią niemożliwe było zorganizowanie Wigilii i śniadania wielkanocnego tak jak zawsze i spotkania się z samotnymi mieszkańcami Ostrowa przy wspólnym świątecznym stole. Wolontariusze musieli przyjąć inną strategię, aby w bezpieczny sposób dotrzeć do potrzebujących, dostarczyć dary i sprawić, aby poczuli się ważni i potrzebni. Koordynatorami wszystkich przedświątecznych działań w Ostrowie byli państwo Joanna i Marek Robakowscy oraz pani Monika Adamek, którzy przez długie tygodnie planowali działania, motywowali. Działanie wolontariuszy z różnych szkół i przedszkoli skupiało się na przygotowaniu ozdób świątecznych, a przede wszystkim świątecznych paczek z artykułami spożywczymi i upominkami. Uczniowie IV LO w grudniu mieli za zadanie przygotować kartki świąteczne i drobne prezenty, a w kwietniu zebrać 500 główek czosnku potrzebnego do ugotowania wielkanocnego żurku. Włączyli się do akcji pakowania świątecznych paczek, a następnie rozwożeniu ich w Wigilię i pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych pod zgłoszone wcześniej adresy.

Inf. Agnieszka Dukowicz-Kujawa, nauczyciel IV LO

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Czwartek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Beniny, Filipa, Judyty
REKLAMA