AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Spawacze będą jeszcze bardziej poszukiwani

Nauka

Na nowoczesnej, sterowanej numerycznie wycinarce plazmowej do cięcia blach mogą się kształcić uczniowie w pracowni spawalniczej Centrum Kształcenia Praktycznego w Ostrowie. Urządzenie zakupione z funduszy unijnych właśnie trafiło do szkoły.

Powstała wraz z wybudowaniem CKP pracownia spawalnicza to jedno z najnowocześniejszych miejsc do nauki tego zawodu w regionie.

 - Ten zestaw pomocy dydaktycznych zakupiono w celu poszerzenia zakresu kształcenia zawodowego uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych o zagadnienia projektowania i automatyzacji procesów spawalniczych – powiedział Marek Wojtasz, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych, w ramach którego funkcjonuje CKP.

Wyposażenie pracowni spawalniczej to nie jedyny ostatnio nabytek. Pobliska szkolna pracownia komputerowa wzbogaciła się także o 10 laptopów inżynierskich. Inwestycja w tę dziedzinę to dostęp do wiedzy i umiejętności dla wielu grup zawodowych związanych z nowoczesną obróbką metali: spawaczom, ślusarzom, mechanikom, monterom maszyn i urządzeń oraz technikom mechanikom.

Nowa wycinarka współpracuje z systemem komputerowym. Pozwala to na precyzyjne programowanie bardzo skomplikowanych pod względem kształtów elementów. Dodatkowo urządzenie jest bardzo ekonomiczne. Tak bowiem dopasowuje wycinane kształty, a by ilość odpadów była niewielka. 

- Jesteśmy regionem, w którym firmy specjalizują się w obróbce metali, od małych elementów po kolejowe wagony. Dlatego tak ważne jest, by nasze szkoły zawodowe nieustannie się modernizowały, żeby nie odbiegły pod względem technologicznym od tego, co uczniowie spotkają w życiu zawodowym. Dzięki takim pracowniom młodzi ludzie nabywają umiejętności, które są kluczowym atutem na rynku pracy – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Powiat Ostrowski wspomaga w tym szkoły korzystając z finansowego wsparcia Unii Europejskiej. W ramach programu „Be Inn - Kształcenie zawodowe w powiecie ostrowskim oparte o Innowacje” kupujemy nowoczesne pomoce dydaktyczne, wdrażamy do nowych technologii 16 nauczycieli i podnosimy kompetencje zawodowe poprzez dodatkowe szkolenia i staże 185 uczniów Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Całkowita wartość projektu wynosi 1 842 418,26 zł, z tego 1 658 176,43 zł pochodzi ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Uczniowie doskonale wiedzą, co im przewagę na rynku pracy. Przejawia się to chociażby w zainteresowaniu kursami spawalniczymi. Pierwsza grupa otrzymała stosowne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, w tym książeczki spawacza Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, zdobyte w kursach w ramach zajęć pozalekcyjnych organizowanych przez Powiat Ostrowski już w 2018 r. A w kolejce o uzyskanie takich umiejętności czeka kolejna grupa kilkuset uczniów. Nowy plazmowy „ploter” z pewnością to zainteresowanie podtrzyma.

Inf. Starostwo Powiatowe

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Claudia Klein
Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Czwartek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Beniny, Filipa, Judyty
REKLAMA