AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

"Kadry Komedy" w Senacie RP

Rozrywka i kultura

„Kadry Komedy” - unikalne, wyjątkowe fotografie Krzysztofa Komedy Trzcińskiego zostały zaprezentowane w spektakularnym formacie na wystawie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Ekspozycja to jeden z elementów jubileuszowego X Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda organizowanego w Ostrowie Wielkopolskim oraz 90. rocznicy urodzin muzyka jazzowego, którą będziemy obchodzić już 27 kwietnia.

- Ostrów niezaprzeczalnie jest miastem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. To w końcu tu zainteresował się muzyką i to tu narodził się jego jazz. Tym bardziej z radością wzięłam udział w wernisażu wyjątkowej wystawy "Kadry Komedy" w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wernisaż oficjalnie otworzył Marszałek Senatu, prof. Tomasz Grodzki. Fotografie Komedy zostały zaprezentowane w Senacie z inicjatywy Ewy Mateckiej, senator RP. Wyjątkową ekspozycję przygotowało Ostrowskie Centrum Kultury. Ostrów Wielkopolski objął „Kadry Komedy” swoim patronatem.

- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach uczcić wybitnego twórcę jazzowego, Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego – podkreślił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Ostrów Wielkopolski bardzo szanuje i z wielką pieczołowitością pielęgnuje pamięć o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim. W ramach Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda przyznawana jest nagroda za muzykę filmową, bo tu filmy nie tylko się ogląda, ale przede wszystkim się ich słucha.

- Wielkie osobowości twórcze, tej rangi jak Krzysztof Komeda, zostawiają bezcenne ślady swojej bytności w każdym miejscu, w którym się znajdują - zaprosiła na wernisaż senator Ewa Matecka, ostrowianka – Dlaczego Ostrów Wielkopolski? Otóż Ostrów jest miastem wspaniałym do życia i z pewnością wiedział już o tym Krzysztof Komeda Trzciński. To tam zaczął się jego jazz, tam został odkryty jego talent. Ostrów otworzył mu okno na cały świat.

Komeda pozostawił w Ostrowie wiele swoich śladów. Na cześć artysty organizowany jest nie tylko festiwal filmowy. Przy ostrowskim dworcu kolejowym powstał mural, który na 90. rocznicę urodzin zostanie odświeżony o neonową oprawę. Od kilku tygodni na trasie Ostrów Wielkopolski – Poznań jeździ pociąg, który z okazji jego urodzin otrzymał imię Komeda. Już wkrótce wydany zostanie miejski przewodnik śladami kompozytora i jego muzyki. Wystawa to kolejny element upowszechniania twórczości artysty.

- Obecność wystawy w Senacie RP to wielkie wyróżnienie dla Komedy, ale także dla polskiego jazzu, którego on jest symbolem, ikoną i skarbem - skarbem kultury narodowej – dodał Paweł Brodowski, redaktor naczelny Jazz Forum.

Wystawa będzie dostępna również w Ostrowskim Centrum Kultury podczas tegorocznej edycji festiwalu filmowego.

- W roku 90. rocznicy urodzin jazzmana często zastanawiam się nad tym, jaki był Ostrów Krzysztofa Komedy? Którędy chodził do szkoły i kogo wtedy spotykał. Czy chodził na Miejski Basen Kąpielowy, albo do tyle co wyremontowanego Teatru Miejskiego, już wówczas marząc skrycie o występach na scenie? Ile jeszcze znakomitego jazzu zagrałby i jaką wspaniałą muzykę do kolejnych filmów wybitnych reżyserów Hollywood skomponowałby Komeda, gdyby nie feralne wydarzenia w Los Angeles? Na te i wiele innych pytań nie znajdziemy już odpowiedzi. Jedno jednak jest pewne. Ostrów Komedy o Komedzie pamięta – podkreśla prezydent Beata Klimek.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Claudia Klein
Witam i witam w Spotcap Global Financial Services, Nazywam się Claudia Klein, jestem Niemką i oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli tak, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i masz pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ świadczymy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 mln euro, a my udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Czwartek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Beniny, Filipa, Judyty
REKLAMA