Zastal – Stal 1:0

W pierwszym meczu finału Energa Basket Ligi koszykarze Zastalu Zielona Góra pokonali Arged BMSlam Stal 89:75. Szansę do rewanżu ostrowianie mieć będą już w czwartek.

Pierwsze punkty finału 2021 zdobyli zielonogórzanie. Później jednak trafienia Sobina i Kella dały Stali prowadzenie, które po czterech minutach urosło do 5 punktów (5:10), a w połowie kwarty do punktów 7 (7:14). W tym momencie Zastal zabrał się jednak do odrabiania strat zbliżając się na 14:16, Stal jednak wybroniła prowadzenie i do końca kwarty utrzymywała kilkupunktową przewagę wygrywając pierwszą kwartę 4 punktami (19:23).

Kwartę drugą od trafienia rozpoczął Andersson, a ostrowianie dość szybko uzyskali 8-punktową przewagę (21:29). I tym razem jednak rywale potrafili się zmobilizować i zbliżyć się na 2 oczka (29:31), a o czas poprosił trener Milicić. Po przerwie zielonogórzanom udało się doprowadzić do remisu 33:33, ale stalowcy szybko odbudowali 8-punktową przewagę (33:41), by ostatecznie po trójce Garbacza zakończyć pierwszą połowę wynikiem 35:44

Trzecią kwartę rozpoczął Smith tak jak drugą zakończył Garbacz – rzutem za trzy (35:47). Przez kilka minut ostrowianom udawało się utrzymywać dwucyfrową przewagę, ale przy wyniku 39:49 Stal stanęła w miejscu, a punkty zdobywali zielonogórzanie aplikując ostrowianom 14-punktową serię i wychodząc na prowadzenie 53:49. Serię tą rzutem za trzy przerwał Florence, ale później Zastal dołożył kolejnych 6 oczek (59:52), zaś rozmiary porażki w kwarcie trzeciej zmniejszył Andersson trafiając raz jeszcze trójkę na 59:55.

Czwarta kwarta rozpoczęła się od gry kosz za kosz, ale z czasem ponownie przewagę uzyskali zielonogórzanie i w połowie kwarty powiększyli przewagę do 14 punktów (76:62). Choć gra się mocno zaostrzyła, to jednak stalowcy zaczęli odrabiać straty (76:68). Całości strat odrobić nie byli w stanie. Na dwie minuty przed końcem meczu Zastal prowadził 79:72, później zaś seria fauli ostrowian pozwoliła zdobyć rywalom kolejne punkty i ostatecznie zespół z Zielonej Góry wygrał pierwszy mecz wysoko 89:75.

Zastal BC Zielona Góra – Arged BMSlam Stal Ostrów 89:75  (19:23, 16:21, 24:11, 30:22)

Zastal: K. Richard 23, C. Williams 2, S. Bowlin 13, R. Freimanis 10, G. Groselle 17, K. Traczyk, D. Brembly 10, K. Sulima 2, J. Berzins 10, Ł. Koszarek(C) 2
Stal: T. Kell 10, J. Mokros 2, J. Sobin 14, J. Garbacz 7, C. Smith 13, J. Florence(C) 13, D. Andersson 12, S. Ryżek, M. Kucharek, M. Ogden 4