I tak trzymać!

W drugim meczu finału Energa Basket Ligi koszykarze Arged BMSlam Stali utrzymali równy poziom gry przez cały mecz i pewnie pokonali Zastal 87:71. Trzeci mecz obu drużyn odbędzie się w sobotę.

Pierwsza kwarta czwartkowego meczu była dość nietypowa. Przez pięć pierwszych minut ostrowianie tylko raz trafili do zielonogórskiego kosza (za 3), ale i zielonogórzanie nie grzeszyli skutecznością prowadząc w połowie kwarty tylko 5:3. Przez kolejne cztery minuty dla odmiany punktowali wyłącznie stalowcy odskakując rywalom na 9 oczek (5:14). W ostatniej minucie „znormalniało” – dwukrotnie trafił Zastal, dwa punkty zdobyła Stal i pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 9:16.

Początek drugiej kwarty należał do zielonogórzan, którzy najpierw zbliżyli się na 14:16, a w trzeciej minucie doprowadzili do remisu 19:19. W tym momencie rozpoczął się pojedynek na trójki, wygrany przez ostrowian – „trójkowali” Ogden i dwukrotnie Garbacz, przy jednym trafieniu Zastalu (22:28). W kolejnych minutach prowadzenie Stali utrzymywało się w granicach 6 punktów i z taką też przewagą zakończyli oni pierwszą połowę przy wyniku 31:37.

Zespół Zastalu przyzwyczaił już kibiców w tym sezonie, że w drugiej części meczu potrafi skutecznie niwelować straty. Tym razem trzecią kwartę zdominowała Stal. Rozpoczęła się ona od kolejnego pojedynku na trójki, z którego tym nieco lepiej wyszli zielonogórzanie (40:43). Później jednak Stal zaaplikowała rywalom 10-punktową serię (40:53), by w kolejnych minutach utrzymywać wywalczoną w ten sposób przewagę. W ostatniej minucie dzieło zwieńczył trójką Andersson i przed ostatnią odsłoną mieliśmy wynik 48:64.

W czwartej kwarcie zielonogórzanie rzucili się na Stal, ale chłodna głowa i pewna ręka Florence’a nie pozwoliła im na nabranie rozpędu. Amerykanin raz za razem dziurawił zielonogórski kosz popisując się pięknymi trójkami. Wsparli go Garbacz i Andersson i po czterech minutach przewaga Stali przekroczyła 20 punktów (60:81). Gdy parkiet z powodu fauli opuścili Sobin i Mokros Zastal raz jeszcze rzucił się do ataku, ale tym razem w roli stabilizatora wystąpił Kell gasząc nadzieje rywali na korzystny wynik. W końcówce na parkiecie pojawili się Maciej Kucharek i Szymon Ryżek i to ten drugi ustalił wynik meczu zdobywając piłkę po przechwycie i dopisując swoje punkty do dorobku drużyny.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów 71:87 (9:16, 22:21, 17:27, 23:23)

Zastal: K. Richard 8, C. Williams 0, S. Bowlin 7, R. Freimanis 9, G. Groselle 26, D. Brembly 6, K. Sulima 0, F. Put 0, J. Berzins 8, Ł. Koszarek(C) 7
Stal: T. Kell 17, J. Mokros 3, J. Sobin, J. Garbacz 18, C. Smith 16, J. Florence(C) 14, D. Andersson 11, S. Ryżek 2, M. Kucharek, M. Ogden 6