W pół drogi do złota

Koszykarze Arged BMSlam Stali po raz drugi pokonali Eneę Zastal Zielona Góra, tym razem 90:81 i są już w połowie drogi do upragnionego mistrzostwa Polski.

Sobotnią batalię lepiej rozpoczęli ostrowianie dość szybko uzyskując 5-punktowe prowadzenie (7:2). Nie udało się go utrzymać długo, gdyż twarda gra Zastalu w obronie pomogła zielonogórzanom doprowadzić w połowie kwarty do remisu 9:9, aczkolwiek po chwilowym przestoju Stal w dwóch akcjach zdobyła 5 punktów odzyskując wcześniejszą przewagę (14:9). Od tego momentu na parkiecie toczyła się wyrównana gra, a pierwsza odsłona zakończyła się wynikiem 22:17.

Niespełna minutę zajęło zielonogórzanom by doprowadzić do remisu 22:22 na początku kwarty drugiej. Ostrowianie seryjnie pudłowali – za trzy, za dwa, a nawet rzuty osobiste, a remis udawało się utrzymywać tylko dlatego, że licznik Zastalu również zatrzymał się na „22”. Po trzech minutach impas przełamał Smith, ale w odpowiedzi rywale zdobyli trójkę po raz pierwszy obejmując prowadzenie (24:25). Zmobilizowało to stalowców do lepszej gry i po trafieniach Kella i Smitha odzyskali oni prowadzenie (28:25), aczkolwiek zarówno gra, jak i wynik były na styku. W końcówce kwarty dwie trzypunktowe akcje raz jeszcze dały Zastalowi prowadzenie (39:40), a po przerwie dla trenera Milicića punkty znów zdobyli goście odskakując na 3 punkty. Sytuację uratował Garbacz akcją 2+1 i choć Zastal miał jeszcze piłkę i 21 sekund czasu, to dobra obrona Stali pozwoliła zakończyć pierwszą połowę wynikiem 42:42.

Niewykorzystanym potencjałem Stali w pierwszej połowie były rzuty za trzy, gdzie z 16 drogę do kosza znalazły tylko 4. Trzecią kwartę właśnie od trójki rozpoczął Garbacz. Tym razem początkowo Zastal miał problem ze zdobyciem punktów i po trafieniu Smitha Stal prowadziła 47:42. Gdy zielonogórzanie trafiać zaczęli, z minuty na minutę ich gra wyglądała coraz lepiej. Nie dość, że odrobili straty, to szybko zaczęli zyskiwać przewagę odskakując na 6 punktów (51:57). W tym momencie o czas poprosił trener Milicić, a zaraz po przerwie trójką popisał się Smith. W następnej akcji w jego ślady poszedł Mokros i na tablicy pojawił się remis 57:57 i choć za trzecim razem trójki zdobyć się nie udało, to chwilę później kontra Smitha z Garbaczem pozwoliła temu drugiemu zdobyć 2 punkt i odzyskać prowadzenie dla Stali (59:57). Dobra passa ostrowian wyraźnie zdeprymowała rywali, a ich gra stała się nerwowa, co pozwoliło ostrowianom dołożyć kolejne punkty. 12-punktowa seria Stali została tuż przed końcem kwarty przerwana (63:57), ale równo z syreną fantastyczną trójkę zdobył Smith powiększając przewagę swojej drużyny do 7 punktów (66:59).

Czwartą kwartę od trójki rozpoczęli goście, a Garbacz szybko odpowiedział im tym samym. Jednak w kolejnych akcjach zielonogórzanie konsekwentnie trafiali za trzy, ostrowianie zaś zatracili skuteczność i w piątej minucie Zastal znów odrobił straty (71:71). Prowadzenia Stal nie oddała gdyż skuteczną akcją popisał się Sobin, a chwilę później faulowany Kell dołożył kolejne 2 oczka (75:71). W następnej akcji, na cztery minuty przed końcem meczu, przechwytem i efektownym wsadem popisał się Smith i była to przełomowa akcja meczu. Przerwa dla trenera Tabaka nie przyniosła zielonogórzanom spodziewanego efektu, gdyż pudłowali oni kolejne rzuty, za to trafił raz jeszcze Smith dając Stali rekordowe 8-punktowe prowadzenie 79:71 na niespełna trzy minuty przed końcem spotkania. Spokojna gra ostrowian pozwalała utrzymywać bezpieczną przewagę. Od stanu 83:75 stalowcy zdobywali punkty już tylko z rzutów wolnych i choć kilku nie trafili to i tak wygrali pewnie 90:81.

Arged BMSlam Stal Ostrów – Enea Zastal BC Zielona Góra 90:81 (22:17, 20:25, 24:17, 24:22)

Stal: T. Kell 19, J. Mokros 9, J. Sobin 10, J. Garbacz 18, C. Smith 18, J. Florence(C) 6, D. Andersson 1, S. Ryżek, M. Kucharek 0, M. Ogden 9

Zastal: K. Richard 16, D. Brembly 11, S. Bowlin 6, R. Freimanis 16, G. Groselle 15, K. Sulima, C. Williams 2, J. Berzins 5, Ł. Koszarek(C) 10