AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Płyta z muzyką filmową Komedy w limitowanej edycji

Miasto

Miasto Ostrów Wielkopolski jest partnerem wyjątkowego wydawnictwa, które swoją premierę ma właśnie dziś, w Międzynarodowy Dzień Jazzu. Album „Mam tu swój dom” to niepublikowane wcześniej nagrania Krzysztofa Komedy z dwóch zapomnianych filmów z tego samego roku, o podobnej tematyce.

- Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jazzu. To doskonała okazja, by zaprezentować kolejne, wyjątkowe wydawnictwo - album “Mam tu swój dom” z niepublikowanymi dotąd nagraniami muzyki filmowej Krzysztofa Komedy. Płyta od dziś jest dostępna w Ostrowskim Centrum Kultury. Uwaga! To edycja limitowana - 90 płyt na 90. rocznicę urodzin Komedy. Słuchałam i gorąco polecam! - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. 

“Mam tu swój dom” ukazuje się w zremasterowanym wydaniu z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Płycie towarzyszy obszerna książeczka z tekstem na temat muzyki i fotosami z filmu. To owoc współpracy GAD Records ze strażnikami pamięci o wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. 

- Bardzo ucieszyło nas odkrycie unikatowych nagrań muzyki filmowej autorstwa tego wybitnego polskiego kompozytora. Znamy dobrze jego legendarne kompozycje z „Noża w wodzie” „Dziecka Rosemary” czy filmów „Niewinni czarodzieje” oraz „Do widzenia, do jutra”. Teraz dzięki odnalezionym taśmom i wydanej płycie będziemy mogli lepiej poznać mniej znane oblicze jego niepublikowanej dotąd twórczości. Przyznam, że to wydawnictwo ma także dla mnie dodatkowo pewną wartość sentymentalną. Pochodzę bowiem z Ostrowa Wielkopolskiego, a Komeda uczęszczał i zdawał maturę w tym samym Liceum co ja – mówi dr Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy to wciąż w pewnym stopniu ziemia nieodkryta. Obok dzieł ponadczasowych i legendarnych („Nóż w wodzie”, „Niewinni czarodzieje” czy „Ręce do góry”, by wymienić tylko kilka z tytułów zrealizowanych w Polsce) znajdują się filmy zupełnie dziś zapomniane, które po swojej kinowej premierze niezwykle rzadko wracały na ekrany. Takim obrazem jest „Mam tu swój dom” Juliana Dziedziny, będący kameralnym, obyczajowym studium ludzkich postaw na współczesnej polskiej wsi. Krzysztof Komeda przygotował do tego obrazu równie kameralną, skromną w instrumentacji ilustrację muzyczną. Jakby sam z premedytacją narzucał sobie ograniczenia, szukając w dostępnych barwach najciekawszych współbrzmień. I bezsprzecznie mu się to udawało w pełnych niepokoju, zadumy czy radości frazach. W podobnym nastroju utrzymana była muzyka do filmu „Ubranie prawie nowe” Włodzimierza Haupe (również poruszającego tematykę wiejską), która uzupełnia niniejszy album.

„Mam tu swój dom” ukazuje się w zremasterowanym wydaniu z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. Płycie towarzyszy obszerna książeczka z tekstem na temat muzyki, fotosami z filmu oraz memorabiliami. To kolejny owoc współpracy GAD Records ze strażnikami pamięci o wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W zbiorach CeTA kryje się ponad 10 tysięcy unikatowych kostiumów filmowych oraz niepublikowana muzyka filmowa Wojciecha Kilara, Adama Sławińskiego, Piotra Hertla, Włodzimierza Nahornego czy Jerzego Derfla.

Partnerem wydawnictwa jest Ostrów Wielkopolski. Miasto, w którym Krzysztof Komeda spędził swoje licealne lata. Specjalna edycja płyty przygotowana specjalnie dla Ostrowa Wielkopolskiego zawiera – oprócz innej okładki – przewodnik śladami Krzysztof Komedy pióra Tomasza Lacha i mapę miasta z zaznaczonymi miejscami powiązanymi z kompozytorem.

 

Tracklista:

1. Mam tu swój dom I
2. Mam tu swój dom II
3. Mam tu swój dom III
4. Mam tu swój dom IV
5. Mam tu swój dom V
6. Mam tu swój dom VI
7. Mam tu swój dom VII
8. Mam tu swój dom VIII
9. Mam tu swój dom IX
10. Mam tu swój dom X
11. Mam tu swój dom XI
12. Mam tu swój dom XII
13. Mam tu swój dom XIII
14. Mam tu swój dom XIV
15. Mam tu swój dom XV
16. Mam tu swój dom XVI
17. Mam tu swój dom XVII
18. Mam tu swój dom XVIII
19. Mam tu swój dom XIX
20. Mam tu swój dom XX
21. Ubranie prawie nowe I
22. Ubranie prawie nowe II
23. Ubranie prawie nowe III
24. Ubranie prawie nowe IV
25. Ubranie prawie nowe V
26. Ubranie prawie nowe VI
27. Ubranie prawie nowe VII

Inf. Biuro Prasowe UM

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Czwartek
Maj 2021
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Beniny, Filipa, Judyty
REKLAMA