AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Ponad pół miliona złotych dla ostrowskich seniorów

Miasto

Ostrów Wielkopolski pozyskał 554 880 bezzwrotnej dotacji w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej na funkcjonowanie ośrodków wsparcia dla seniorów - Dziennego Domu „Senior+” przy ul. Limanowskiego, Klubu „Senior+” przy ul. Piłsudskiego oraz wyposażenie powstającego właśnie domu pobytu przy Raszkowskiej.

REKLAMA

319 920 złotych to pieniądze uzyskane na wyposażenie i funkcjonowanie nowego oddziału Domu Dziennego Pobytu na parterze Domu Katechetycznego przy ul. Raszkowskiej 39.

- Koniec prac budowlanych zaplanowany został tu na grudzień 2021 roku. Otwarcie odbędzie się w styczniu 2022 roku. Powstaje tu miejsce integracji dla seniorów, ale przede wszystkim opieki pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i fizjoterapeutycznej. Na jego funkcjonowanie i wyposażenie przeznaczymy blisko 400 tysięcy złotych. Dzięki pozyskanej dotacji, z miejskiego budżetu dołożymy na ten cel jedynie 80 tysięcy. Poza zaadoptowaniem parteru Domu Katechetycznego na potrzeby seniorów, przeznaczymy te pieniądze na meble – oczywiście również takie, które są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, sprzęt rehabilitacyjno-medyczny, ale także komputery, sprzęt RTV oraz AGD, wyposażenie kuchni i jadalni. Znajda się tu także potrzebne urządzenia do ćwiczeń i rehabilitacji – wymienia Beata Klimek, prezydent Ostrowa. 

Z obiektu skorzysta 45 osób w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo. Będzie on zapewniał 8-godzinną opiekę od poniedziałku do piątku przy udziale profesjonalnej kadry socjalnej i medycznej.

Do Ostrowa trafi też 234 960 złotych przeznaczonych na utrzymanie istniejących obiektów dedykowanych seniorom - na funkcjonowanie Dziennego Domu „Senior +” przy ul. Limanowskiego (170 880 zł) oraz Klubu „Senior +” przy ul. Piłsudskiego (64 080 zł).

- Z pozyskanej dotacji finansowane będą różnego rodzaju formy aktywizacji społecznej i zawodowej seniorów, m.in. aktywność ruchowa i rehabilitacja fizyczna oraz gimnastyka ogólnousprawniająca. W dalszym ciągu naszym podopiecznym zapewniać będziemy szeroką ofertę edukacyjną, kulturalną, rekreacyjną a także opiekuńczą, w ramach których seniorzy skorzystają z atrakcji kulturalnych w mieście i uczestniczyć będą w wycieczkach. Nadal zapewniać też będziemy śniadanie i 2-daniowy obiad. Wykwalifikowana kadra poprowadzi zajęcia manualne z wykonywaniem różnorodnych technik arteterapii i ergoterapii. Seniorzy będą mogli rozwijać tu swoje pasje – zapewnia Dorota Krysiak – Molenda, kierownik Dziennego Domu „Senior+”.        

Dzięki funkcjonowaniu tych placówek duża grupa ostrowskich seniorów może aktywnie spędzać czas wolny. Dzienny Domu „Senior+” to 40 nieaktywnych zawodowo osób w wieku 60+, natomiast przed pandemią na zajęciach proponowanych przez Klub „Senior +” pojawiało się dziennie średnio 60 osób.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
REKLAMA