AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Kamień węgielny pod DPS wmurowany /video/

Powiat

W dniu 21 maja 2021 r wmurowany został kamień węgielny pod budowę nowego Domu Pomocy Społecznej, którego inwestorem jest Powiat Ostrowski. Jednym ze świadków tej uroczystości była Aurelia Kwiatkowa 102-letnia mieszkanka obecnego DPS.
REKLAMA

Nowy DPS to jedna z nielicznych w regionie tego typu inwestycji i największych przedsięwzięć realizowanych przez samorząd powiatowy.

Wstępną koncepcję budynku przygotował architekt Radosław Torzyński. Przetarg na projekt i generalnego wykonawcę przeprowadzony został w formule „zaprojektuj i wybuduj’’. Zwycięzca i główny wykonawca został wyłoniony w postępowaniu zakończonym w dniu 18 czerwca 2020 r. Została nim firma Miksbud Sp. z o.o Marii i Dominika Rogusznych

Nowy Dom Pomocy Społecznej będzie mieć ponad 3,2 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej znajdować się będzie 77 miejsc dla pensjonariuszy. Będą oni mieli do dyspozycji 34 dwuosobowe pokoje z łazienkami, strefę opieki medycznej dla osób wymagających specjalistycznej i całodobowej opieki oraz leczenia. Powstanie także cały szereg pracowni kulinarnych, plastycznych, informatycznych, pomieszczeń do fizjoterapii, zaplecze techniczne i administracyjne oraz kaplica.

-,,Czasem słyszę sformułowania, że budujemy luksusowy dom. Ale czy w dzisiejszych czasach luksusem ponad miarę jest, że pokoje będą miały własne węzły sanitarne? Ludzie, którzy trafiają do DPS mają za sobą całe życie, czasami są trudne i bolesne historie. Oni zasłużyli na to, by w jesieni życia mieć godne warunki i to, co najlepsze’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

W przygotowaniach do tej inwestycji wykorzystano m.in. doświadczenia partnerskiego powiatu Sonneberg, który prowadzi kilkanaście placówek.

Szacunkowa wartość przedsięwzięcia obejmująca budowę oraz wyposażenie Domu Pomocy Społecznej planowana jest na poziomie ok. 18 mln. złotych.

Jedną ze stref będzie część wspólna tzw. „ryneczek’’, który ma pełnić funkcję integracyjną, ma być miejscem spotkań pensjonariuszy, organizacji większych imprez i przedsięwzięć. W praktyce miejsce to ma pełnić także funkcję pokoju dziennego pobytu. Docelowo ma on przypominać ostrowski Rynek.

Charakter użytkowy będzie miał także dach, na którym znajdzie się instalacja fotowoltaiczna, która powinna pokryć zapotrzebowanie obiektu na energię elektryczną.

-,,Decyzja o rozpoczęciu tej budowy podjęta była zgodnie przez wszystkich radnych. Dwóch z nich nie już tutaj z nami, ale myślę, że zarówno Grzegorz Finke, jak i Michał Wilczura patrzą na nas teraz z góry i kibicują temu projektowi. Ważne są drogi, oświata, zdrowie, ale dobrze w sferze opieki społecznej jest realizowana na inwestycja’’ – powiedział Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu.

zdjecie

Planowane oddanie do użytku nowego DPS przewidziane jest na drugą połowę przyszłego roku.

zdjecie

zdjecie

Źródło: www.powiat-ostrowski.pl

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
REKLAMA