AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Wykład OTN: "Językowy obraz strajku kobiet"

Rozrywka i kultura

Ostrowskie Towarzystwo Naukowe i Ostrowskie Centrum Kultury zapraszają na wykład online dr Justyny Kociemby-Żulickiej "Językowy obraz strajku kobiet".

REKLAMA

Ogólnopolskie strajki kobiet wstrząsnęły Polską jesienią 2020 roku. Obok pandemii stały się głównym tematem komentowanym w mediach i prywatnych rozmowach. Szczególną uwagę zwróciły hasła, które pojawiały się na planszach czy transparentach i one właśnie stały się inspiracją „Językowego obrazu strajku kobiet”.

Czy negatywne emocje wyraża się tylko przez użycie wulgaryzmów? Jakie inne akty mowy kamuflują agresję? Czy zdrobnienia mogą budzić grozę? To właśnie na te pytania można znaleźć odpowiedź podczas wnikliwego czytania haseł strajku kobiet.

Justyna Kociemba-Żulicka – językoznawczyni, biegła sądowa z zakresu kultury języka, sekretarz w Ostrowskim Towarzystwie Naukowym. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, tam też w 2006 roku pod kierunkiem prof. Anny Dąbrowskiej obroniła pracę doktorską. Autorka Małego słownika erotyzmów polskich, współautorka materiałów ćwiczeniowych dla maturzystów pt. Czytanie tekstu dyskursywnego na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Bank zadań. Publikowała w czasopismie „Język a Kultura”. Jej teksty znajdują się również w książkach Język. Stereotyp. Przekład, Kultura lokalna.  Obecnie pracuje jako dyplomowana nauczycielka języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, jest czynną egzaminatorką maturalną oraz wykładowczynią na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu.

Wykład będzie dostępny na stronie: otnostrow.org.pl od 31 maja.

 

Inf. Kornelia Ćwiklak /OTN/

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
REKLAMA