AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Zdrowie mamy jedno...

Zdrowie

Choć pandemia trzyma seniorów w potrzasku i mocno ogranicza życie towarzyskie, to nie wolno poddawać się smutnym myślom i rezygnować z aktywności oraz radości życia, zwłaszcza z dbałości o zdrowie.

REKLAMA

Tym kierują się seniorki i seniorzy w środowisku Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, wśród których odnajdujemy wielu takich osób, które codzienną postawą i zaangażowaniem udowadniają, jak aktywność fizyczna ma wielki wpływ na lepsze samopoczucie, na ciekawsze i barwniejsze życie. Miło popatrzeć na osoby w podeszłym wieku dbające o zdrowy tryb życia poprzez regularne uczestnictwo w zajęciach rekreacyjnych: ćwiczeniach gimnastycznych z elementami jogi i aerobiku także rehabilitacji, ćwiczeniach z elementami tańca, a także poprzez aktywność w klubie Podróżnika  czy w kole turystyki pieszej i rowerowej Turystocykliści, od których można usłyszeć, że ruch pomaga zredukować stres, reguluje ciśnienie krwi, a przede wszystkim opóźnia proces starzenia się. Seniorzy mówią często, że takie działania wzmacniają poczucie pewności siebie, poprawiają zdrowie i kondycję, a także dają możliwość poznawania nowych ludzi. Mając na uwadze te korzyści - dodają - warto podarować sobie czas, by cieszyć się życiem i dzielić radością z innymi. To liczna grupa ostrowskich seniorek i seniorów, z których doświadczeń warto korzystać i w trosce o własne zdrowie uczestniczyć samemu w zajęciach związanych z profilaktyką zdrowotną, w tym w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu na Piaskach-Szczygliczka, czy w przyszłości, jak warunki epidemiczne na to pozwolą, w wyjazdach na Warsztaty Zdrowia i na inne formy relaksu i wypoczynku gwarantujące dobre samopoczucie i optymistyczne spojrzenie w przyszłość. To niezwykle ważne, aby cieszyć się z każdego dnia i pełną świadomością przedłużyć swoje życie.

Na temat starzenia się organizmu, krąży wiele mitów - jeden z nich dotyczy tego, że długość życia i zdrowie w podeszłym wieku uzależnione jest jedynie od naszych genów. Prawda jest jednak taka, że wcale nie jest to najistotniejszy czynnik. Dużo większy wpływ na nasze zdrowie ma odpowiedni styl życia. Składają się na niego właściwa dieta, higiena, aktywność fizyczna i zdrowie psychiczne. Niestety, takiej świadomości nie posiada wielu seniorów zamkniętych w czterech ścianach, z dala od bliskich, przyjaciół czy rodziny, których najczęstszą dolegliwością jest samotność wywołująca choroby somatyczne. W swej bezradności i poczuciu osamotnienia nie potrafią zadbać o zdrowie, o spędzanie czasu w ciekawy i interesujący sposób, przekonać się, że aktywny tryb życia to dobry sposób na pozbycie się kłopotów ze zdrowiem. Dla tej grupy osób starszych na ich nastrój i czarną wizję przyszłości miał dodatkowo negatywny wpływ okres pandemii z trudnym dostępem do lekarzy rodzinnych, a przede wszystkim do lekarzy specjalistów - kardiologów, onkologów, ortopedów, okulistów i lekarzy innych specjalizacji. Ponadto lekceważący stosunek, z jakim się spotkali przy prowadzonym naborze na szczepienia covidowe, zwłaszcza seniorzy 70+, z których wielu oczekujących na chłodzie i deszczu po kilka godzin przed punktami szczepień nie zostało zarejestrowanych. Sporą grupę osób w podeszłym wieku, która poczuła się upokorzona takim potraktowaniem, zniechęcono w ten sposób w ogóle do szczepienia. Gdy do tego dodać brak kontaktów z ludźmi, bez możliwości korzystania z różnych form zajęć w klubach seniora, uniwersytetach trzeciego wieku czy innych stowarzyszeniach, z dala od kultury, sportu i turystyki, to mamy obraz tego, co niekorzystnie wpływa na jakość życia przeciętnego seniora.

Rozmawiajmy więc ze starszymi w naszym otoczeniu o zaletach aktywności fizycznej. Uświadamiajmy im, że regularny wysiłek fizyczny wpływa na obniżenie ryzyka wielu chorób, że aktywność fizyczna poprawia mobilność osoby starszej i zmniejsza ryzyko chorób z tym związanych. Poza tym niweluje odczuwanie bólu przewlekłego, zaburzeń nastroju i zaburzeń snu. Warto przy tym doradzić im, jakie aktywności są zalecane dla seniorów i osób w podeszłym wieku. Zachęcać do tańca i pływania jako doskonałej gimnastyki całego ciała, marszu z kijkami wspomagającego odporność organizmu, jogi jako delikatnej formy ruchu i sposobu na odprężenie i oczyszczenie "głowy", do prac działkowych, codziennych spacerów na świeżym powietrzu i jazdy na rowerze, czy też do udziału w wielu aktywizacyjno-edukacyjnych inicjatywach i konkursach, jak też w kołach zainteresowań różnych organizacji pozarządowych preferujących aktywność fizyczną i umysłową. Wspierajmy najstarszych spośród nas, dodając im otuchy, nadziei i pozytywnie nastawiając do życia. Apelujmy do seniorów, aby nie bagatelizowali żadnych problemów zdrowotnych i konsultowali je z lekarzem.

Pamiętajmy! Najważniejsze to wyjście z domu, bycie wśród ludzi i podjęcie zdecydowanych działań, bo to korzystnie wpłynie na nastrój i na nowo rozbudzi apetyt na życie.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki /OUTW/

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
REKLAMA