AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Mediacje rówieśnicze i elementy edukacji prawnej w SP9

Nauka

Za nami długi okres nauki w trybie zdalnym. Uczniowie w końcu wrócili do szkoły. Po pierwszym tygodniu spotkań w zespołach klasowych i zajęciach integracyjnych, przyszedł czas na spotkanie grona mediatorów. Tym razem miłośnicy mediowania i edukacji prawnej wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pana Adama Grzyba – radcę prawnego.

REKLAMA

Dzięki innowacyjnej formie zajęć, uczniowie klas V i VI mieli niepowtarzalną okazję, by przedyskutować kwestie mieszczące się w obrębie wspomnianej wcześniej tematyki. Zaproszony gość w ciekawy sposób omówił genezę zawodów związanych z prawem i nawiązał do elementarnych zasad mediacji jako nieinwazyjnego sposobu rozwiązywania konfliktów, podniesienia poziomu komunikacji interpersonalnych i radzenia sobie w sytuacjach sporów. Wychowankowie SP9 chętnie zabierali głos w dyskusji i dzielili się swoimi doświadczeniami z zakresu mediowania. W programie spotkania nie mogło zabraknąć ciekawostek nawiązujących do tzw. prawa zwyczajowego, dawnej godziny policyjnej, zasad, które regulowały stosunki międzyludzkie, czy też wskazywania różnic między odszkodowaniem i zadośćuczynieniem. Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczyły jednak „zagadki prawne”, które sprowokowały uczestników warsztatów do wyrażania własnych sądów, opinii i formułowania propozycji rozwiązań na miarę profesjonalistów z tej dziedziny.

Na uwagę zasługuje fakt, iż aktywność mediatorów z ostrowskiej dziewiątki „nie spadała” także podczas okresu nauki zdalnej. W tym czasie, zespoły z klasy IV a i VIII b podjęły wyzwanie i zgłosiły się do udziału w konkursie pod hasłem „Liga Sprawiedliwości”, nad którym honorowy patronat objęło Ministerstwa Sprawiedliwości. Tym samym, od kilku tygodni, drużyny „Mediatorek z SP9” i „Obiektywnych” wykonują przydzielone zadania, skoncentrowane wokół kształtowania postaw obywatelskich, zwiększenia świadomości w zakresie edukacji prawnej i aktywizowania młodzieży na poziomie lokalnym.

Cieszy fakt, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim poszerzają swoją wiedzę z zakresu mediacji i elementów prawa. Dzięki zaproponowanej formie warsztatów, młodzi ludzie rozwijają swoje wiadomości, umiejętności i zainteresowania. To wszystko, w przyszłości, z pewnością zaowocuje trafnymi wyborami i poprawą relacji międzyludzkich.

 

Inf. S. Napieralska, I. Trelka /SP 9/

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
REKLAMA