Pogoń mistrzem jest!

Takiej dramaturgii nikt się nie spodziewał! Po golu w 95 minucie Pogoń Nowe Skalmierzyce pokonała LKS Gołuchów 2:1 i na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie mistrzostwo Proeko IV ligi i awans do III ligi.

To było marzenie piłkarzy, działaczy i kibiców Pogoni Nowe Skalmierzyce – w roku 100-lecia klubu uzyskać historyczny awans do III ligi. Cel ów udało się osiągnąć „przed czasem, w doliczonym czasie”…

W to, że można będzie powalczyć w tym sezonie o awans skalmierzyczanie uwierzyli na finiszu rundy jesiennej, kiedy to rzutem na taśmę wyprzedzili Victorię Września (dominującą od początku rozgrywek w wielkopolskiej IV lidze) i zdobyli tytuł mistrza jesieni.

Wiosną mimo dobrej gry, z czasem przyszły porażki w Międzychodzie (0:3) i w Gołuchowie (1:3), któe sprawiły, że Pogoń opuściła fotel lidera. Jednak wykorzystując potknięcia rywali, a przede wszystkim wracając na właściwe tory, skalmierzyczanie szybko prowadzenie w tabeli odzyskali. Co ciekawe – we wspomnianym meczu w Gołuchowie honorową bramkę dla Pogoni zdobył Krystian Szczepaniak, a gola na 3:1 Żubry zdobyły w 95. minucie, co nie jest bez znaczenia w kontekście meczu rewanżowego...

Wspomniana dobra gra sprawiła, że Pogoń na trzy kolejki przed końcem rozrywek uzyskała aż 5-punktową przewagę nad nowym wiceliderem – LKS-em Gołuchów, z którym przyszło jej się zmierzyć w sobotnie popołudnie 5 czerwca na Stadionie Miejskim przy ul. Mostowej.

Choć skalmierzyczanie byli faworytem tego pojedynku to goście pokazali, że nie przypadkiem pokonali Pogoń na własnym boisku i widać było, iż chcą zrealizować swój cel jakim jest zwycięstwo i przedłużenie swoich szans na zdetronizowanie lidera. Po bezbramkowych pierwszych 40 minutach gry Żubry przeprowadziły akcję, po której Adrian Hajdasz zdobył gola wywołując konsternację na trybunach skalmierzyckiego stadionu.

Po przerwie piłkarze Pogoni przez blisko pół godziny „bili głową w mur” próbując doprowadzić do remisu. Aż w 74. minucie szczęście uśmiechnęło się do gospodarzy – rzut karny podyktowany przeciwko LKS-owi na gola zamienił Daniel Kaczmarek, a remis 1:1 oznaczał zachowanie status quo i ewentualne odroczenie świętowania awansu o jeden tydzień. Zdobyty gol dodał jednak animuszu gospodarzom, którzy postanowili wykorzystać ostatni kwadrans meczu by przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W ciągu kwadransa sztuka ta im się to nie udała, ale w doliczonym czasie, w 95 minucie, gdy już wszyscy spoglądali na zegar, a sędzia chwytał za gwizdek by zakończyć mecz,  wspomniany wcześniej Krystian Szczepaniak strzałem głową umieścił piłkę w siatce tonąc w objęciach kolegów z drużyny.

Zwycięstwo Pogoni 2:1 oznaczało powiększenie przewagi nad wiceliderem do 8 punktów i zapewnienie sobie mistrzostwa IV ligi oraz historyczny awans do III ligi, na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek. Warto w tym miejscu podkreślić, że Pogoń systematycznie pokonując kolejne szczeble awansu wyrosła na najsilniejszy zespół powiatu ostrowskiego, co powinno dać do myślenia działaczom dwóch ostrowskich klubów – Centry i Ostrovii.

Gratulujemy piłkarzom, działaczom i kibicom Pogoni Nowe Skalmierzyce i trzymamy kciuki za dobrą grę w III lidze!

Pogoń Nowe Skalmierzyce - LKS Gołuchów 2:1 (0:1)