AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Dokonali wyboru szkoły

Nauka

Zakończył się nabór do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski. Zakwalifikowanych do przyjęcia zostało 1710 uczniów, którzy mają teraz kilka dni na ostateczne potwierdzenie podjęcia nauki w danej szkole.

REKLAMA

Ogłoszenie naboru kończy maraton poprzedzający nabór i trwający od połowy maja. Kandydaci rejestrowali się w formie elektronicznej wskazując szkołę pierwszego, drugiego lub kolejnych wyborów.

-,,Sprawdzona marka oświaty naszych szkół przyciąga co roku uczniów spoza naszego powiatu oraz innych województw. W tym roku było to ponad 300 uczniów. Oznacza to dużą konkurencję w najbardziej obleganych kierunkach, ale dla wszystkich przygotowaliśmy miejsca w naszych szkołach’’ – mówi Paweł Rajski Starosta Ostrowski.   

W tym roku Powiat Ostrowski przygotował 1792 miejsca wolne w szkołach, z czego 802 miejsca w liceach ogólnokształcących, 686 miejsc dostępnych było w technikach, a 308 w szkołach branżowych.

Do szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski ubiegało się 1827 uczniów. Z czego 1803 kandydatów potwierdziło to złożeniem kopi dokumentów. W dniu 21 lipca 2021 roku podczas Zarządu Powiatu Ostrowskiego, w wyniku elektronicznego naboru zakwalifikowano do przyjęcia 1710 uczniów. Niezakwalifikowanych pozostało 92. Ponadto 25 uczniów nie złożyło kompletu wymaganej dokumentacji.

-,,Ponad prawie 87 proc. uczniów trafiło do szkoły z pierwszej preferencji czyli do tej do której od początku planowali przyjąć. Prawie 8 proc. to były preferencje drugiego wyboru’’ – powiedział Rafał Luciński Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Na uczniów, którzy nie znaleźli miejsca w swoich wymarzonych szkołach nadal oczekuje 109 wolnych miejsc.  

Absolwenci szkół podstawowych w prawie 45 proc. wybierali naukę w liceach, a w ok. 55 proc. naukę w szkołach technicznych (technikach i branżowych).

Wśród młodzieży największym zainteresowaniem cieszyły się w liceach: klasy językowe w IV LO, w I LO klasa matematyczno-fizyczna, natomiast w III LO klasa o profilu biologiczno-chemicznym. W szkołach technicznych informatyka i mechatronika w ZST. Odnotowano także spory wzrost zainteresowania kierunkami związanymi z energią odnawialną. Z kolei w ZSU uczniowie chętnie wybierali specjalność z zakresu techniki fotografii i multimediów oraz tradycyjnie specjalność technik żywienia i gastronomii.

Zarząd Powiatu Ostrowskiego podjął ostatecznie uchwałę o uruchomieniu od nowego roku 53 oddziałów szkołach powiatowych.

Ostateczny krok należy teraz do uczniów, którzy wyrażoną w formie wolę muszą potwierdzić donosząc m.in. oryginały świadectw, do szkół do których zostali zakwalifikowani. Mają na to czas najpóźniej do 30 lipca 2021 r.  

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA