AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Harcerze powrócili z Tuczna

Turystyka

Blisko 200 ostrowskich harcerzy i instruktorów obozowało w Harcerskiej Bazie Obozowej w Tucznie. W poniedziałek 2 sierpnia uczestnicy Zgrupowania Hufca wrócili do Ostrowa.

REKLAMA

To było rekordowe przedsięwzięcie Harcerskiej Akcji Letniej w Ostrowskim Hufcu ZHP od kilkudziesięciu lat – w Harcerskiej Bazie Obozowej w Tucznie (woj. zachodniopomorskie) w czterech podobozach przez 10 dni obozowało 196 harcerzy i instruktorów.

- Każdy z podobozów realizował swój własny program, stąd też część uczestników miała okazję odwiedzić Kołobrzeg by wybrać się w rejs statkiem, inni poznawali Szczecin. Sporą atrakcją okazała się  wyprawa do Bornego Sulinowa, miasta którego przez blisko 50 lat nie było na mapie Polski, nasi harcerze poznawali też najbliższą okolicę bazy w Tucznie – mówi komendant zgrupowania hm. Dariusz Potasznik.

Właśnie w Bornem Sulinowie i w Wałczu harcerze mieli okazję odbyć żywą lekcję historii zwiedzając bunkry wchodzące w skład umocnień Wału Pomorskiego. Z kolei w drodze powrotnej do Ostrowa dwie grupy zatrzymały się w Poznaniu – spędzając ostatnie godziny obozu w Stacji Grawitacja oraz parku linowym.

Wspólnym elementem dla wszystkich podobozów były zajęcia prowadzone w samym Tucznie i okolicy. Nie zabrakło wędrówek, gier terenowych, a także korzystania z uroków jeziora Tuczno.

- Obóz harcerski to podsumowanie całorocznej pracy drużyn harcerskich – tłumaczy phm. Dawid Binek komendant Szczepu Jedyneczka. – To właśnie podczas obozu jest najlepsza okazja by złożyć Przyrzeczenie Harcerskie, czy zakończyć próbę na wyższy stopień, a także zdobywać sprawności, realizować wyzwania i zadania zespołowe.

Niewiele brakowało, a całe przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku. Zgrupowanie pierwotnie zaplanowane zostało w Harcerskiej Bazie Żeglarskiej w Wenecji na Mazurach, tymczasem 12 lipca przeszła tam wichura, która powaliła wiele drzew – ewakuowano obozujących tam harcerzy, a sama baza została zamknięta do czasu usunięcia skutków wichury.

- Na dziesięć dni przed wyjazdem musieliśmy błyskawicznie dokonać zmiany planów, przeorganizowania programu i logistyki całego przedsięwzięcia – mówi hm. Izabela Potasznik komendantka hufca. – Na szczęście cała kadra stanęła na wysokości zadania, a dzięki uprzejmości komendy hufca Łódź-Polesie mogliśmy całe zgrupowanie przenieść właśnie do Tuczna.

Ważnym elementem programu, oprócz zajęć stricte harcerskich były warsztaty z profilaktyki uzależnień. W trakcie zajęć za pomocą alko-gogli i narko-gogli uczestnicy obozu mieli okazję „na własne oczy” przekonać się w jaki sposób używki wpływają na percepcję wzrokową i koordynację ruchów. Jak zwykle dużo wrażeń dostarczył „Dzień Obozowicza”, a wieczorne śpiewy przy ognisku ułatwiał specjalnie przygotowany na tą okazję „Śpiewnik Obozowicza”.

- W pierwszej kolejności obóz jest dla naszych harcerzy przygodą, w której nieco na drugi plan schodzi, co kiedy i jak się wydarzy a najważniejsze jest to, że jesteśmy wszyscy razem – mówi pwd. Julia Langner drużynowa 103 Drużyny Harcerskiej „Bene Gesserit”. – Dla nas drużynowych obóz to jednak  przede wszystkim próba pogodzenia tak wielu różnych charakterów i wypracowanie kierunków, w którym każdy z naszych harcerzy będzie podążał. Jest to też czas wspólnego testowania tego wszystkiego czego uczyliśmy się przez cały rok oraz poznawania siebie i doświadczania wielu emocji, których doświadczyć można tylko podczas wspólnego obozowania.

Poszczególne podobozy zgrupowania zorganizowały: Szczep Jedyneczka (komendant phm. Dawid Binek), Szczep Jedenastka (komendantka pwd. Paulina Pilarczyk), Szczep Szuwary z gościnnym udziałem grupy harcerzy z Wielowsi (komendantka phm. Paulina Wasielewska)  oraz drużyny działające w Szkole Podstawowej nr 9: 121 DHS, 103 DH i 9 GZ (komendantka pwd. Julia Langner).

Choć w zgrupowaniu w Tucznie wzięła udział rekordowa liczba uczestników, to nie było to jedyne miejsce obozowania harcerzy ostrowskiego hufca. W połowie lipca na obóz do Łowynia udała się 218 Drużyna Starszoharcerska pod wodzą phm. Michała Wieczorkiewicza, w Szklarskiej Porębie przebywa obecnie 72 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska (komendant hm. Jerzy Hnatyk), a już za kilka dni w miejscowości Wilcze rozpocznie się obóz Szczepu Wigry (komendant phm. Damian Tomczyk). W sumie w Harcerskiej Akcji Letniej weźmie udział w tym roku blisko 300 harcerzy.

Komedna Hufca składa podziekowania Starostwu Powiatowemu za zakup sprzętu obozowego. Zgrupowanie Hufca w Tucznie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. 

Inf. Hufiec ZHP Ostrów Wielkopolski

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA