AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Lipcowe dni w ostrowskim uniwersytecie /foto/

Nauka

Lipcowe dni mamy już za sobą. Wielu ostrowskich seniorów spędziło ten czas na zorganizowanym wypoczynku w otoczeniu dzieci i wnuków, często w górach i nad morzem, czy też z rodziną i przyjaciółmi na działkach lub w przydomowych ogrodach. Spora zaś grupa członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, znanych z aktywności fizycznej i umysłowej, z preferowania różnych form ruchu, tak ważnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia, włączyła się w nurt różnorodnych działań inicjowanych przez ostrowski uniwersytet.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami wielu z nich brało udział w różnorodnych wydarzeniach na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i poza nim. Spójrzmy na bogaty obraz tych wydarzeń.

Popularną wśród członków OUTW formą relaksu i aktywności na świeżym powietrzu były spotkania na Piaskach Szczygliczka, gdzie miło było popatrzeć na gimnastykę jako doskonałą formę ruchu pomagającą seniorkom i seniorom utrzymać sprawność poznawczą, pamięć i dobrą kondycję psychofizyczną, jak również wyjazdy do Term w Uniejowie, z możliwością korzystania z kąpieli solankowych. W pierwszym przypadku w lipcowe wtorki Maria Wojtaszek, animatorka kultury, członek Zarządu OUTW, opiekun sekcji Kształtowania Sylwetki prowadziła dla licznej grupy seniorek i seniorów, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zajęcia rekreacyjne, na które składały się ćwiczenia gimnastyczne z elementami jogi i aerobiku oraz ćwiczenia rehabilitacyjne. W drugim przypadku grupa seniorów pod jej przewodnictwem w dniu 14 lipca skorzystała  z walorów leczniczych wód termalnych, inne zaś grono osób w okresie 19-22 lipca z zajęć rehabilitacyjno-rekreacyjnych w ramach Warsztatów Zdrowia. Korzystający z tych form aktywności seniorzy stwierdzali jednomyślnie, że relaks w postaci zajęć ruchowych i kreatywnych stanowi dla nich dobroczynny wypoczynek, daje odprężenie i redukuje stres, wyzwala energię życiową, napełnia życie radością i pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Towarzyszą im przy tym niezliczone ilości uśmiechów.

Przedstawiciele ostrowskiego uniwersytetu w osobach: Aleksandra Biegańska - prezes oraz członkowie Zarządu - Maria Wojtaszek i Kazimierz Nawrocki, na zaproszenie Karoliny Krawczyk - kierownika Biura ds Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta oraz Józefa Kozana - przewodniczącego Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, wzięli udział w spotkaniu zachęcającym seniorów do uczestnictwa w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. W wyniku przeprowadzonych konsultacji złożyli trzy projekty, jakie pragną realizować w Ostrowie Wielkopolskim pod nazwą: "Pełni sił po covid - organizacja warsztatów edukacyjnych", "Poprawiamy zdrowie po covid - warsztaty zdrowia dla seniorów" oraz "Z Ostrowa Wielkopolskiego w świat - organizacja cyklu spotkań z ciekawymi podróżnikami".

Dla członków klubu Podróżnika OUTW liczącego 130 osób ważną formą edukacji, relaksu i wypoczynku, powiązaną z poznawaniem otaczającego ich świata są wycieczki. Po czerwcowym pobycie w Dziwnowie kolejnym etapem podróży był w dniu 29 lipca spacer po Parku w Raszkowie, zwiedzenie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wraz z wystawą czasową pt. Moda w ziemiańskim świecie oraz Zamku w Gutowie. Wycieczkę ostrowscy podróżnicy zakończyli spotkaniem przy grillu ph. Podsumowujemy i planujemy.

 

Mnóstwo pozytywnych emocji towarzyszyło członkom naszej uniwersyteckiej rodziny podczas wydarzeń, jakie odbywały się w miesiącu lipcu w naszym mieście m.in. takich jak: koncerty w piątkowe  wieczory  na scenie  Ostrowskiego Amfiteatru, czy zajęcia zumby na polanie w Parku Miejskim. Porcje gorących rytmów przypominały seniorom lata młodości. To był dla starszych mieszkańców miasta wspaniały czas, kiedy mogli posłuchać muzyki na żywo i oklaskiwać zaproszonych artystów oraz młodych, utalentowanych uczestników warsztatów wokalnych. To był czas niezapomnianych przeżyć, z dużą dawką pozytywnych emocji podczas wielu lipcowych dni, kiedy muzyka rozbrzmiewała również na ostrowskim deptaku i na Rynku.

Warto do tego dodać, że wielu seniorów z naszego środowiska uniwersyteckiego uczestniczyło w Ostrowskich Piknikach Zdrowia i towarzyszyło wnukom podczas festynu edukacyjnego przy Stawie Szulca pn. Bezpieczeństwo nad wodą  i na drodze.

Byli i tacy, którzy ochoczo odwiedzali ostrowskie Piaski, gdzie mogli, w zależności od swoich zainteresowań, pooddychać pełną piersią świeżym powietrzem, pospacerować, pobiegać, poćwiczyć, popływać - znaleźć chwile wytchnienia i relaksu od zgiełku dnia codziennego.

Jak widać, seniorzy z ostrowskiego uniwersytetu, pomimo wakacji nie zwalniają tempa, są wszędzie tam, gdzie tętni życie.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Adam Ulichnowski, Barbara Peukert, Irena Szczembara

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA