AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Przygoda seniorów z Hawaną /foto/

Nauka

Hawana - jako stolica Kuby słynie z wielu rzeczy: z najlepszych cygar na świecie, kubańskiej muzyki, Fidela Castro oraz przepięknych zabytków, które zostały wpisane na światową listę UNESCO. Zaletą Hawany jest to, że posiada ona swój własny i niepowtarzalny charakter, którego nie sposób poczuć nigdzie indziej na świecie. Ze względu na infrastrukturę miasta, turyści na co dzień mieszkają w pobliżu mieszkańców, co pozwala na własnej skórze poznać ich kulturę oraz obyczaje.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przekonała się o tym Kasia Khalfonii, kiedy wybrała się na Kubę do szkół tanecznych, aby nauczyć się salsy i zamieszkała w tym czasie u kubańskiej rodziny.

5 sierpnia 2021 roku spotkała się w Centrum Aktywności Lokalnej z seniorkami i seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskiego aby przekazać im w postaci pokazu multimedialnego swoje wspomnienia z Hawany, spojrzenie Europejki na stolicę Kuby, na życie hawańczyków, na codzienną walkę jak przeżyć.

- To było wspaniałe, energetyzujące wydarzenie, pełne pozytywnych wrażeń i odczuć. Podróżniczka ze swadą i temperamentem mówiła o tym jak kubańczycy żyją, jej zdaniem, w najspokojniejszym mieście na świecie, jak zarabiają i radzą sobie z wszechobecną biedą, a jednocześnie jak potrafią się bawić i okazywać życzliwość i serdeczność innym bez względu na pochodzenie i kolor skóry. Wyraziła pogląd, że to, co ją zachwyciło w tym kraju  i w tych ludziach może ująć w jednym zdaniu - nie mają wiele, a potrafią się dzielić.

- Z podziwem patrzyłam na zdolności muzyczne i umiejętności taneczne kubańczyków, widoczne na każdym kroku, w każdym miejscu - na ulicach, placach, skwerach, w kafejkach czy na dachach starej Hawany. Muzyka jest wszędzie. Wszyscy tutaj grają. Można o różnych porach dnia i nocy posłuchać znanych przebojów i zachwycać się widokiem tańczących kubańczyków. Codziennością jest - dodawała - zabawa do białego rana z piciem  rumu w przytulnych tawernach.

W rumach kubańskich rozkochał się niejeden miłośnik tego gatunku alkoholu. Trunek przypada do gustu wielu turystom. Wielu mówi, że to taniec wyznaczył kubańczykom drogę, którą podążają.

- Potwierdzam to – podkreślała – bo od nich w Kubańskiej Szkole Tańca wiele się nauczyłam. Dzisiaj wiem, że taniec to sposób na szczęśliwe życie. I mogę o tym mówić z pełną odpowiedzialnością - stwierdzała Kasia Khalfonii - bo byłam i mieszkałam wśród hawajczyków, spożywałam przygotowane przez nich potrawy kubańskie i bawiłam się razem z nimi. Moja przygoda z Hawaną - zaakcentowała - to wspaniałe wspomnienia, z którymi chętnie dzielę się z innymi, zwłaszcza z seniorami, którzy są najbardziej wdzięcznymi odbiorcami moich niezapomnianych przeżyć na Kubie.

Spotkanie z podróżniczką dzielącą się swoimi wrażeniami z podróży na Kubę było dla ostrowskich seniorów sympatycznym doświadczeniem i zakończyło się mocnym akcentem, jakim było wspólne wykonanie salsy.

 

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Adam Ulichnowski, Archiwum Urzędu Miasta

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA