AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

40. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni" /zapowiedź/

Rozrywka i kultura

W dniach 15-19 września w Ostrowie i Antoninie odbędzie się jubileuszowy 40. Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni".

REKLAMA

Mija czterdziesty rok, gdy Antonin zaistniał, jako miejsce kultu i popularyzacji muzyki naszego Największego Kompozytora. Niezwykle cenne jest to, że cały czas jesteśmy właśnie tu, gdzie Fryderyk przebywał i że Pałac Gospodarza – księcia Antoniego Radziwiłła, stoi tak, jak wtedy – w kształcie niezmienionym. Słowem, pozostaje świadkiem cudownej historii, ożywianej każdej jesieni, jakąż to muzyką!

 

W imieniu organizatorów Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zapraszamy na koncerty w dniach od 16 do 19 września, przy czym już kilka dni wcześniej, 12 września odbędzie się Prolog FORTE-piano, czyli koncert z udziałem artystów wywodzących się z regionu, wszak to najlepszy moment, żeby „pokazać się” przy okazji tak znaczącego wydarzenia, jakim jest Festiwal Antoniński.

 

Dodatkową atrakcją będzie fakt, że inauguracja festiwalu odbędzie się przy współudziale orkiestry, bo to nieczęsta okazja, żeby prezentować tak wspaniałe dzieła, jakimi są oba koncerty fortepianowe Chopina, a ponadto cztery inne jeszcze utwory skomponowane przez niego na fortepian i orkiestrę. Jest to również doskonała okoliczność, by te Fryderykowe arcydzieła zestawiać z podobnymi utworami innych kompozytorów. Tak było w ubiegłym roku, gdy Koncert f-moll op. 21 połączyliśmy z IV Koncertem Beethovena, jako że przypadała wówczas, obchodzona przez muzyczny świat, beethovenowska rocznica. W tym roku mamy 230-rocznicę śmierci Mozarta. To zbyt ważny twórca i jakże wysoko ceniony przez naszego Fryderyka (słynne chopinowskie Wariacje na temat z opery „Don Giovanni”, które nie kto inny, jak Robert Schumann uznał za dzieło prawdziwego muzycznego geniusza), żeby nie uwzględnić jego muzyki w naszym programie. Właśnie podczas koncertu inauguracyjnego, 16 września o godz. 19.00 w Ostrowie Wielkopolskim, nasz znakomity pianista, również wybitny chopinista EDWARD WOLANIN, będzie solistą w XII Koncercie fortepianowym A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusa. Dodajmy, że prof. Edward Wolanin pełni w tym roku rolę artysty-rezydenta antonińskiego festiwalu i usłyszymy go w innych jeszcze programach. Podczas inauguracji będzie mu towarzyszyła Filharmonia Poznańska w składzie kameralnym pod dyr. Marka Pijarowskiego. 

Jak zawsze, zostanie wykonany jeden z koncertów Chopina. Będzie to  I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, a partię solową zagra młodziutka nasza pianistka JULIA ŁOZOWSKA. Właśnie z sukcesem przeszła przez lipcowe eliminacje i już w październiku będzie naszą przedstawicielką na XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Będzie to dla niej okazja, by przed tak poważną próbą, mogła wystąpić z orkiestrą i nabrać pewności przed ewentualnym finałowym występem, czego jej serdecznie życzymy.

 

W piątek, 17 września o godz. 18.00 już w Antoninie, nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Chopina, a następnie odbędzie się oficjalne otwarcie antonińskiej części 40. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”. Recital otwarcia powierzono EWIE POBŁOCKIEJ, będącej dziś jedną z najwspanialszych osobistości naszej współczesnej szkoły pianistycznej. Wszystko, już na dobre, zaczęło się w roku 1980, kiedy to w niezwykle silnej obsadzie pianistów światowych (Dang Thai-Son, Tatiana Szebanowa, Arutiun Papazjan, Ivo Pogorelich i wielu innych) zdobyła jedną z głównych nagród (VI) i Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za Najlepsze Wykonanie Mazurków. Repertuar Artystki, poza Chopinem, rozszerzał się szeroko, również w stronę muzyki współczesnej. Stąd takie pozycje, jak koncerty fortepianowe Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Pawła Szymańskiego czy Pawła Mykietyna. Specjalne miejsce zajmował zawsze Bach. Obecnie jedną z kulminacji zafascynowania jego twórczością, stała się rejestracja na płytach wielkiego cyklu Das Wohltemperierte Klavier. W Antoninie usłyszymy utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy`ego, Johna Fielda i oczywiście Chopina.

 

Ubiegłoroczna sytuacja związana z pandemią wykluczyła możliwość organizacji specjalnego, nocnego koncertu „Chopin w aksamicie nocy”. Jeśli w tym roku owa przeszkoda nie stanie organizatorom na drodze, to w sobotę 18 września o godz. 22.00 wydarzenie to odbędzie się w Salonie Radziwiłłów i w takich, kameralnych warunkach, również przy poezji, tym razem w mistrzowskich recytacjach KRZYSZTOFA GOSZTYŁY, będzie można posłuchać muzyki Chopina w wykonaniu artystów, biorących udział w 40. Festiwalu. Nie zabraknie też pieśni Fryderyka, które w tym roku wykona, akompaniując sobie przy fortepianie EWA LESZCZYŃSKA. Tym samym Sala Kominkowa Pałacu Radziwiłłów znów stanie się nastrojowym salonem muzycznym przy świecach.

 

Wcześniej tego dnia o godz. 17. 00 znalazł się w programie debiut młodej artystki rosyjskiej YANY KOSTINY. W roku 2017 zdobyła ona jedną z głównych nagród (II) na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu, a w ramach nagród specjalnych, zaproszenie na debiut w Antoninie. Jej przyjazd będzie kolejnym akcentem rocznicowym, bo w tym roku obchodzimy 20-lecie śmierci Haliny Czerny-Stefańskiej (1922-2001), która była wybitną przedstawicielką polskiej szkoły chopinowskiej. Jak wiadomo, wygrała IV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w 1949 roku i w ślad za tym rozwinęła wspaniałą, karierę światową. Koncertowała również w Antoninie. Ostatni raz w 1997 roku. Yana Kostina łączy w swoim programie twórczość Chopina i Skriabina, co wydaje się szczególnie interesujące, gdy stawiamy pytanie: „jaka była dalsza droga i kontynuacja rozwoju twórczości Chopina w późniejszych latach?”. Jedną z tych dróg była twórczość Aleksandra Skriabina, zwłaszcza w pierwszym okresie.

 

Udział wiolonczeli w każdym z antonińskich festiwali, znajduje uzasadnienie w tym oto fakcie, że książę Antoni Radziwiłł, choć zastał odnotowany w historii muzyki, jako kompozytor muzyki do "Fausta” Goethego – był również wiolonczelistą. Podobno, jego barytonowy głos, uznawano za godny sceny operowej. Grał również na gitarze. Z Fryderykiem, podczas jego pobytu w Antoninie, prowadził ożywione rozmowy przy fortepianie, ale gdy przychodziło do koncertowania, sięgał po wiolonczelę. W takich warunkach powstał właśnie Polonez wiolonczelowy dedykowany Radziwiłłowi, do którego kilka lat później dopisał Chopin Introdukcję. Zatem dwa jego najważniejsze utwory wiolonczelowe: Introdukcję z Polonezem oraz Sonatę g-moll usłyszymy w wykonaniu KAROLA MARIANOWSKIEGO - wielce utalentowanego i o znaczących już osiągnięciach artystycznych, przedstawiciela młodego pokolenia naszych wiolonczelistów. Partnerował mu będzie (tym razem w roli kameralisty) pianista-rezydent 40. Festiwalu – prof. Edward Wolanin.

 

W recitalu pianistycznym zamykającym Festiwal „Chopin w barwach jesieni” 2021 w Antoninie wystąpi ROBERTO COMINATI. Reprezentuje on dojrzałe pokolenie pianistów włoskich i jest bardzo wysoko notowany w rankingu światowym, żeby wspomnieć jego udział w słynnej serii recitali pianistów „Meesterpianisten”, od 33 lat organizowanej w Concertgebouw w Amsterdamie, w której występuje obok takich pianistów, jak Grigorij Sokolov, Evgeny Kissin, Arcadi Volodos, Krystian Zimerman i in. Od Konkursu Chopinowskiego w roku 1995, na którym dał się poznać, jako jedna z najciekawszych osobowości (doszedł wówczas do III etapu), nie pojawiał się na naszych estradach. Jego powrót, można oczekiwać, okaże się spotkaniem z pianistą, który będzie w stanie zachwycić swoimi interpretacjami dzieł nie tylko Chopina. Warto zwrócić uwagę na repertuar, bo poza III Sonatą h-moll op. 58 Chopina usłyszymy muzykę Johanna Sebastiana Bach, ale w formie transkrypcji dokonanych przez wielkich polskich pianistów-chopinistów. Mówimy tu o Leopoldzie Godowskim (1870-1938), który przeniósł na fortepian - II Suitę d-moll w oryginale napisaną na wiolonczelę solo BWV 1008 i Ignacym Friedmanie (1882-1948) – z kolei, autorze fortepianowego ujęcia słynnej, organowej Toccaty i Fugi d-moll BWV 565.

 

Podczas Festiwalu, 26 września o godz. 17.00 w Forum Synagoga zapraszamy Państwa na promocję I tomu książki pt.”Radziwiłłowie. Książęta z cesarza łaski. Linia antonińsko-berlińska”. W trakcie tego literackiego spotkania będzie można wysłuchać Koncertu Epilogu tegorocznego Festiwalu. Recital wykona Jan Jakub Zieliński (Francja) zdobywca Grand Prix  34. Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła.

Zapraszamy państwa do Ostrowa i do Antonina na 40. Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, w przekonaniu, że będzie to czas pięknych, niezapomnianych przeżyć artystycznych.

 

Inf. Jan Popis

dyrektor artystyczny

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Wtorek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA