Drugie zwycięstwo

Koszykarze Arged BMSlam Stali „pomścili” ubiegłoroczną przykrą porażkę na inaugurację nowej hali. Tym razem w Arenie Ostrów czarno-czerwoni niewiele mieli do powiedzenia – Stal wygrała 83:73 zapisując na swoje konto drugie zwycięstwo w tym sezonie.

Wynik meczu rzutem za trzy otworzyli goście, ostrowianie jednak potrafili odpowiedzieć tym samym, doprowadzając do remisu po trafieniu Younga. Chwilę później prowadzenie 5:3 dał Stali Kulig, ale bydgoszczanie potrafili się odgryźć i to dotkliwie, gdyż po 8-punktowej serii odskoczyli z wynikiem na 5:11. Ale gospodarze odpowiedzieli na to jeszcze efektowniejszą serią – trzech trójek a ich autorami byli Manzaris, Florence i Andersson (14:11), zaś na minutę przed końcem kwarty przewaga Stali wzrosła do 5 punktów (18:13). Mimo gry kosz za kosz przewagi tej utrzymać się nie udało, gdyż ostatnie trafienie należało do Astorii i po pierwszej odsłonie żółto-niebiescy prowadzili 20:17.

Drugą kwartę również od trafienia rozpoczęli goście (20:19), jednak tym razem na parkiecie dominowali ostrowianie, a w szczególności Florence, który raz za razem dziurawił bydgoski kosz rzutami za trzy. Amerykanin pomylił się dopiero za piątym(!) razem, a dzięki jego czterem trójkom i dwóm trafieniom Younga w połowie kwarty Stal prowadziła 37:23. Po krótkim okresie wyrównanej gry w końcówce jeszcze jednym rzutem z dystansu popisał się Florence, a w kolejnej akcji jego wyczyn skopiował Young, dzięki czemu na przerwie ostrowianie prowadzili 50:32.

Trzecią odsłonę akcją 2+1 rozpoczął Palmer, a po dwójce gości trójką popisał się Young powiększając przewagę Stali do rekordowych 22 punktów (56:34). Nikt się chyba nie spodziewał, że ostrowianie w tym momencie staną w miejscu na blisko siedem minut! W kolejnych akcjach pudłowali Young, Palmer i Drechsler, straty odnotowali Mantzaris i Florence, bydgoszczanie zaś zwietrzyli swoją szansę i zdobyli 10 punktów z rzędu. Wynik 56:44 zatrzymał się w miejscu na dwie minuty, ale ten krótki przestój przełamali trafieniem goście, którzy dalej ruszyli do odrabiania strat i wykorzystując niemoc ostrowian zbliżyli się na 5 punktów (56:51). Złą passę przełamał dopiero Florence i to rzutem za trzy, a chwilę później dwójkę dołożył Palmer przywracając dwucyfrową przewagę Stali (61:51). Goście dołożyli dwa oczka po rzutach wolnych, ale w ostatnich sekundach znów błysnął Florence, który najpierw trafił jeden rzut wolny, a po spudłowaniu drugiego „poprawił” rzutem za trzy ustalając wynik po trzech kwartach na 65:53.

W pierwszych minutach kwarty czwartej Astoria ponownie ruszyła do szturmu, w niespełna cztery minuty zbliżając się na 67:63. Ostrowianie nie mogli złapać właściwego rytmu gry, a trafianie do kosza, również z rzutów wolnych, okazywało się sporą trudnością. Stalowcy ratowali się rzutami za trzy, które od czasu do czasu im wpadały, a do grona „trójkowiczów” postanowił dołączyć Kulig, który dwukrotnie popisał się trafieniami z dystansu, za drugim razem znów przywracając 10-punktową przewagę Stali (75:65). I to się okazało momentem przełomowym, bo choć bydgoszczanom udało się jeszcze zdobyć trójkę, to później  cztery punkty zdobył Palmer , czym definitywnie pozbawił rywali nadziei na korzystny wynik w tym meczu. Po blisko 2-minutowym przestoju dwa oczka dorzucił jeszcze Mantzaris i na minutę przed końcem przy wyniku 81:68 było „po meczu”, który zakończył się 10-punktową wygraną Stali 83:73.

Arged BMSlam Stal Ostrów – Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 83:73 (20:17, 30:15, 15:21, 18:20)

Arged BM Stal: James Florence 31, James Palmer Jr. 17, Michael Young 14, Damian Kulig 8, Evangelos Mantzaris 5, Denzel Anderssson 3, Igor Wadowski 3, Trey Drechsel 2, Jarosław Mokros

Enea Abramczyk Astoria: Dominykas Domarkas 16, Jakub Nizioł 10, Alan Herndon 9, Michał Chyliński 9, Andrzej Pluta 8, Klavs Cavars 8, Paul Jorgensen 7, Mateusz Zębski 4, Markus Loncar 2, Michał Krasuski