AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Ostrowscy seniorzy w Boszkowie /foto/

Turystyka

Ostrowscy seniorzy skupieni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku nie zatrzymują się! Aktywność mają we krwi. Potrafią dobrze wykorzystywać czas w jesieni życia, a towarzyszy im świadomość, że ruch to zdrowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Jeszcze niedawno ćwiczyli przy muzyce na świeżym powietrzu na Piaskach Szczygliczka, tańczyli zumbę na spotkaniu z podróżniczką powracającą z Hawany, brali udział w Warsztatach Zdrowia w Uniejowie i w warsztatach tanecznych koła Tańczące Seniorki w Centrum Aktywności Lokalnej, zwiedzili halę widowiskowo - sportową "Arena Ostrów", a podczas jednodniowych wycieczek do Muzeum w Zakonie Nazaretanek w Ostrzeszowie i Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej  oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wraz z wystawą czasową pt. "Moda w ziemiańskim świecie", aby potem odwiedzić Zamek w Gutowie i uczestniczyć w spotkaniu przy grillu pod hasłem "Podsumowujemy i planujemy". Seniorzy byli też w Warszawie na spektaklu  pt. "Wspólnota mieszkaniowa" w Teatrze OCH TEATR w reżyserii Krystyny Jandy, a niedawno uczestniczyli w I Pikniku Organizacji Pozarządowych w Parku Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, pokazując dorobek i formy działania ostrowskiego uniwersytetu. Nie zabrakło ich również podczas wielkiego otwarcia "Areny Ostrów".

Realizując przyznany przez Miasto Ostrów Wielkopolski projekt pt. "Odbudowywanie więzi w OUTW po izolacji pandemicznej" seniorzy wyjechali we wrześniu w dwóch grupach na trzydniowe warsztaty integracyjne do Młodzieżowego Obozu Zespołu Szkół Technicznych w Boszkowie, z którą to szkołą, dbając o dalsze rozwijanie więzi międzypokoleniowej, OUTW zawarł umowę o współpracy młodzieży z nestorami. Koordynatorem tego programu była Prezes Aleksandra Biegańska. Warto zauważyć, że w obozie, w okresie wakacyjnym odpoczywa szkolna młodzież, a w roku 2021, po raz pierwszy - słuchacze Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W czasie wyprawy do Boszkowa w pierwszej grupie znaleźli się członkowie chóru Ostrowianki oraz koła turystyki pieszej i rowerowej Turystocykliści, a w drugiej członkowie klubu "Podróżnika" i słuchacze Uniwersytetu z wolnego naboru.

Ramowy plan pobytu w Boszkowie przewidywał przede wszystkim aktywność ruchową i integrację słuchaczy. Chórzystki ćwiczyły swój repertuar, przygotowując się do uroczystości otwarcia nowego roku akademickiego 2021/2022, zaś turystocykliści pod przewodnictwem Ryszarda Dolaty, którzy wybrali atrakcyjną formę terapii ruchowej - marsze nordic walking. Ostrowianie przekonali się, że tereny parku doskonale nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Wybrali jedną z tras o długości sześciu kilometrów, rozpoczynającą się z punktu znajdującego się w pobliżu obozu, skąd szlakiem leśnym po zróżnicowanym terenie pod względem topografii dotarli do wieży widokowej, z której mogli podziwiać przepiękny krajobraz, przede wszystkim jezioro Dominickie oraz jego atrakcyjne przyrodnicze otoczenie. Droga powrotna przebiegała trasą czerwoną, nieco krótszą, ale wymagającą dobrej kondycji.

W drugim dniu pobytu, oprócz warsztatów chórzystek, rekreacji nad jeziorem Dominickim oraz treningu nordic walking, w godzinach popołudniowych odwiedzili nas przedstawiciele UTW w Lesznie na czele z Panią Prezes Marią Zielony - stwierdziła Aleksandra Biegańska - Prezes ostrowskiego uniwersytetu. To było bardzo pożyteczne i konstruktywne spotkanie, przebiegające w miłej i serdecznej atmosferze.

Spotkanie liczących się w Wielkopolsce dwóch uniwersytetów – ostrowskiego i leszczyńskiego - znanych z podejmowania wielu ciekawych inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia starszych było okazją do wymiany doświadczeń i zwiastunem rozbudzonych nadziei i oczekiwań w zakresie współpracy w nowym roku akademickim m.in. kół: plastycznego, brydżowego, tanecznego, turystocyklistów czy klubu "Podróżnika". W czasie wspólnych zajęć zakończonych przy ognisku i wspólnym śpiewaniu toczono ciekawe rozmowy i nawiązano sympatyczne relacje, które powinny owocować w przyszłości.

W trzecim dniu pobytu słuchacze, pełni wrażeń opuszczali Boszkowo, obiecując, że we wrześniu 2022 roku ponownie wrócą w większym gronie do pięknej krainy Przemęckiego Parku Krajobrazowego leżącej nad urokliwym jeziorem Dominickim.

Realizując z powodzeniem projekt pt. "Odbudowywanie więzi w OUTW po izolacji pandemicznej", grupa prężnych, wyrazistych, aktywnych osobowości z ostrowskiego uniwersytetu dedykuje mniej aktywnym seniorom, zamkniętym w czterech ścianach, widzącym przyszłość w czarnych kolorach, słowa: Poznawajmy smak dojrzałego życia z najlepszej strony, a wtedy nie będzie czasu myśleć o starości i się nią martwić.

 

Inf.  Kazimierz Nawrocki

Fot.  Aleksandra Biegańska, Irena Szczembara

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA