1 rekord Polski, 3 mistrzowskie tytuły, 5 medali…

Lekkoatletyka

…to dorobek najmłodszych lekkoatletów KS Stali LA w Mistrzostwach Polski U16 w Karpaczu. Ostrowski klub zwyciężył klasyfikację medalową mistrzostw.

W zapowiedzi sportowego weekendu pisaliśmy, że w rozgrywanych w dniach 25-26 Września Mistrzostwach Polski U16 w Karpaczu nie będzie łatwo o kolejny worek medali, jednak w kilku konkurencjach ostrowianie zaliczają się do faworytów. Młodzi lekkoatleci podołali tej roli i w sumie wywalczyli 5 medali w tym 3 złote, 1 srebrny i 1 brązowy zajmując w klasyfikacji medalowej mistrzostw I miejsce (wraz z Vectrą Włocławek).

Gwiazdą ostrowskiej reprezentacji była Olga Szlachta, która zdobyła 2 złote medale: w skoku w dal z wynikiem 5,79 m oraz w wieloskoku gdzie ustanowiła rekord Polski młodzików wynikiem 11,97 m. (to młoda konkurencja, którą najkrócej określić można trójskokiem naprzemiennym).  Przy okazji ostrowianka zmusiła organizatorów do przesunięcia belki o 1 metr do przodu, gdyż podczas rekordowego skoku wylądowała 3 cm od krawędzi piaskownicy.

Złoty medal zdobyła również fantastyczna sztafeta chłopców 4x100 m w składzie: Nikodem Zimniak, Bartosz Opielewicz, Szymon Jańczak i Piotr Rak zwyciężając w czasie 45,01 s. Konkurencja ta była ostatnią konkurencją mistrzostw, a zdobyte złoto pozwoliło Stali LA zająć I miejsce w klasyfikacji medalowej

Wspomniany już wieloskok okazał się najsilniejsza bronią ostrowian, gdyż w kategorii chłopców Szymon Jańczak zdobył w tej konkurencji srebrny medal z wynikiem 12,73 m, a brąz wywalczył Bartosz Opielewicz z wynikiem 12,68 m.

Dramatyczna walka rozegrała się na finiszu biegów na 1000 m chłopców i dziewcząt. Hubert Brudło po fascynującym pościgu, wpadł na metę razem z dwoma innymi rywalami niemal jednocześnie. Fotofnisz wykazał, iż zajął 4. miejsce przegrywając brązowy medal o 2 setne sekundy, a srebrny o 5 setnych sekundy. Podobnie Natasza Mucha – uplasowała się na 5. pozycji ustępując bezpośredniej rywalce o 2 setne sekundy. Oboje uzyskali jednak rekordy życiowe, zabrakło nieco szczęścia by zostały one okraszone medalami.

6. miejsce w skoku w dal zajął Bartłomiej Łuczak – 6,06 m, a na 8. pozycji uplasował się Szymon Jańczak – 5,91 m. Również 8. miejsce zajęła sztafeta dziewcząt 4x100 m z wynikiem – 50,80 s.

Pozostali reprezentanci Ostrowa Wielkopolskiego poprawiali rekordy życiowe i plasowali się w drugiej dziesiątce swoich konkurencji.

Wszyscy medaliści są podopiecznymi trenera Michała Walczaka, a biegacze na 1000 m – Kamili Grzegorowskiej.

A oto komentarz prezesa Stali LA Marka Walczaka:

- Lekkoatletyka jest nazywana Królową Sportu z uwagi na jej powszechność. W finałach mistrzostw Polski startują tylko najlepsi,  wyłonieni na podstawie list rankingowych, a żeby zdobyć medal mistrzostw Polski trzeba być najlepszym w gronie nieraz 600-800 zawodników z całego kraju startujących w danej konkurencji! KS Stal LA jest w tym roku najlepszym klubem w Polsce w kategoriach młodzieżowych. Nie każdy zdaje sobie z tego faktu sprawę. Zawodnicy naszego klubu zwyciężyli klasyfikacje: punktową i medalową Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych pokonując 186 klubów. To samo uczynili reprezentanci Ostrowa podczas letnich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych we Włocławku, a na koniec sezonu zwyciężyli w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski Młodzików. W tym roku zdobyliśmy rekordową ilość 23 medali mistrzostw Polski! Klub oparty wyłącznie na swoich wychowankach pokonał w tym roku wielkie ośrodki lekkiej atletyki z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa. Czekamy z niecierpliwością na modernizację naszego stadionu lekkoatletycznego i cieszymy się, iż z deklaracji prezydent Beaty Klimek, że „Królowa Sportu musi mieć królewskie warunki”. Niewielu wierzyło, na początku jej kadencji, że powstanie w mieście Hala Widowiskowo-Sportowa. Hala powstała. Wierzymy i tym razem w jej słowa.