AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Harcerska Wyprawa Instruktorska

Turystyka

Na coroczną Wyprawę Instruktorską wyjechali ostrowscy instruktorzy harcerscy i wędrownicy. W trakcie wyprawy zwiedzili zamki w Roztoce i Książu oraz ewangelickie Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy.

REKLAMA

Rok temu pandemia pokrzyżowała plany komendy hufca i organizowana od roku 2009 Wyprawa Instruktorska zaplanowana wówczas do Zamku Książ nie doszła do skutku. Przeniesiono ją na rok bieżący wzbogacając o dodatkowe atrakcje. W sobotę 2 października instruktorzy harcerscy i wędrownicy (najstarsza grupa harcerzy) wyruszyli wczesnym rankiem w kierunku zamku w Roztoce. Ten mocno zaniedbany obiekt cztery lata temu znalazł nowego nabywcę, który podjął się jego renowacji i choć plany te wyhamowała nieco pandemia, to obiekt udostępniono już zwiedzającym i każdy może doglądać jak postępują prace w tym urokliwym miejscu.

Z Roztoki uczestnicy wyprawy udali się do Jawora, gdzie znajduje się jeden z dwóch w Polsce wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ewangelicki Kościół Pokoju. Obiekt w Jaworze robi wrażenie swoją pojemnością (zmieścić może 3 tys. wiernych) a także ilością malowideł prezentujących sceny biblijne. Kolejnym przystankiem była Świdnica i tamtejszy Kościół Pokoju będący największą drewnianą barokową świątynią w Europie. Wybudowana w XVII wieku w niespełna rok budowla, podobnie jak kościół w Jaworze, stanowiła wotum dziękczynne za zakończenie wojny trzydziestoletniej. O jego rozmiarach najlepiej świadczy fakt, że na powierzchni blisko 1,1 tys. m kw. zmieścić można aż 7,5 tysiąca osób.

Ostatnim punktem i celem wyprawy był wspomniany już Zamek Książ – trzeci pod względem wielkości (po Malborku i Wawelu) zamek w Polsce. Zwiedzanie wnętrz zamku samo w sobie jest atrakcją, ale dodatkowym jego atutem są ogrody na tarasach rozmieszczonych wokół murów zamkowych. Dodatkowym smaczkiem wyprawy był powrót na zamek po zapadnięciu zmroku i nocne zwiedzanie zamku – w otoczeniu mroku, dziwnych dźwięków i… dziwnych jego mieszkańców.

Przepełnieni mocnymi wrażeniami uczestnicy wyprawy późną nocą wrócili do Ostrowa planując już kolejną wyprawę na rok 2022.

Organizatorem wyprawy była komenda Ostrowskiego Hufca ZHP, jej program został przygotowany przez pwd. Adama Robakowskiego, a wyjazd był dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Sierpień 2022
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji
REKLAMA